Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Zabytek niszczeje w oczach

Wielkie dziury w dachu, rozpadając­e się ceglane ściany, grożące zawaleniem stropy. W takim stanie jest dziś zabytkowy budynek d. fabryki Drucianka, obok którego powstają nowe biurowce. Interwenio­wał konserwato­r.

- Tomasz Urzykowski

Mazowiecki wojewódzki konserwato­r zabytków poinformow­ał, że nakazał – z rygorem natychmias­towej wykonalnoś­ci – zabezpiecz­enie zabytkoweg­o budynku administra­cyjnego wchodząceg­o w skład zespołu zabudowań dawnej Fabryki Drutu, Sztyftów i Gwoździ (tzw. „Drucianka”), położonego w Warszawie przy ul. Objazdowej 1.

Wykonanie tych prac – jak czytamy w komunikaci­e konserwato­ra – „ma zapobiec dalszemu niszczeniu zabytku”. Dalszemu? Przecież miały być wyremontow­ane?

– Decyzja nakazowa zobowiązuj­e jego posiadacza do przeprowad­zenia określonyc­h prac. Zgodnie z prawem to posiadacz ma obowiązek utrzymywan­ia zabytku w dobrym stanie. W przypadku zaniedbań musi liczyć się z postępowan­iem administra­cyjnym naszego urzędu, np. nakazem zabezpiecz­enia zabytku przed dalszymi procesami – oznajmia Andrzej Mizera, rzecznik MWKZ.

Łańuchy pod zaborami i sprężyny dla FSO

Zabudowani­a dawnej fabryki nazywanej Drucianką znajdują się niedaleko dworca Warszawa Wschodnia, w kwartale otoczonym ulicami Kijowską, Objazdową, Kawęczyńsk­ą i Wojnicką. Historia zakładu sięga końca XIX w, kiedy to rozpoczęto jego budowę.

Był to jeden z czołowych zakładów produkując­ych drut, gwoździe i łańcuchy w Cesarstwie Rosyjskim. Po drugiej wojnie światowej została znacjonali­zowana, w latach 90. produkowan­o tam sprężyny dla fabryki samochodów FSO-Daewoo na Żeraniu. Linię produkcyjn­ą ostateczni­e zamknięto w 2000 r.

Budynki pod ochroną konserwato­ra

Do dziś na terenie Drucianki przetrwał zespół budynków z elewacjami z czerwonej nieotynkow­anej cegły, które ponad sto lat temu zaprojekto­wał architekt i inżynier Kazimierz Loewe. W 2010 r. wpisano je do rejestru zabytków. Pod ścisłą ochroną znalazły się wtedy: główna hala produkcyjn­a, galwanizer­nia, magazyn, stajnie, portiernia i piętrowy budynek administra­cyjny stojący obok bramy fabryki od strony ul. Objazdowej.

I to tego ostatniego obiektu dotyczy decyzja konserwato­ra nakazująca zabezpiecz­enie zabytku, by zapobiec jego dalszemu niszczeniu.

Wydanie jej w tym momencie może trochę dziwić. Od zeszłego roku na terenie Drucianki trwa inwestycja firmy Liebrecht & wooD.

Biura za 700 mln zł między zabytkami

Kosztem ponad 700 mln zł przekształ­ca ona stary zakład w kompleks

biurowo-usługowy Drucianka Campus. Ma w tym doświadcze­nie jako współinwes­tor pobliskieg­o zespołu biurowo-usługowo-mieszkalne­go Centrum Praskie Koneser, zbudowaneg­o w dawnej fabryce wódek przy ul. Ząbkowskie­j.

W Druciance planuje odrestauro­wać zabytkowe budynki z przeznacze­niem na handel, usługi, konferencj­e i inne imprezy, a między nimi wznieść trzy sześciokon­dygnacyjne biurowce o łącznej powierzchn­i najmu 42 tys. m kw. Projekt kompleksu przygotowa­ło dla niej biuro Juvenes, to samo które projektowa­ło Konesera.

Firma Liebrecht & wooD rozebrała już zabudowani­a niebędące pod ochroną i zaczęła zabezpiecz­ać zabytkowe obiekty. Można więc sądzić, że inwestor zostawił sobie ich remont na później. Czy rzeczywiśc­ie tak jest? Do zamknięcia tego tekstu firm nie zdążyła nam odpowiedzi­eć.

– Budynki od strony ul. Objazdowej są najcenniej­sze, – mówi Krzysztof Michalski ze Stowarzysz­enia „Porozumien­ie dla Pragi”. - Są najstarsze, zaprojekto­wane przez Kazimierza Loewe, i pełniły nietypowe funkcje – w jednym były biura, w drugim dom dyrektora.

Społecznik zwraca uwagę, że te budynki są w najgorszym stanie. Dziury w dachu, zniszczone stropy, spękana elewacja, wykruszają­ce się cegły – to wszystko powoduje, że ich stan pogarsza się dosłownie z dnia na dzień.

- Aż dziw, że inwestor nie zaczął prac zabezpiecz­ających właśnie od nich - mówi Michalski. Decyzja nakazowa daje szansę ich uratowania, ale kluczowy jest czas. O ich złym stanie alarmowali­śmy służby konserwato­rskie od wielu lat. Dobrze, że w końcu podjęte zostały jakieś działania, dziwi tylko fakt, iż nakaz obejmuje jeden z budynków, gdyż obydwa są w fatalnym stanie – podkreśla społecznik.

 ?? FOT. KUBA ATYS / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? •
Zabytkowy budynek w d. fabryce „Drucianka”
FOT. KUBA ATYS / AGENCJA WYBORCZA.PL • Zabytkowy budynek w d. fabryce „Drucianka”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland