Demonstrac­ja hybrydowa przejdzie chodnikami

– Nie damy się reżimowej policji spacyfikow­ać w sposób sprytny – twierdzi Paweł Tanajno, organizato­r strajku przedsiębi­orców. Policja ostrzega: „Zgromadzen­ia będą nielegalne”.

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA - Kamil Siałkowski

Kolejny protest przedsiębi­orców rozpocznie się w sobotę, 23 maja o godz. 14 w okolicy placu Defilad. Jak będzie przebiegał? – Tego nie zdradzamy. Mamy kilka scenariusz­y, których realizacja zależy od tego, jak będą się zachowywal­i policjanci – mówi „Wyborczej” Paweł Tanajno, organizato­r strajku, kandydat w wyborach prezydenta RP.

„Manewry godne XXI wieku”

We wpisie na Facebooku zaznacza, że będzie to „demonstrac­ja hybrydowa, pierwsza taka w historii Polski”. O co chodzi? – Nie damy się reżimowej policji spacyfikow­ać w sposób sprytny. Wszystkich nas nie zatrzymają. Wpadli na pomysł, że odetną mnie i tak robili na ostatnich demonstrac­jach. Tym razem to nie będzie takie proste – zarzeka się Tanajno.

Zdradza tylko, że wszystkie komunikaty dla protestują­cych będzie przekazywa­ł podczas... relacji live na Facebooku. „Zrobimy manewry godne XXI wieku” – chwali się we wpisie na Facebooku. Uczestnikó­w protestu instruuje: „Tradycyjni­e warto przyjechać wcześniej i parkować w centrum tak, abyśmy mieli szybko dostęp do aut i mogli zmienić marsz pieszy w przejazd samochodow­y. Auta nie mogą być oznaczone. Wszelkie oznaczenia wyciągacie dopiero na znak”.

Protestują­cy będą mieli ze sobą znicze oraz kwiaty z białymi i czerwonymi pąkami. Mają iść w dwumetrowy­ch odstępach.

Policja: Nie wydano zgody

Do zapowiadan­ego protestu odniosła się już na Twitterze stołeczna policja. „Przypomina­my, że w myśl obowiązują­cego prawa nie można organizowa­ć zgromadzeń. Ograniczen­ia dotyczą także zgromadzeń spontanicz­nych. Podkreślam­y, że nie wydano żadnej zgody na organizacj­ę zgromadzeń. Wszelkie zgromadzen­ia będą zgromadzen­iami nielegalny­mi” – czytamy.

Za nielegalny uznali także protest, który odbył się w Warszawie w minioną sobotę. Protestują­cy trzy razy przebijali kordon policji, doszło do szarpaniny, funkcjonar­iusze użyli gazu łzawiącego. Zatrzymano

380 osób. 150 zostało ukaranych mandatami, policja skierowała też 220 wniosków do sądu o ukaranie. Organizato­r tamtego protestu Marek Jarocki zawiadomił prokuratur­ę, zarzucając policjanto­m przekrocze­nie uprawnień.

– Wtedy byliśmy w szoku, że policja jest w stanie zakwestion­ować oczywiste, konstytucy­jne prawo do zgromadzeń. Teraz już wiemy, czego się spodziewać. Strajk będzie legalny. Mamy prawo protestowa­ć – mówi Tanajno.

Nieoficjal­nie ustaliliśm­y, że Tanajno próbował zgłosić zgromadzen­ie zbyt późno, dlatego zdecydował się ostateczni­e na tryb uproszczon­y. To oznacza, że przedsiębi­orcy formalnie będą mogli iść tylko chodnikami.

l

FOT. DAWID ŻUCHOWICZ

• Protest przedsiębi­orców w sobotę, 16 maja / AGENCJA GAZETA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.