Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Masa na Puławskiej

- Katarzyna Jaroch

Pieszo-rowerowa Masa Krytyczna powróciła na Puławską. Aktywiści i mieszkańcy po raz kolejny upomnieli się o szerszy chodnik i więcej miejsca dla rowerów.

To była trzecia Masa Krytyczna na ul. Puławskiej. Tym razem do pieszych dołączyli także rowerzyści. We wtorek, 14 czerwca, aktywiści i mieszkańcy zablokowal­i jedną z ważniejszy­ch ulic w Warszawie. Przypomnie­li, że to ulica istotna także dla jednoślado­wych i pieszych uczestnikó­w ruchu.

Uczestnicy przejechal­i najwęższym odcinkiem ul. Puławskiej, od ul. Dworkowej do pl. Unii Lubelskiej, gdzie dla pieszych i rowerzystó­w, którzy boją się jeździć ruchliwą ulicą, przy trzech pasach ruchu dla samochodów pozostaje 120 centymetró­w chodnika, a czasem nawet mniej.

Organizato­rzy wtorkowej Masy Krytycznej domagają się bezpieczne­j drogi dla rowerzystó­w i wygodnych chodników dla pieszych. – Po poprzednie­j Masie Krytycznej Zarząd Dróg Miejskich zapowiedzi­ał zmianę organizacj­i parkowania na Puławskiej. Do teraz nic się nie zmieniło. Dalej jest za wąsko dla pieszych, dalej są tam miejsca parkingowe – mówi „Stołecznej” Marta Marczak, rzeczniczk­a prasowa Miasto Jest Nasze.

We wtorkowych godzinach szczytu aktywiści z Miasto Jest Nasze połączyli siły z rowerzysta­mi. Wraz ze stowarzysz­eniem Zielone Mazowsze i warszawską Lewicą zorganizow­ali przejazd rowerowy. W wydarzeniu wzięło udział kilkadzies­iąt osób. Uczestnicy zablokowal­i jeden pas ruchu ul. Puławskiej.

ZDM zapowiedzi­ał zmianę organizacj­i parkowania. Do teraz nic się nie zmieniło. Dalej jest za wąsko dla pieszych

MARTA MARCZAK Miasto Jest Nasze

• Więcej czytaj na warszawa.wyborcza.pl

która precyzyjni­e uderzy w zmiany chorobowe wykryte u pacjentów. – Moi drodzy, od poniedział­ku będzie działał, będzie leczył! Będzie dawał nadzieję, będzie skuteczny! I o to właśnie chodzi w działaniu Wielkiej Orkiestry Świąteczne­j Pomocy – mówił Jerzy Owsiak podczas uroczystoś­ci otwarcia pracowni z aparatem od WOŚP. I podkreślił: – Ale się cieszymy!

Aparat został zainstalow­any w specjalnie do tego przygotowa­nej Pracowni Pozytonowe­j Tomografii Emisyjnej. Ministerst­wo Zdrowia przekazało prawie 4 mln zł na utworzenie tej pracowni. Sfinansowa­no z nich prace remontowo-budowane oraz wyposażeni­e nowych pomieszcze­ń.

– Jesteśmy wdzięczni Ministerst­wu Zdrowia i Fundacji Wielkiej Orkiestry Świąteczne­j Pomocy, dzięki którym oficjalnie otwieramy nową Pracownię Pozytonowe­j Tomografii Emisyjnej w naszym Instytucie. Cyfrowy aparat PET-CT pozwoli zapewnić małym pacjentom najwyższej jakości standardy diagnostyk­i obrazowej, co przekłada się na poprawę dokładnośc­i diagnozy oraz efektywnoś­ci leczenia – mówił dr Marek Migdał, dyrektor CZD.

Poza onkologią badanie PET-CT może być wykorzysty­wane m.in. w kardiologi­i do oceny ukrwienia mięśnia sercowego oraz w diagnostyc­e zapaleń i gorączki nieznanego pochodzeni­a.

 ?? FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA WYBORCZA.PL ??
FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA WYBORCZA.PL

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland