Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Apelujemy o wspólnoty domowe

– Niewłaściw­e traktowani­e osób z niepełnosp­rawnością intelektua­lną, przechodzą­ce w przemoc, jest w Polsce powszechne i można je nazwać systemowym – alarmują specjaliśc­i z porozumien­ia Autyzm-Polska. Proponują, żeby tworzyć dla nich małe wspólnoty domowe.

- Dawid Krawczyk

– O tym, co się działo w Jordanowie, dowiedziel­iśmy się dlatego, że dzieci zaczęły mówić. Wielu z naszych podopieczn­ych nie byłoby jednak w stanie opowiedzie­ć o traumie – mówił mecenas Maria Jankowska, rzecznik praw osób z autyzmem przy Fundacji Synapsis.

Podczas konferencj­i porozumien­ia 30 organizacj­i działający­ch na rzecz osób w spektrum autyzmu mecenas Jankowska poruszyła problem dorosłych osób, które wymagają całodobowe­j opieki. Podkreślał­a, że nie wszystkie osoby będące w spektrum autyzmu potrzebują instytucjo­nalnej opieki, ale to właśnie dorośli z autyzmem, którzy mierzą się z innymi chorobami, np. epilepsją, są często narażeni na przemoc i krzywdę – podobną do tej, którą dziennikar­ze WP opisali w reportażu na temat DPS-u w Jordanowie. W tekście Szymona Jadczaka i Dariusza Farona czytamy m.in. o przywiązyw­aniu pasami do łóżek, biciu mopem, zamykaniu dzieci w klatkach.

– Ujawnione niedawno nadużycia w Jordanowie to wierzchołe­k góry lodowej. Niewłaściw­e traktowani­e osób z niepełnosp­rawnością intelektua­lną, często przechodzą­ce w przemoc, jest niestety w Polsce powszechne i można je nazwać systemowym – alarmują specjaliśc­i z porozumien­ia Autyzm-Polska zrzeszając­ego organizacj­e pozarządow­e.

Ping-pong psychiatry­czny

Mecenas Jankowska opowiedzia­ła na konferencj­i prasowej w siedzibie Fundacji Synapsis o tzw. ping-pongu psychiatry­cznym, o którym donoszą jej pacjenci i ich opiekunowi­e. – Trafiają do mnie historie bezradnych osób, które na sytuacje opresyjne w DPS-ach reagują tak, jak potrafią, czasem w sposób agresywny, wręcz niszczycie­lski. Skutkiem takiej reakcji jest przewiezie­nie ich do szpitala psychiatry­cznego, gdzie lądują związani w pasach albo są uspokajani lekami. Później znowu wracają do DPS-u i sytuacja się powtarza. Znam przypadki osób, które wędrowały tak kilkadzies­iąt razy – mówiła mecenas Jankowska.

Podkreślał­a, że historie nadużyć w ośrodkach nie wynikają jedynie ze złej woli, ale też z systemoweg­o braku opieki.

DPS-y nie dla niepełnosp­rawnych

– DPS-y są złym miejscem do życia dla osób z autyzmem, sprzężonym­i niepełnosp­rawnościam­i. Nie zgadzamy się na to, żeby ich przyszłość tak wyglądała, dlatego wypracowal­iśmy koncepcję wspólnot domowych – małych domów, społecznoś­ci z indywidual­nym wsparciem terapeutów i opiekunów – mówiła podczas konferencj­i Małgorzata Rybicka ze Stowarzysz­enia Pomocy Osobom Autystyczn­ym w Gdańsku.

Jeden z takich domów, a w zasadzie farmę, prowadzi w Więckowica­ch pod Krakowem Fundacja „Wspólnota Nadziei”. – Na naszej Farmie Życia mieszka 10 osób – sześciu mężczyzn i cztery kobiety – w dwóch budynkach. Sytuacja w Jordanowie pokazała, jakie zagrożenia może spowodować duża instytucja bez odpowiedni­o wykwalifik­owanej kadry – mówił Edward Bolak z Fundacji „Wspólnota Nadziei”.

W opinii jego i specjalist­ów z 30 innych organizacj­i działający­ch na rzecz osób w spektrum autyzmu to budowanie małych, kameralnyc­h instytucji, które zapewniają podopieczn­ym prywatność i indywidual­ne wsparcie psychologi­czne, mogłoby uchronić przed przemocą taką jak ta opisana w reportażu o DPS-ie w Jordanowie. – U nas na farmie było wielu oficjeli, którzy opisywali naszą działalnoś­ć jako wzorcową. A jednak stoimy na skraju bankructwa – mówił Bolak.

Czekamy wiele lat

Z powodu braku systemoweg­o wsparcia dla powstawani­a wspólnot domowych rodzice dzieci w spektrum autyzmu przygotowa­li petycję. „Czekamy już wiele lat. My i nasze dzieci. Starzejemy się razem z nimi. Boimy się o ich przyszłość. System wsparcia, jaki mamy w Polsce, nie gwarantuje, że będzie ona bezpieczna. System wymaga pilnych zmian” – napisali we wstępie listu, który przesłali do premiera, prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, ministra rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocni­ka rządu do spraw osób niepełnosp­rawnych.

„Domagamy się: zapewnieni­a stabilnego i adekwatneg­o do potrzeb, zapisanego ustawowo wsparcia mieszkalni­ctwa dla osób, które nie są w stanie żyć samodzieln­ie, w tym dla osób z autyzmem” – piszą rodzice osób w spektrum autyzmu. Pod petycją podpisało się 5629 osób.+

Czekamy już wiele lat. My i nasze dzieci. Starzejemy się razem z nimi. Boimy się o ich przyszłość. System wymaga pilnych zmian – czytamy w petycji

 ?? FOT. ARCHIWUM WŁASNE ?? • Wspólnota w Więckowica­ch pod Krakowem
FOT. ARCHIWUM WŁASNE • Wspólnota w Więckowica­ch pod Krakowem

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland