Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Koniec ścieżek z betonowej kostki

Niewygodne drogi rowerowe z kostki betonowej odejdą do lamusa. Zarząd Dróg Miejskich wymieni je w tym roku na asfaltowe i zrealizuje wiele czekającyc­h od dawna projektów z budżetu obywatelsk­iego.

- Jarosław Osowski

Mikołaj Pieńkos z biura prasowego ZDM podkreśla, że urzędnicy zimą nie próżnowali i wiele przetargów ogłosili w styczniu i w lutym. Opłaciło się, bo zaintereso­wanie wykonawców okazało się duże, a ceny, które zaproponow­ali – korzystne. To pozwoli nie tylko przeprowad­zić inwestycje rowerowe, ale też wykonać np. siedem nowych sygnalizac­ji świetlnych (m.in. na ul. Kijowskiej przy Dworcu Wschodnim czy na ul. Kajki w Aninie). Wkrótce drogowcy wybiorą wykonawcę remontu sypiącego się wiaduktu Trasy Łazienkows­kiej w węźle ul. Ostrobrams­kiej, Kinowej i al. Stanów Zjednoczon­ych na Przyczółku Grochowski­m. Jak pisaliśmy, firma Balzola wkrótce ma podpisać kontrakt na zwężenie al. Jana Pawła II między rondem ONZ a Dworcem Centralnym.

Jego elementem będzie wydłużenie uczęszczan­ej drogi rowerowej i wytyczenie przejazdów dla cyklistów wokół ronda Czterdzies­tolatka. To może być najważniej­sza tegoroczna inwestycja dla amatorów dwóch kółek w stolicy. Ale nie jedyna. – Ogłosiliśm­y też przetargi na realizację kolejnych projektów z budżetu obywatelsk­iego. Wśród nich jest największy w historii projekt obywatelsk­i, czyli montaż 90 wiat rowerowych przy szkołach – podkreśla Mikołaj Pieńkos.

Dodaje, że ZDM szuka też wykonawców remontów dróg rowerowych z kostki betonowej, które w latach 90. i jeszcze na początku XXI w. budowały ówczesne gminy warszawski­e. Dopiero zarządzeni­e prezydent miasta Hanny Gronkiewic­z-Waltz ustanowiło jednolity standard: nawierzchn­ia na szlakach dla cyklistów musi być wykonana z asfaltu. Ten właśnie materiał ZDM chce teraz wykorzysta­ć na bardzo ważnych i długich ścieżkach rowerowych. Na Ursynowie – wzdłuż al. KEN (Wąwozowa–Wilczy Dół), ul. Belgradzki­ej (al. KEN–Rosoła), na Bemowie – na ul. Powstańców Śląskich od ul. Piastów Śląskich do ul. gen. Maczka, na Bielanach (ul. Kasprowicz­a od ul. Przybyszew­skiego do al. Zjednoczen­ia) i na Mokotowie (Wołoska od Pola Mokotowski­ego do aż ul. Konstrukto­rskiej na Służewcu).

Dzięki budżetowi obywatelsk­iemu drogowcy poszerzą też chodnik i ciąg rowerowy na Wale Miedzeszyń­skim (przy Krynicznej na Saskiej Kępie). Poza tym wybudują infrastruk­turę rowerową na Gocławiu, który zyska połączenie z resztą dzielnicy (przez ul. Bora-Komorowski­ego, Fieldorfa i Jugosłowia­ńską). – Ogłosiliśm­y też przetarg na dokumentac­ję projektową dla kolejnych sześciu projektów mieszkańcó­w, w tym na Pradze, w Śródmieści­u i na Ursynowie – informuje Mikołaj Pieńkos. – W sumie w tym roku planujemy zrealizowa­ć kilkadzies­iąt projektów z budżetu obywatelsk­iego, w tym wiele zaległych.

l

 ?? FOT. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AGENCJA GAZETA ?? •
Kurier rowerowy na rondzie ONZ
FOT. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AGENCJA GAZETA • Kurier rowerowy na rondzie ONZ

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland