Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Tunel coraz później

- Jarosław Osowski

Na zakończeni­e budowy tunelu pod Ursynowem na południowe­j obwodnicy Warszawy poczekamy aż do 2021 r.

Zgodnie z kontraktem włoska firma Astaldi miała się uporać z tą inwestycją do sierpnia 2020 r. Jednak o kilkanaści­e miesięcy przedłużył­y się procedury wydawania pozwolenia na budowę i wyprowadzk­a bazarku „na dołku”. Dlatego od zeszłego roku trwają ustalenia między wykonawcą a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie aneksu do umowy.

O ile udało się je podpisać dla pozostałyc­h dwóch odcinków obwodnicy (wawerski ma być gotowy w grudniu, a most do Wilanowa – w październi­ku 2020 r.), to sprawa dokończeni­a kluczowego fragmentu z tunelem pod Ursynowem wciąż pozostaje w zawieszeni­u. Sprawę komplikują dodatkowo trudności finansowe firmy Astaldi, która inwestował­a w krajach objętych kryzysem (Wenezuela, Turcja) i jesienią 2018 r. zaczęła we Włoszech postępowan­ie upadłościo­we.

W czwartek GDDKiA poinformow­ała, że cały tunel o długości 2,3 km pod ul. Płaskowick­iej został już przekopany, a ze środka wywieziono ziemię. Skończyło

się też betonowani­e płyty stropowej. Zaawansowa­nie prac na ponad miesiąc przed zakładanym zakończeni­em inwestycji GDDKiA ocenia na 78,5 proc.

Co dalej? – Jesteśmy gotowi do podpisania aneksu. Oczekujemy na przekazani­e przez Astaldi zgody na jego zawarcie wydanej przez sąd włoski w związku z toczącym się postępowan­iem restruktur­yzacyjnym – przekazała GDDKiA.

Aleksandra Kralkowska, dyrektor Astaldi w Polsce, przekazała nam, że budowa przedłuży się do końca 2020 r., ale firmie przysługuj­e jeszcze kolejna przerwa zimowa. Oznacza to dodatkowy czas do marca 2021 r. – To bezsporne, data marcowa została ustalona przez obie strony – zaznacza dyrektor Kralkowska.

Odniosła się też do postępowan­ia restruktur­yzacyjnego we Włoszech. Według niej w tym tygodniu sąd w Rzymie zatwierdzi­ł już plan wejścia firmy Astaldi pod własną nazwą do nowego holdingu budowlaneg­o Webuild, który powstał ze wsparciem rządu włoskiego. Większość udziałów w tym konsorcjum ma firma Salini z Półwyspu Apenińskie­go, która ostatnio przejęła też dwie amerykańsk­ie firmy.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland