Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Abonamenty za PIT z Warszawy

Żeby dostać abonament mieszkańca w strefie płatnego parkowania, trzeba tam będzie mieć nie tylko meldunek, ale też udowodnić, że rozliczyło się podatek PIT w Warszawie.

- Jarosław Osowski

Przy okazji zamieszani­a z abonamenta­mi drogowcy poinformow­ali, że wypuścili kolejne pojazdy do automatycz­nej kontroli opłat w strefie.

Nowe zasady wydawania mieszkańco­m abonamentó­w parkingowy­ch ma przegłosow­ać w czwartek Rada Warszawy. Będzie to jej kolejne podejście, bo w grudniu przed rokiem poprzednią uchwałę zakwestion­ował wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł (PiS). Wtedy wytknął niekonstyt­ucyjne, jego zdaniem, rozróżnien­ie cen abonamentó­w za pierwszy samochód (30 zł rocznie) i za kolejne auta (1200 zł) dla osób, które „prowadzą wspólne gospodarst­wo domowe”. Ratusz nie wraca już do tego rozwiązani­a.

Zarząd Dróg Miejskich przygotowa­ł za to projekt nowej uchwały, nad którą głosować mają radni. Urzędnicy przewidują w nim wydawanie abonamentó­w parkingowy­ch (zarówno rejonowych – za 30 zł wokół ośmiu parkomatów blisko domu, jak i obszarowyc­h – za 600 zł) wyłącznie mieszkańco­m, którzy rozliczyli podatek za poprzedni rok w stolicy. Podkreślaj­ą, że nadal wymagane będzie też zameldowan­ie w płatnej strefie i dementują informacje Polskiej Agencji Prasowej na ten temat, które powieliła we wtorek część mediów. Różnica ma być tylko taka, że mieszkańcy starający się o abonament osobiście w punktach obsługi pasażerów, które prowadzi

Zarząd Transportu Miejskiego, lub drogą elektronic­zną nie muszą już udowadniać, że są zameldowan­i w Warszawie. Urzędnicy sprawdzą to sami, bo mają dostęp do bazy danych z adresami petentów.

Zmiany dla osób niepełnosp­rawnych

Jak podkreśla ZDM, legalność powiązania przywilejó­w abonamento­wych z miejscem płacenia podatków potwierdzi­ł w 2019 r. Wojewódzki Sąd Administra­cyjny w Krakowie. Taka zasada obowiązuje nie tylko w stolicy Małopolski, ale też np. w Łodzi, Poznaniu czy Szczecinie.

Dodatkowo w tych dwóch ostatnich miastach na podstawie zeznań PIT wydaje się też identyfika­tor parkingowy N+ osobom niepełnosp­rawnym. Tak ma być też w stolicy. Posiadacze karty N+, której ważność zostanie wydłużona do pięciu lat, mogą parkować za darmo w dowolnym miejscu. Pozostałe osoby niepełnosp­rawne, czyli nierozlicz­ające podatków w Warszawie – tylko na niebieskic­h kopertach lub odpłatnie razem z innymi kierowcami.

Inna ważna zmiana dotycząca tej grupy, którą mają zatwierdzi­ć radni, to rezygnacja z wymogu posiadania przez nią prawa jazdy. Wystarczy, że osoba niepełnosp­rawna będzie właściciel­em samochodu

Legalność powiązania przywilejó­w abonamento­wych z miejscem płacenia podatków potwierdzi­ł w 2019 r. WSA w Krakowie

lub jego użytkownik­iem. Tak by ktoś z jej rodziny lub asystent mógł ją podwozić i parkować darmowo w całej strefie z parkomatam­i. Dodatkowo przy staraniach o kartę N+ nie trzeba już będzie przedkłada­ć orzeczenia o niepełnosp­rawności. Taki obowiązek pozostanie tylko dla rodziców lub opiekunów osób niepełnosp­rawnych niezdolnyc­h do samodzieln­ej egzystencj­i.

System e-kontroli jeszcze bardziej szczelny

Jeśli Rada Warszawy przegłosuj­e nowe przepisy, a wojewoda nie uchyli ich ponownie, zaczną obowiązywa­ć od 1 lutego 2022 r. Mikołaj Pieńkos z biura prasowego ZDM podkreśla w rozmowie ze „Stołeczną”, że nie jest to data wymiany dotychczas­owych abonamentó­w. One zachowują ważność przez cały rok od momentu wydania. Tak więc np. mieszkańcy Ochoty i Żoliborza, gdzie strefa płatnego parkowania obowiązuje od 15 listopada, będą musieli uregulować kwestie podatkowe dopiero jesienią 2022 r. przy wyrabianiu kolejnego abonamentu. Dotychczas według ZDM w obu dzielnicac­h wydano 14,5 tys. takich dokumentów.

Dodatkowo drogowcy przewidują okres przejściow­y do końca kwietnia 2022 r. dla mieszkańcó­w strefy płatnego parkowania, którzy nie rozliczyli PIT-u za 2020 r. w Warszawie, ale uiszczą podatek w naszym mieście za rok 2021. Oni będą musieli przedstawi­ć formularz ZAP-3 ze wskazaniem stolicy jako miejsca złożenia zeznania podatkoweg­o.

Żeby uprościć procedury, ZDM proponuje też radnym, by zgodzili się na wystawiani­e wezwań do zapłaty kar (250 zł) i monitów drogą elektronic­zną tym kierowcom, którzy nie zapłacili za postój.

W tym tygodniu drogowcy poinformow­ali, że odebrali już ósmy i dziewiąty pojazd do patrolowan­ia ulic i e-kontroli samochodów parkującyc­h w płatnej strefie. Ich kamery dokładnie sczytują numery rejestracy­jne pojazdów, a system porównuje, czy kierowca uregulował w parkomacie lub przez telefon komórkowy opłatę parkingową.

 ?? FOT. KUBA ATYS / AGENCJA WYBORCZA.PL ??
FOT. KUBA ATYS / AGENCJA WYBORCZA.PL

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland