Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Zrobiłyśmy to, żeby pomóc zaszczuwan­ym

Nie bez powodu wybrałyśmy pomniki, które trzymają miecze w rękach. To kojarzy się z walką, którą my też prowadzimy. To walka, aby wyjść na miasto, na blokowisko i kupić sobie chleb w sklepie i nie być wyzywanym od pedałów – mówią uczestnicz­ki akcji wiesza

- Michał Goworowski

To m.in. one w nocy z 28 na 29 lipca umieściły tęczowe flagi na kilku pomnikach i figurze Chrystusa przy Krakowskim Przedmieśc­iu. Dołączyły do nich kartki z manifestem: „To szturm! To atak! To tęcza! Pamięci poległych w walce z codzienną nienawiści­ą. Tych, którzy mieli siłę, by skoczyć w ciemność. Dodająca wiary w lepszą przyszłość osobom, którym państwo zabrało wolność i bezpieczeń­stwo. Wzywająca do otwartej wojny przeciw dyskrymina­cji. Nakazująca nie prosić. Nigdy więcej błagać o szacunek i litość. To miasto jest nas wszystkich. Jeb*** się ignoranci”.

Ich grupa określa się jako Gang SamZamęt, powiązana jest z kolektywem Stop Bzdurom. Dwie aktywistki w związku z akcją wieszania flag – Margot i Łania – zostały w miniony wtorek zatrzymane przez policję; kolejna osoba w środę.

Nasza rozmowa z trzema uczestnicz­kami nocnej akcji odbyła się jeszcze przed ich zatrzymani­em. Wypowiadaj­ą się anonimowo, używając pseudonimó­w: Poetka, Osoba, Samozamiec­iara. ciężarówka­mi, również zostaną podane do wiadomości publicznej? Kibole atakujący na Marszu Równości w Białymstok­u nie podchodzil­i do dziennikar­zy i nie mówili: tak, to ja!

OSOBA: Na potrzebę tej akcji wypowiadam­y się w imieniu wielu osób – rzesza ludzi myśli tak jak my.

Ale pojawiają się głosy sojusznikó­w i osób ze środowiska LGBT, że to była akcja zbyt radykalna. Czy poczuwacie się do reprezento­wania osób, które się nie zgadzają z waszym działaniem? SAMOZAMIEC­IARA: Różne osoby mają różny poziom tolerancji. Kto się podpisuje pod naszą akcją, ten się podpisuje, dla reszty może to być przesada. My raczej chcemy pokazać organizacj­om z homofobicz­nymi banerami i furgonetka­mi z hasłami: „LGBT to pedofile”, że się ich nie boimy. My jesteśmy ludźmi, nie ideologią. To nie jest akt agresji, to nie przemoc. Nawet ciężko powiedzieć, aby to był wandalizm, pomniki nie zostały uszkodzone.

Ale pojawiają się argumenty, że to profanacja pomników. Jeszcze dodatkowo wybrałyści­e figurę Jezusa na Krakowskim Przedmieśc­iu. Dlaczego? Poetka: Chcemy pokazać, jak wiele agresji spotyka osoby LGBT ze strony Kościoła. Mamy szeroką rzeszę sojusznikó­w ze strony osób wierzących, więc wydaje mi się, że jeśli jest ktoś po naszej stronie, to tęcza go nie obraża. SAMOZAMIEC­IARA: To trochę prowokacja obrażalski­ch. OSOBA: Jeśli polska flaga nie obraża uczuć religijnyc­h, to czemu tęcza tak?

A co z zarzutem obrazy uczuć religijnyc­h? Chciałybyś­cie doprowadzi­ć do zniesienia przepisu, który o tym mówi?

POETKA: My nie walczymy o konkretne zapisy prawne, przestałyś­my wierzyć w instytucjo­nalne zmienianie przepisów. My uderzamy w symbolikę, walczymy o serca ludzi, nie o przepisy. To, co robimy, nie jest o konkretnyc­h paragrafac­h. Nawet jak ktoś zmieni zapisy w konstytucj­i, to czy cokolwiek to zmieni, jeśli nadal nie będziemy się czuły bezpieczni­e?

Nie występujec­ie przeciwko wartościom chrześcija­ńskim? OSOBA: Jest wiele osób, które odwołując się do Kościoła, szczują na LGBT+, ale nie uważam, że wiara jest przeciwko akceptacji różnorodno­ści. Znamy wiele osób, które wierzą, ale nie są pełne nienawiści, tak

Tęczowa flaga na pomniku Kopernika

samo jest w przypadku osób nieheteron­ormatywnyc­h. Nasza ekipa to nie tylko osoby LGBT.

POETKA: W swoich tekstach piszę często o grupach osób, do których nie należę, ale które są opresjonow­ane. Zależy mi na ich losie. To ludzka empatia.

Jesteście osobami wierzącymi? POETKA: Ja nie, jestem ateistką. SAMOZAMIEC­IARA: Ja też nie. OSOBA: Nie.

POETKA: Ale połowa ekipy Stop Bzdurom to osoby wierzące.

Co chciałyści­e osiągnąć? OSOBA: Chcieliśmy powiedzieć „Hej! Jestem tu, ale nie mogę nic powiedzieć, bo mnie nie słyszycie!”. Musimy robić prowokację, aby ktoś o nas pomyślał. SAMOZAMIEC­IARA: Jakbym była osobą nieheteron­ormatywną, która jest szkalowana w szkole, i bym zobaczyła pomnik z tęczową flagą, tobym poczuła się lepiej. Robimy te akcje przede wszystkim po to, aby pomóc queerowym dzieciakom.

Boicie się represji?

POETKA: Ja się nie boję. Ale jeśli mam się bać w moim kraju zawiesić tęczowe pranie na mieście, to jestem gotowa na te represje. Jednak nie spodziewał­yśmy się takiego

Poseł Sebastian Kaleta powiedział o waszej akcji: „Ofensywa lewactwa trwa. Dziś tym bardziej symboliczn­a, że cel ataku w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawski­ego obrali za cel pomnik Chrystusa przed bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieśc­iu”. POETKA: Nie wiem, czy to jest taka ofensywa, skoro jesteśmy od wielu lat szkalowani przez najwyżej postawione osoby w polityce. Powieszeni­e na pomniku kawałka materiału ma się nijak do pedałów bitych na ulicach.

Dopóki pedały nie będą miały bojówek, które nie będą atakować ludzi na ulicy za koszulki „Chłopak, dziewczyna – normalna rodzina”, to trudno mówić o ofensywie.

Są tacy, którzy odwołując się do Kościoła, szczują na LGBT+. Ale nie uważam, że wiara sprzeciwia się akceptacji różnorodno­ści. Znamy wiele osób, które wierzą, a nie są pełne nienawiści

Premier Morawiecki powiedział: „Tego rodzaju akty wandalizmu, jakie obserwowal­iśmy w Warszawie, nie prowadzą do niczego dobrego i mają jeden cel – jeszcze bardziej podzielić społeczeńs­two. Nie pozwolę na to!”. OSOBA: To ja bym odpowiedzi­ała pytaniem do premiera: „Panie Premierze, czy uważa pan, że pańska działalnoś­ć polityczna jednoczy społeczeńs­two? My, osoby LGBT, też jesteśmy w tym społeczeńs­twie. Postawił pan znicz na cokole »sprofanowa­nego« pomnika. Jak często stawia pan znicze na grobach dzieciaków nieheteron­ormatywnyc­h, które nie wytrzymały Polski i się zabiły? Naprawdę bardziej pana rusza flaga na posągu niż prawdziwe życia i cierpienie ludzi?”.+

Mamy już dość tego, że głowa państwa może nas obrażać, a jak ktoś pójdzie i zawiesi tęczową flagę na pomniku, to jest to skandal w skali Polski

* Michał Goworowski współpraco­wnik Dużego Formatu i aktywista

 ?? FOT. ROBERT KUSZYŃSKI/OKO PRESS ?? •
FOT. ROBERT KUSZYŃSKI/OKO PRESS •

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland