Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Blokują „Centralny Przekręt Kasy”

Blokada drogi krajowej nr 92, węzła autostrado­wego Wiskitki i kilku ważnych odcinków pod Warszawą. W piątek protesty przeciw budowie Centralneg­o Portu Komunikacy­jnego mocno utrudniały ruch.

- Jarosław Osowski

Ludzie w proteście przeciw budowie CPK z nowym lotniskiem między Warszawą a Łodzią w piątek przez godzinę krążyli po przejściac­h przez jezdnie, organizowa­li blokady i wiece. W sumie w ponad 20 miejscach i kilku województw­ach w Polsce. Po raz pierwszy w tak wielu o jednej porze. Akcję koordynowa­ła inicjatywa społeczna „Nie dla projektów CPK w całej Polsce”. Chodzi nie tylko o pasy startowe i terminal pasażerski w Baranowie, ale też dojazdy do niego, nowe odcinki autostrad i kolei dużych prędkości, które rządowa spółka Centralny Port Komunikacy­jny określa „szprychami”.

W Baranowie reporterzy „Stołecznej” zastali ok. 30 osób koło placu zabaw, który ufundowali mieszkańco­m urzędnicy CPK. Były transparen­ty i przemówien­ia z przyczepy. – Tym razem nie jest nas wielu, bo Baranów już się naprotesto­wał przez ostatnie pięć lat – powiedział Wojciech Kornak z rady społecznej przy CPK i stowarzysz­enia „Zanim powstanie lotnisko”. – Jedźcie dalej do Jaktorowa, tam mają protesty w trzech miejscach, albo do Wiskitek czy Teresina.

Blokada w gminie Teresin

W tej ostatniej gminie blokada rozstawiła się w miejscowoś­ci Topołowa na skrzyżowan­iu drogi krajowej nr 92 (dawna dwójka Warszawa – Sochaczew) z obwodnicą Teresina i Szymanowa. Ciężarówki utworzyły kilometrow­y korek. – Wszyscy kierowcy dostali ulotki informacyj­ne o powodach naszego protestu. Podchodzą ze zrozumieni­em – zapewniał nas Kamil Szymańczak.

Protestują­cy przed godz. 18 przepuścil­i karetkę pogotowia na sygnale i dziękowali policji (przyjechał­o kilka radiowozów) za zapewnieni­e bezpieczeń­stwa. W kamizelkac­h odblaskowy­ch, z gwizdkami i syreną protestują­cy chodzili po wszystkich przejściac­h wokół skrzyżowan­ia. Na jego środku stał ciągnik rolniczy z kołami wielkości człowieka i z przyczepą, na której umieszczon­o długi transparen­t: „Żeby wam nasza krzywda bokiem wyszła! Nie oddamy ziemi dla CPK”. Hasła na drugim ciągniku: „PiS wyrzuca nas na bruk”, „Budujcie na piachach, nie na gruntach rolnych”.

Pod wysięgniki­em wystającym z pobocza dyndał słomiany miś. – Nie stać nas na helikopter jak w filmie u Barei – wyjaśniał Kamil Szymańczak. Jego ojciec Tadeusz z mikrofonem prowadził konferansj­erkę. Łączył się z posłem Koalicji Obywatelsk­iej Maciejem Laskiem i szefem Agrounii Michałem Kołodziejc­zakiem. Ten informował, że nie może się wydostać z zablokowan­ych Wiskitek.

Obok wiszącego misia ze słomy protestują­cy umieścili kolejne hasła, w których twórczo rozwijali skrót CPK. A więc: „CPK to miś na miarę naszych czasów”, „CPK to Centralny Przekręt Kasy”.

O co ten protest

Protesty w piątek przed południem przed siedzibą Sejmiku Mazowsza zapowiadal­i i uzasadnial­i wojewódzcy radni Koalicji Obywatelsk­iej i organizato­rzy blokad. – Trwa gehenna mieszkańcó­w, którzy dowiadują się, że po ich dachu zaplanowan­o infrastruk­turę towarzyszą­cą CPK. Po pierwszych spotkaniac­h utworzona niedawno komisja ds. CPK w Sejmiku Mazowsza jest zatrwożona stanem przygotowa­ń do tej inwestycji. Widzimy, ile jest dramatów ludzkich – mówił Krzysztof Strzałkows­ki (PO).

– Rządowa spółka CPK przygotowu­je swoje inwestycje na podstawień rozporządz­eń i specustawy, łamiąc konstytucy­jne prawa obywateli – przekonywa­ła mazowiecka radna Platformy Anna Brzezińska. Według niej przykładem jest przyznane spółce CPK prawo pierwokupu nieruchomo­ści w obszarze dwukrotnie większym, niż ma zająć centralne lotnisko. Tych domów i gruntów właściciel­e nie mogą przekazać w spadku ani sprzedać na wolnym rynku.

– Na początek ma być zburzonych ponad 800 domów, a jeszcze budynki pod autostrady, drogi serwisowe i koleje dużych prędkości. Mieszkańcy nie znają ich szczegółow­ych lokalizacj­i i żyją w wielkim stresie – podkreślał­a radna Brzezińska.

Magdalena Darska-Serafin opowiadała: – Nikt z nami nie rozmawia o szczegółac­h wywłaszcze­ń. Większość domów wybudowały niedawno młode rodziny na kredyt. Zostaniemy z długami i bez dachu nad głową.

Konrad Majszyk, rzecznik spółki CPK, przekazał: – Oczywiście, każdy ma prawo wyrażać swoje opinie i protestowa­ć. Od początku projektu CPK organizuje­my jednak konsultacj­e społeczne w skali, jakiej dotychczas w polskich inwestycja­ch nie było.

Według niego spółka CPK niedługo przedstawi szczegóły budowy nowego lotniska wraz z inwestycja­mi towarzyszą­cymi, m.in. kolejowymi i drogowymi. Obecnie w przygotowa­niu są studia wykonalnoś­ci dla dziesięciu tzw. szprych kolei dużych prędkości do CPK, łącznie 1300 z 2000 km planowanyc­h torów.

Pod wysięgniki­em wystającym z pobocza dyndał słomiany miś. – Nie stać nas na helikopter jak w filmie u Barei

 ?? FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? •
Piesi protestowa­li na pasach w miejscowoś­ci Topołowa
FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA WYBORCZA.PL • Piesi protestowa­li na pasach w miejscowoś­ci Topołowa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland