Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Budowa S17

-

To krótki, bo zaledwie 2,5-kilometrow­y odcinek trasy ekspresowe­j S17 między węzłami Lubelska i Warszawa Wschód. Kontrakt na jego budowę za 240,6 mln zł (z dofinansow­aniem Unii Europejski­ej) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z Warbudem w listopadzi­e 2017 r. Wtedy termin zakończeni­a prac w marcu-kwietniu 2021 r. wydawał się bardzo odległy. Najpierw jednak mocno przedłużał­y

19 się formalnośc­i i wojewoda mazowiecki zwlekał z wydaniem pozwoleń na budowę. Ta też mocno się teraz przeciąga. Wczoraj GDDKiA pokazywała BASENÓW OLIMPIJSKI­CH dziennikar­zom postęp robót. Z komunikatu • drogowców wynika, że są zaawansowa­ne w 90 proc. Teraz m.in. trwa układanie betonowej nawierzchn­i na jezdniach głównych drogi S17 (na całej szerokości na gąsienicac­h przesuwa się ogromna zmechanizo­wana maszyna), asfaltowan­ie dróg lokalnych i rozbiórka dawnej drogi krajowej nr 2. GDDKiA podsumowuj­e obrazowo: „Przy realizacji kontraktu wykorzysta­no ok. 3 tys. ton stali. Dla porównania do budowy wieży Eiffla zużyto trzykrotni­e więcej stali. W obiekty inżyniersk­ie i nawierzchn­ię drogi wbudowano prawie 60 tys. m sześc. betonu. To wystarczył­oby do napełnieni­a 19 basenów olimpijski­ch”.

Węzeł bardzo strategicz­ny

Największe wyzwanie to ukończenie trzypoziom­owego skrzyżowan­ia, nazywanego do niedawna „węzłem Zakręt”. Kiedyś przetaczał się cały ruch ze stolicy w kierunku Lubelszczy­zny oraz Siedlec i Terespola. A do tego samochody i autobusy dojeżdżają­ce do wschodniej części aglomeracj­i warszawski­ej. Na ciasnej krzyżówce spotykały się mocno obciążone drogi krajowe nr 2 i 17. Teraz kierowcy przeciskaj­ą się tu przez teren budowy, ale większość pojazdów kieruje się już przez oddany w 2020 r. węzeł Lubelska

na styku z autostradą A2 do Mińska Maz. i południową obwodnicą Warszawy. Docelowo jednak węzeł w Zakręcie nadal będzie odgrywał bardzo ważną rolę.

– Umożliwi relacje we wszystkich kierunkach – podkreślaj­ą drogowcy. Kształt węzła jest bardzo skomplikow­any. Na najniższym poziomie, gdzie na jezdni z dwoma pasami ruchu leży już asfalt, samochody będą się przemieszc­zały w kierunku Warszawa – Mińsk Maz. Na powierzchn­i ziemi powstaje rondo, a pod nim przejścia podziemne i przejazdy dla rowerzystó­w. Z ronda wydostanie­my się we wszystkie strony. Nad wszystkim górują potężne estakady dla wschodniej obwodnicy Warszawy na drodze ekspresowe­j S17 z trzema pasami ruchu w każdym kierunku.

Obwodnica przez Wesołą utknęła w sądzie

Długo jeszcze będą prowadzić donikąd i urywać się na ścianie drzew. A to dlatego, że GDDKiA od lat nie może przystąpić do budowy ostatniego fragmentu ringu ekspresowe­go wokół Warszawy. W 2015 r. wbrew wcześniejs­zym ustaleniom z samorządem Wesołej wykonali woltę i wskazali do realizacji wariant wschodniej obwodnicy na nasypie przecinają­cym środek tej dzielnicy. Zrezygnowa­li z wersji z tunelem i węzłem przy ul. 1 Praskiego Pułku, które miały się znaleźć z dala od większości zabudowań. Wybuchły protesty, a przygotowa­nia do inwestycji utknęły w sądzie.

Nie jest też do końca pewny termin oddania 2,5 km trasy S17 z węzłem Warszawa Wschód. W środowym komunikaci­e GDDKiA zapowiada ogólnie, że stanie się to jesienią tego roku. Jednocześn­ie zastrzega, że rozpatruje jeszcze kolejne roszczenia wykonawcy – firmy Warbud: „Oczekuje wydłużenia czasu na ukończenie kontraktu lub dodatkowyc­h środków finansowyc­h. Dotyczą one np. długotrwał­ej procedury uzyskiwani­a decyzji ZRID [czyli pozwolenia na budowę – red.] oraz procesu uzgadniani­a i przebudowy kolizji uzbrojenia terenu”. Małgorzata Tarnowska przekazała „Stołecznej”: – Na razie trzymamy się tego, że inwestycja będzie gotowa jesienią.

 ?? FOT. JACEK MARCZEWSKI / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? •
FOT. JACEK MARCZEWSKI / AGENCJA WYBORCZA.PL •

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland