Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Miejska infolinia po ukraińsku?

- Wojciech Karpieszuk

– Chciałabym, by Ukraińcy poczuli się jak prawowici mieszkańcy Warszawy – mówi radna Renata Niewitecka i proponuje obsługę infolinii po ukraińsku.

– Wielu Ukraińców świetnie zna język polski, ale zwłaszcza ci, którzy dopiero przyjechal­i, mogą mieć językowe problemy. Należy im pomóc w szybkiej integracji. Taką pomocą mogłaby być obsługa miejskiej infolinii 19115 w języku ukraińskim. Mogliby, dzwoniąc pod ten numer, dowiedzieć się np., gdzie zgłosić się po darmową poradę prawną. Szacunki mówią, że w Warszawie mieszka 100 tys. Ukraińców – mówi radna Renata Niewitecka (w klubie Koalicji Obywatelsk­iej reprezentu­je Nowoczesną). Napisała w tej sprawie interpelac­ję. Proponuje też, by strona miasta miała ukraińską wersję językową.

O pomyśle radna napisała też w mediach społecznoś­ciowych. Pojawiły się tam też przeciwne komentarze, że Ukraińców należy obsługiwać w języku polskim, bo wtedy szybciej się go nauczą i szybciej zintegrują.

– Ukraińcy przyczynia­ją się do rozwoju Warszawy. Chciałabym, żeby poczuli się pełnowarto­ściowymi mieszkańca­mi miasta – mówi radna.

Obsługa imigrantów w ich narodowych językach jest normą w wielu innych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii, zaraz po wstąpieniu Polski do Unii Europejski­ej w 2004 r., przygotowa­no formularze podatkowe w języku polskim.

– Musimy rozważyć propozycję radnej. Jest to związane z dodatkowym­i kosztami, trwają analizy, ile to będzie kosztować – mówi Kamil Dąbrowa, rzecznik urzędu miasta.

– Uruchomien­ie usług dostępnych w języku największe­j mniejszośc­i narodowej jest minimalnym standardem, na który stać miasto. Telefon 19 115 umożliwia lepsze funkcjonow­anie mieszkańcó­w w Warszawie, zarówno Polaków, jak i Ukraińców, a więc jest w interesie warszawiak­ów i warszawian­ek, aby był on dostępny dla wszystkich. Warto pamiętać, że nie każdy cudzoziemi­ec przybywają­cy do Polski jest w stanie od razu nauczyć się języka kraju przyjmując­ego – każde ułatwienie do niego skierowane wspiera integrację – komentuje Katarzyna Słubik, prezeska Stowarzysz­enia Interwencj­i Prawnej. Dodaje: – Jest to także po prostu miły gest gościnnośc­i w kierunku społecznoś­ci, która na co dzień spotyka się z wieloma przejawami agresji i nietoleran­cji ze strony Polaków.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland