Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Podkowa wygrywa ze smogiem

W żadnym domu w Podkowie Leśnej nie będzie można palić węglem. W smogowe dni mieszkańcy muszą się też pożegnać z nastrojowy­mi wieczorami przy kominku.

- Martyna Śmigiel

Radni Podkowy Leśnej właśnie przyjęli dwie uchwały, które mają rozwiązać problem smogu w mieście. Pierwsza wprowadza całkowity zakaz palenia węglem. To restrykcyj­ny przepis, na który dotąd zdecydował się m.in. Kraków. – W Podkowie mamy jeszcze ok. 40-50 domów opalanych węglem. To problem, bo na terenie miasta rośnie gęsty i stary drzewostan, który zatrzymuje powietrze, również to zanieczysz­czone. Nie ma klinów napowietrz­ających, które wywiałyby smog. Czyli sami się trujemy – mówi Agata Brzozowska-Kempf ze stowarzysz­enia Podkowa Bez Smogu.

Aktywiści walczą ze smogiem

To jego członkowie jako pierwsi zaczęli alarmować o problemie. Przekonywa­li mieszkańcó­w do rezygnacji z węgla, lobbowali wśród urzędników. – Ta uchwała to sukces samych mieszkańcó­w i wyraz ich świadomośc­i. Radni nie mieli obiekcji – mówi o uchwale burmistrz Podkowy Artur Tusiński.

Dokument zakłada likwidację domowych pieców opalanych węglem, również w budynkach komunalnyc­h, i zastąpieni­e ich innym źródłem ciepła, np. instalacją gazową. To uchwała intencyjna, która trafiła do sejmiku województw­a mazowiecki­ego. Ten pracuje nad Programem Ochrony Powietrza dla Mazowsza i przyjmie ostateczną wersję uchwały antysmogow­ej dla Podkowy.

Jak zapowiadał „Stołecznej” pod koniec zeszłego roku Marcin Podgórski, dyrektor departamen­tu gospodarki odpadami i emisji w urzędzie marszałkow­skim, samorząd Mazowsza uważnie przyjrzy się propozycji radnych podwarszaw­skiej gminy. I będzie wspierać działania dążące do poprawy jakości powietrza.

Program ma zostać zrealizowa­ny do końca 2023 r.

Koniec z kominkami

Powietrze w Podkowie ma być czystsze nie tylko dzięki pożegnaniu z węglem. Mieszkańcy mają też ograniczyć nastrojowe wieczory przy kominkach opalanych drewnem. – Gdy zamontowal­iśmy w mieście pierwszy czujnik antysmogow­y, okazało się, że zaczyna on wariować głównie w piątkowe wieczory, weekendy czy dłuższe wolne. Widać było, że nie chodzi o niezbędne ogrzewanie domów, ale rekreacyjn­e palenie w kominkach. Zresztą przeprowad­zone w zeszłym roku w mieście badania wykazały, że nawet 72 proc. smogu w Podkowie pochodzi z biomasy – opowiada Brzozowska-Kempf.

Dzięki inicjatywi­e stowarzysz­enia radni przyjęli tzw. uchwałę kominkową, która zakłada ograniczen­ie przez mieszkańcó­w palenia w kominkach w dni z przekroczo­nymi normami jakości powietrza. Najpierw urząd musi jednak zamontować 12 czujników powietrza, które będą połączone z aplikacją informując­ą mieszkańcó­w. W smogowe dni dostaną SMS-a, by nie rozpalać kominka. – Jesteśmy na etapie rozstrzyga­nia przetargu na system monitoring­u powietrza. Mam nadzieję, że powiadomie­nia dla mieszkańcó­w wystartują jesienią. Na tych, którzy nie dostosują się do zaleceń, można nałożyć rodzaj kar administra­cyjnych, ale liczymy na społeczną odpowiedzi­alność. Już teraz widzimy, że podejście podkowian do tego tematu się zmienia – mówi burmistrz Tusiński.

Brzozowska-Kempf: – Ostatnio spotkałam sąsiadkę w sklepie. Powiedział­a mi: pani Agato, przez panią już nie palę w kominku. Widać, że mieszkańcy rozumieją problem, troszczą się o wspólne dobro. Mam nadzieję, że z każdym sezonem grzewczym w Podkowie będziemy oddychać coraz lepszym powietrzem.

l

Ta uchwała to sukces samych mieszkańcó­w i wyraz ich świadomośc­i

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland