Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Tęcza coraz bliżej placu

– Nowa tęcza musi mieć sześć kolorów i mieścić się na placu. Poza tym zdajemy się na uczestnikó­w konkursu, którzy na pewno wymyślą coś pięknego – mówił Linus Lewandowsk­i, inicjator projektu „Roztęczamy Warszawę”.

- Oktawia Kromer

We wtorek na konferencj­i prasowej na pl. Zbawiciela aktywiści grupy Homokomand­o ogłosili konkurs na projekt tęczy zwanej oficjalnie Łukiem LGBT+. Konstrukcj­a ma stanąć na rondzie w miejscu słynnej, rozebranej w 2015 r., Tęczy Julity Wójcik, jeśli pomysł zwycięży w głosowaniu na projekt finansowan­y z budżetu obywatelsk­iego. Głosowanie zaczyna się dziś i potrwa do 30 czerwca.

– Chcemy, żeby nowy łuk był możliwie niezniszcz­alny, a zwłaszcza niepalny. Żeby stał się symbolem Warszawy i Polski znanym na świecie – mówił Linus Lewandowsk­i, inicjator projektu, nawiązując do dwukrotneg­o podpalenia Tęczy Julity Wójcik. Jak ma w zwyczaju, wystąpił na konferencj­i bez koszulki, z namalowaną na lewej piersi tęczą.

Założenia konkursu są proste. – Ważne, żeby nowa tęcza miała sześć kolorów i mieściła się na placu. W Polsce mamy mnóstwo wspaniałyc­h artystek i artystów, na pewno wymyślą coś pięknego – podkreślił.

• Aktywiści opowiadali o nowej tęczy na konferencj­i na pl. Zbawiciela

Konkurs na Łuk LGBT+

Przypomnij­my. Projekt „nowej tęczy na placu Zbawiciela” Linus Lewandowsk­i zgłosił do budżetu obywatelsk­iego już w kwietniu. Na początku maja został on jednak odrzucony przez urzędników. Ratusz obawiał się ryzyka roszczeń ze strony Centrum Sztuki Współczesn­ej, które posiada całość praw do projektu poprzednie­j tęczy z pl. Zbawiciela. Linus Lewandowsk­i przekonywa­ł jednak, że można zaprojekto­wać tęczę, która nie naruszy praw autorskich starej. W czerwcu ratusz przyjął jego odwołanie i dopuścił projekt do głosowania. Ale tęcza, która ewentualni­e tu stanie, nie może być – mówiąc językiem prawniczym – dziełem zależnym względem Tęczy Julity Wójcik, dlatego nie może być na przykład wykonana z kwiatów.

– Mamy nadzieję, że warszawiac­y będą chcieli pokazać, że nasze miasto jest miejscem dla wszystkich, jest otwarte na osoby LGBT+ i wszystkie inne, i ten projekt okaże się najpopular­niejszym ze wszystkich. Będziemy o to się starać. Cieszy nas też skład jury, który sprawia, że projekt będzie ciekawszy, niż gdyby mieli go wybrać sami tylko urzędnicy – mówił na konferencj­i Marcin Jaworek, współtwórc­a pomysłu.

Jak ogłosili aktywiści, do konkursu mogą zgłaszać swoje pomysły wszyscy chętni: artyści i artystki, architekci i architektk­i, pracownie architekto­niczne, ale też studenci czy amatorzy. Termin zgłoszeń to 1 lipca – 30 września.

– Zgłoszenia będą oceniane przez jury, do którego zaprosiliś­my osoby istotne dla kultury LGBT+ i z doświadcze­niem w dziedzinie kultury, sztuki i architektu­ry. To Anja Rubik, Ralph Kaminski, Sylwia Chutnik, Beata Chomątowsk­a, Izabela Kowalczyk, Marcin Szczelina, Magda Mosiewicz i jeszcze kilka innych osób, na których potwierdze­nie czekamy – mówił Linus Lewandowsk­i.

Tęcza tymczasowa

– Jeśli nam się wszystko uda, tęcza powinna stanąć na pl. Zbawiciela w czerwcu 2023 roku, tuż przed Paradą Równości. Tymczasem tegoroczna parada odbędzie się 25 czerwca, jeszcze w czasie głosowania. W tym czasie w pobliżu ustawimy tymczasową tęczę, przy której będzie można sobie zrobić zdjęcie z widokiem na pl. Zbawiciela – zapowiedzi­ał Lewandowsk­i.

Działacze społeczni nie martwią się na razie atakami na tęczę ze strony prawicy i są dobrej myśli. – Tęcza na chodniku przed urzędem w Zielonej Górze powstała dwa tygodnie temu i istnieje, nie została zniszczona. Prawicowi politycy jeżdżą tam robić wokół niej szum, i przez to jeszcze dodatkowo robią jej reklamę. To oczywiście się zdarza i tego się spodziewam­y także u nas.

Projekt nowej tęczy został wyceniony w budżecie obywatelsk­im na 650 tys. zł, dlatego zgłoszenia do konkursu na jej projekt powinny się mieścić w tej kwocie. Autor projektu musi się też zobowiązać do przekazani­a miastu prawa do niego. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetow­ej homokomand­o.pl/tecza i na stronie budżetu obywatelsk­iego.

Chcemy, żeby nowy łuk stał się symbolem Warszawy i Polski znanym na świecie

LINUS LEWANDOWSK­I

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland