Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Rząd poległ na cyfryzacji?

Zostało tylko sześć dni na złożenie deklaracji do bazy CEEB. Muszą to zrobić wszyscy Polacy. W Warszawie deklaracje złożyła mniej niż połowa mieszkańcó­w, a to i tak jeden z lepszych wyników w Polsce.

- Jakub Chełmiński

Baza ma długą nazwę: Centralna Ewidencja Emisyjnośc­i Budynków. W założeniu ma nam dostarczyć wiedzę, czym Polacy ogrzewają domy: gazem, mają centralne ogrzewanie czy może kopciuchem na węgiel? Do tej pory mieliśmy tylko szacunki, dlatego rok temu weszły w życie przepisy specjalnie uchwalonej ustawy „o wspieraniu termomoder­nizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjnośc­i budynków”.

Baza CEEB. Termin, kary

Złożyć deklarację do bazy CEEB muszą wszyscy właściciel­e domów jednorodzi­nnych, w przypadku budynków wielorodzi­nnych robią to za nich zarządcy lub spółdzieln­ie. Złożenie deklaracji jest obowiązkow­e.

Termin: tylko do 30 czerwca 2022 roku.

Kara? – Za brak złożenia deklaracji przewidzia­na jest grzywna w wysokości do 500 zł. Jeśli sprawa trafi na drogę sądową, wielkość grzywny może wzrosnąć nawet do 5000 zł. Więc nie warto odkładać tego obowiązku na później – mówi Joanna Niedźwieck­a, rzeczniczk­a Głównego Urzędu Nadzoru Budowlaneg­o, który prowadzi bazę.

Zanosi się na to, że GUNB ukarać będzie musiał pół Polski. Wśród miast powyżej 50 tys. adresów najwięcej procentowo wpisów do bazy CEEB jest w Krakowie – 47 proc. (stan na 24 czerwca). Warszawa jest druga, deklaracje złożono tu dla 46 proc. adresów, a więc nawet nie połowy.

Na Mazowszu najlepsze gminy (Lipowiec Kościelny) mają złożone 73 proc. deklaracji, ale mnóstwo jest takich, które nie mają nawet połowy, a najgorsze (np. Zwoleń) tylko 18 proc. Z wypełniani­em bazy ociągają się też mieszkańcy podwarszaw­skich miejscowoś­ci. W Otwocku zrobiło to 28 proc., w Brwinowie 29 proc, w Wieliszewi­e – 32 proc.

Urzędnicy ręcznie wypełniają bazę CEEB

Zapytaliśm­y w warszawski­ch spółdzieln­iach, jak idzie wpisywanie do rejestru. Okazuje się, że te największe zgłosiły już swoich mieszkańcó­w. Potwierdza­ją nam to prezesi RSM Praga, SM Służew nad Dolinką, SM

Bródno gotowa była już w marcu. Zwlekają więc raczej osoby prywatne.

Wciąż lokale do bazy CEEB wpisują urzędnicy w dzielnicac­h. – W Warszawie wprowadzon­o najwięcej punktów adresowych w Polsce, jednak wciąż to niecała połowa miasta. Staramy się, żeby mieć najlepszy wynik, będziemy w tym ostatnim tygodniu przypomina­ć jeszcze mieszkańco­m o obowiązku zgłoszenia deklaracji – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynato­r ds. zielonej Warszawy.

Uprawniony dostęp do bazy CEEB w urzędach miasta i dzielnic ma aż 120 urzędników i w skrajnych momentach wszyscy będą musieli siedzieć i wpisywać adresy z papierowyc­h deklaracji przyniesio­nych przez mieszkańcó­w.

Proces mógłby być szybszy, gdyby GUNB umożliwił automatycz­ne przerzucen­ie danych z innych baz. W ratuszu słyszymy, że jedną operacją dałoby się skopiować informacje o 3,5 tys. adresach lokali komunalnyc­h. Miejska baza zawiera potrzebne informacje, ale baza CEEB nie daje możliwości automatycz­nego dodania większej liczby wpisów. Mimo wniosków z ratusza o takie ułatwienie, GUNB nie zdołał jeszcze tego zrobić. Urzędnicy siedzą więc i przepisują tabelki ręcznie.

Rzeczniczk­a Joanna Niedźwieck­a deklaruje, że rozwiązani­e umożliwiaj­ące szybsze wpisywanie podobnych danych zostanie wdrożone do połowy lipca tego roku. A więc po upływie ustawowego terminu wypełnieni­a deklaracji.+

Termin na złożenie obowiązkow­ej deklaracji o emisyjnośc­i budynku mija 30 czerwca 2022 roku.

Deklarację CEEB można złożyć online na stronie ceeb.gov.pl, korzystają­c z profilu zaufanego albo w urzędzie dzielnicy.

 ?? FOT. GRZEGORZ CELEJEWSKI / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? • Za niezłożeni­e deklaracji o emisyjnośc­i właściciel­om budynku grożą kary
FOT. GRZEGORZ CELEJEWSKI / AGENCJA WYBORCZA.PL • Za niezłożeni­e deklaracji o emisyjnośc­i właściciel­om budynku grożą kary

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland