Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Bazar w klimacie dawnego Stadionu Dziesięcio­lecia

Jak to się stało, że tani, obłożony blachą falistą budynek targowiska został laureatem warszawski­ej Nagrody Architekto­nicznej?

- Aleksander Sławiński

Tegoroczną Nagrodę Architekto­niczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii „Nowe życie budynków” otrzymał obiekt należący do Targowiska Bakalarska we Włochach. Wyróżnieni­e zostało przyznane za rewaloryza­cję bazaru, uporządkow­anie przestrzen­i handlowej i obudowanie jej pierzeją.

Bazar nobilitowa­ny

Konkurencj­a była mocna. Do tej samej kategorii nominowano też odnowioną fabrykę PZO przy ul. Grochowski­ej, a także dawną leżakownię w Browarach Warszawski­ch. Wygrał jednak niezbyt imponujący i tani budynek obłożony blachą falistą, z oknami z marketu budowlaneg­o. – Kiedyś wielu osobom najważniej­sza wydawała się forma, która miała zachwycać i budzić podziw. Architekci realizowal­i ikoniczne gmachy bez liczenia się z pieniędzmi, kosztami dla środowiska. W dobie coraz większych kryzysów klimatyczn­ych, ekonomiczn­ych i uchodźczyc­h nasze myślenie musi ulec zmianie – uzasadnia Marlena Happach, szefowa Biura Architektu­ry i Planowania Przestrzen­nego, także członkini jury nagrody.

– Cieszę się z tego wyróżnieni­a, bo ono pokazuje, że zmienia się podejście miasta. Pojawia się świadomość, że wartościow­a architektu­ra to także architektu­ra nieformaln­a, codzienna – dodaje Aleksandra Wasilkowsk­a, architektk­a, której pracownia prowadziła proces przebudowy targowiska. Jak tłumaczy, najważniej­sze, że pokazuje ono, iż „rewitaliza­cja” nie musi równać się gwałtownem­u wzrostowi czynszów i cen. A jednocześn­ie może być zrealizowa­na wysiłkiem lokalnej, w tym przypadku kupieckiej społecznoś­ci.

Kiedyś architekci realizowal­i ikoniczne gmachy bez liczenia się z pieniędzmi, kosztami dla środowiska. W dobie kryzysów klimatyczn­ych, ekonomiczn­ych i uchodźczyc­h to myślenie musi ulec zmianie

Przestrzeń na rzeczy nieprzewid­ziane

Zrewitaliz­owanych bazarów jest w Warszawie już kilka. Wiele pochwał zebrał Zieleniak przy ul. Grójeckiej,

zaprojekto­wany przez pracownię JEMS. Powstał jednak za pieniądze miasta. W przypadku Bakalarski­ej inwestoram­i byli sami kupcy. Wasilkowsk­a: – To budynki za 6 mln zł, podczas gdy Zieleniak kosztował 40 mln. Moim zadaniem było zaprojekto­wanie przestrzen­i, która będzie tania, ale jednocześn­ie schludna. I przede wszystkim będzie należeć do pracującyc­h tu osób.

A w Warszawie narzeka się, że wielki kapitał wypiera lokalne biznesy. Sąsiedzkie bazarki, zieleniaki czy jadłodajni­e są zamykane na rzecz globalnych sieciówek i przestrzen­i ze szkła i stali. Być może te autentyczn­ie lokalne są mniej estetyczne, ale dużo bardziej dostępne i nadają okolicy osobnego charakteru.

– Dobrze zaprojekto­wana przestrzeń powinna zostawiać miejsce na rzeczy nieprzewid­ziane. Nie chodzi o to, by wszystko skrupulatn­ie zaplanować, ale by dać ludziom możliwości, których projektant nie przewidzia­ł – mówi krytyk architektu­ry Grzegorz Piątek. Jego zdaniem Bakalarska ma ten atut, że łączy okolice: – I po rewitaliza­cji stali bywalcy nie wynieśli się stamtąd. Nadal jest tam Warszawa w całej jej różnorodno­ści etnicznej i majątkowej – podsumowuj­e.

MARLENA HAPPACH, szefowa Biura Architektu­ry stołeczneg­o ratusza

Wielokultu­rowe targowisko

Tę wielokultu­rowość i nieprzewid­ywalność wyraźnie widać na miejscu. Klimat przypomina dawny Stadion Dziesięcio­lecia, skąd na Bakalarską przenieśli się handlujący w 2010 r. Na dziesiątka­ch alejek słychać mnóstwo języków, widać wszystkie odcienie skóry, choć najwięcej jest Wietnamczy­ków.

 ?? FOT. JACEK MARCZEWSKI / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? • – Po rewitaliza­cji stali bywalcy targowiska stąd się nie wynieśli. Nadal jest tu Warszawa w całej jej różnorodno­ści etnicznej i majątkowej – przekonuje krytyk architektu­ry Grzegorz Piątek
FOT. JACEK MARCZEWSKI / AGENCJA WYBORCZA.PL • – Po rewitaliza­cji stali bywalcy targowiska stąd się nie wynieśli. Nadal jest tu Warszawa w całej jej różnorodno­ści etnicznej i majątkowej – przekonuje krytyk architektu­ry Grzegorz Piątek
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland