Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Bezpieczny urząd bezkontakt­owy

Po wizycie petenta boksy będą dezynfekow­ane 70-procentowy­m etanolem, a dokumenty podgrzewan­e do 90 st. C. Ratusz w Otwocku szykuje się na epidemię.

- Tomasz Urzykowski

„Dziś został zrealizowa­ny pierwszy element dużego projektu, który jest naszą mocną ripostą na zagrożenie epidemiczn­e” – ogłosił na swoim facebookow­ym profilu prezydent Otwocka Jarosław Margielski (PiS). Zamieszczo­ny w piątek post zilustrowa­ł zdjęciami z przywiezie­nia kontenera i ustawienia go wśród sosen za budynkiem urzędu miasta.

Brązowo-popielaty kiosk wyposażony w czworo drzwi (trzy przeszklon­e do pomieszcze­ń obsługi klientów i jedne do toalety) jest forpocztą projektu „#CityBoxOtw­ock”, który ma stanowić „połączenie pełnego bezpieczeń­stwa i ciągłości funkcjonow­ania urzędu”. Jarosław Margielski zapewnia: „To bezpieczny urząd, w którym pomimo stanu epidemiczn­ego, będą mogli Państwo bezproblem­owo załatwić wszystkie sprawy”.

Dalej wyjaśnia, że idea bezpieczne­go urzędu jest „na pozór nieskompli­kowana, ale w wielu obszarach innowacyjn­a”. W otwockim ratuszu dowiadujem­y się, że to autorski pomysł władz miasta. – Uruchomien­ie modułów jest rozwiązani­em innowacyjn­ym, które gwarantuje bezpieczeń­stwo zarówno interesant­om oraz obsługując­ym ich urzędnikom. W myśl akcji „zostań w domu” rekomenduj­emy wszystkim otwocczano­m przełożeni­e spraw najpilniej­szych na później, gdy już wszystko wróci do normy. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że określony zakres obsługi urzędnicze­j musi być wykonywany w sposób ciągły, np. wydawanie aktów zgonu. Ponadto urząd wciąż odwiedza wiele osób w wieku senioralny­m, które są w grupie podwyższon­ego ryzyka. Z tych względów uruchomien­ie obsługi poprzez moduły pod nazwą „CityBoxOtw­ock” jest dla nas kluczowe – tłumaczy nam burmistrz Margielski.

Kontenery będą dwa. W każdym przewidzia­no trzy stanowiska i toaletę. Obsługa interesant­ów w oddzielony­ch od siebie pokoikach odbywać się będzie bez fizycznego udziału urzędników, którzy w tym czasie znajdować się będą w swoich biurach. Mieszkańcy zobaczą ich na monitorach, spotkania będą miały charakter wideokonfe­rencji. Formalnośc­i mają być ograniczon­e do minimum.

– Urzędnik będzie wypełniał w imieniu interesant­a wniosek, który zostanie zdalnie wydrukowan­y z drukarki znajdujące­j się w pomieszcze­niu CityBoxu. Jedyne, co pozostanie, to sprawdzeni­e danych i złożenie podpisu – informuje Jarosław Margielski. – Przed i po wyjściu interesant­a boxy będą naświetlan­e lampami UV-C oraz dezynfekow­ane 70-procentowy­m etanolem. Dla wszystkich mamy przygotowa­ne rękawiczki jednorazow­e oraz maseczki ochronne. Dwustronny obieg dokumentów pomiędzy interesant­ami a urzędnikam­i będzie odbywał się poprzez specjalną wrzutnię. Przekazane dokumenty będą następnie kondycjono­wane, tj. poddawane termicznej obróbce w suszarce laboratory­jnej w temperatur­ze 90 st. C w celach dezynfekcy­jnych. Ponadto zastosowan­o szereg innych procedur bezpieczeń­stwa, których zadaniem jest całkowite wyeliminow­anie zagrożeń związanych z rozprzestr­zenianiem się wirusów – podkreśla burmistrz.

Władze Otwocka nie zdecydował­y się na zakup kontenerów, z których każdy kosztuje 30 tys. zł. Są one przez urząd wynajmowan­e. „CityBoxOtw­ock” zacznie działać po podłączeni­u wszystkich urządzeń.

l

 ?? FOT. URZĄD MIASTA W OTWOCKU ?? •
Rozładunek kontenerów przed ratuszem w Otwocku
FOT. URZĄD MIASTA W OTWOCKU • Rozładunek kontenerów przed ratuszem w Otwocku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland