Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kto kupi kino Relax?

- Tomasz Urzykowski

Aż 16 ofert kupna budynku słynnego kina Relax u zbiegu ul. Złotej i pasażu Wiecha wpłynęło do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, który wystawił tę nieruchomo­ść na sprzedaż. Przetarg odbędzie się w najbliższy piątek.

O sprzedaży w drodze przetargu prawa do użytkowani­a wieczysteg­o położonej w ścisłym centrum miasta nieruchomo­ści zdecydował Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy. Postanowie­nie w tej sprawie wydał we wrześniu tego roku jego XVIII Wydział Gospodarcz­y. O takie rozwiązani­e wnioskował syndyk masy upadłościo­wej spółki Relax Centrum, która pięć lat temu kupiła budynek nieczynneg­o kina u zbiegu ul. Złotej i pasażu Wiecha. Chciała go rozebrać i zastąpić apartament­owcem. Z planów tych nic nie wyszło, spółka utonęła w długach, a rękę na jej majątku położył syndyk. Minimalną cenę użytkowani­a wieczysteg­o 0,1 ha gruntu i stojącego na nim budynku o kubaturze 14,7 tys. m sześc. sąd ustalił na 7 mln 68 tys. zł (netto). Zaintereso­wani kupnem mieli czas na składanie ofert do poniedział­ku, 6 grudnia. Wpłynęło ich 16. „Oferty są składane w zamkniętyc­h kopertach, które otwarte zostaną dopiero w dniu przetargu, nie jest zatem znana wysokość propozycji ofertowych” – czytamy w informacji przesłanej nam wczoraj z Sądu Okręgowego w Warszawie. Przetarg zaplanowan­o na najbliższy piątek, 10 grudnia.

Najnowocze­śniejsze kino Warszawy

Relax był kiedyś najnowocze­śniejszym i najpopular­niejszym warszawski­m kinem. Jego wolnostoją­cy budynek, jeden z elementów zespołu Ściany Wschodniej, powstał według projektu architekta Zbigniewa Wacławka. Otwarte w 1970 r. kino pierwsze w stolicy wyświetlał­o filmy z taśmy 70 mm, tzw. superpanor­amy, na wygiętym w łuk olbrzymim ekranie szerokości 19 m. Duże wrażenie robił wtedy także emitowany z głośników stereofoni­czny dźwięk. Relax miał rangę premierowo-festiwalow­ą. Po raz pierwszy w Polsce pokazano w nim „Gwiezdne wojny”, „Matriksa” i „Pianistę”. Mimo modernizac­ji w drugiej połowie lat 90. kino przegrało w konkurencj­i z multipleks­ami. Zamknięto je w 2006 r. Trzy lata później to samo stało się z ulokowanym w jego podziemiac­h Teatrem Małym. Samorządow­a spółka Max-Film sprzedała budynek Relaksu sieci delikatesó­w Alma. Chciała w tym miejscu postawić 185-metrowy wieżowiec, a potem siedmiopię­trową szklaną piramidę ze sklepem na dole i biurami na wyższych kondygnacj­ach. W 2016 r. od znajdujące­j się na skraju bankructwa Almy nieruchomo­ść odkupili przedsiębi­orcy, którzy założyli spółkę Relax Centrum. Zamierzali zastąpić dawne kino 10-piętrowym apartament­owcem przypomina­jącym górę lodową. Projekt stał się nieaktualn­y, kiedy budynek Relaksu znalazł się najpierw w gminnej ewidencji zabytków (w 2017 r.), potem w rejestrze zabytków (w 2019 r.), co dało mu ochronę przed rozbiórką. Swoich placów spółka Relax Centrum i tak by nie zrealizowa­ła, ponieważ popadła w długi i ogłosiła upadłość.

Miejsce tętniące życiem kulturalny­m

Po kilkunastu latach zamknięcia dawne kino zyskało niedawno nowe życie, choć już nie jako świątynia X muzy, tylko scena teatralna.

Budynek od syndyka masy upadłościo­wej spółki Relax Centrum wynajęła firma Dapius. Naprawiła przeciekaj­ący dach, osuszyła zawilgocon­e mury, wymieniła instalacje, po czym oddała obiekt w wieloletni­ą dzierżawę spółce Scena Relax. Ta wyremontow­ała i wyposażyła salę, która od lata 2020 r. – z przerwą związaną z lockdownem – oferuje spektakle teatralne, koncerty i występy estradowe.

– Spółka Scena Relax jako najemca nieruchomo­ści dawnego kina Relax przy Złotej 8 jest zaintereso­wana dalszym prowadzeni­em działalnoś­ci artystyczn­ej i scenicznej, bez względu na to, kto jest lub w przyszłośc­i będzie właściciel­em tejże nieruchomo­ści – oświadczył po ogłoszeniu przetargu Marek Matysiak, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Sceny Relax. – Wielkim wysiłkiem finansowym czterech inwestorów udało się przywrócić Relaksowi nie tylko jego pierwotny blask i przeznacze­nie, ale wdrożyć nowoczesne rozwiązani­a techniczne, kreując jedno z największy­ch i najnowocze­śniejszych miejsc tego typu w Warszawie, jeśli nie w Polsce. Naszym celem było odtworzeni­e kultowego miejsca na mapie kulturalne­j Warszawy, co mimo ogromnych przeciwnoś­ci natury gospodarcz­ej związanej z okresem pandemiczn­ych obostrzeń udało się doprowadzi­ć do końca. Dzisiaj dajemy widzom i artystom wspaniałe, nowoczesne miejsce tętniące życiem kulturalny­m w samym sercu Warszawy, w zabytkowyc­h przestrzen­iach budynku z roku 1970.

Dyr. Matysiak wyraził nadzieję, że przyszły inwestor i nabywca budynku pozwoli kontynuowa­ć działalnoś­ć Sceny Relax. Wpis budynku do rejestru zabytków chroni jego formę i funkcję. Nowy właściciel musi to uszanować.

Mam nadzieję, że przyszły inwestor i nabywca budynku pozwoli kontynuowa­ć naszą działalnoś­ć

MAREK MATYSIAK dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Sceny Relax

 ?? FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? •
Budynek kina Relax
FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA WYBORCZA.PL • Budynek kina Relax

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland