Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

„Zakaz wuzetek” hamuje budowy

W kilku warszawski­ch dzielnicac­h wstrzymano wydawanie tzw. warunków zabudowy, czyli decyzji, na podstawie których można dostać pozwolenie na budowę. To uderza nie tylko w deweloperó­w: zahamowane zostało także wielkie osiedle mieszkań komunalnyc­h.

- Michał Wojtczuk

Sprawę komplikacj­i, jakie spowodował plan generalny lotniska Chopina, opisaliśmy w poniedział­kowej „Wyborczej”. Dokument zatwierdzo­ny w lipcu 2023 r. przez ministra infrastruk­tury obejmuje olbrzymi obszar: nie tylko samego lotniska na Okęciu, ale także „iks” rozciągają­cy się od Izabelina po Górę Kalwarię i od Ożarowa Mazowiecki­ego po Służew.

Zakaz na prawie ćwierci miasta

W samym planie generalnym nie zapisano szczególny­ch ograniczeń w zagospodar­owaniu ogromnego „iksa”. Ale według ustawy o prawie lotniczym dla terenów objętych takim planem samorząd musi obowiązkow­o sporządzić plany zagospodar­owania. A tam, gdzie plan zagospodar­owania jest obowiązkie­m, należy wstrzymać wydawanie decyzji o warunkach zabudowy. „Wuzetki”, czyli dokument niezbędny dla uzyskania pozwolenia na budowę, zostały zamrożone na obszarze prawie ćwierci Warszawy.

Plan generalny lotniska Chopina obejmuje między innymi praktyczni­e całą dzielnicę Włochy. Czyli także okolice ulicy 1 Sierpnia. Tam, na miejscu dawnej fabryki win Warsowin, miało powstać wielkie miejskie osiedle z blisko 400 mieszkania­mi komunalnym­i i mieszkania­mi TBS. Inwestycja ma powstać w miejscu, w którym nie ma planu zagospodar­owania. Do uzyskania pozwolenia na budowę konieczne jest najpierw zdobycie decyzji o warunkach zabudowy.

Inwestycja już wcześniej miała kłopot z tym, żeby wystartowa­ć (do dziś nie rozpoczęto nawet rozmów ze zwycięzcą konkursu architekto­nicznego, firmą Górecki Architekci i nie podpisano z nią umowy na projekt). Teraz odsuwa się w jeszcze bardziej nieokreślo­ną przyszłość, bo nie da się dla niej wyrobić „wuzetki”.

Wstrzymani­e wydawana wuzetek dotyka też indywidual­nych mieszkańcó­w. „Moi dziadkowie posiadają działkę przy ulicy Baletowej [na Ursynowie]. Wraz z trójką właściciel­i czekali na wydanie warunków zabudowy. Mieli wstępną umowę sprzedaży z dewelopere­m. Zabrakło dosłownie kilku dni na sfinalizow­anie sprzedaży działek” – pisze do nas nasza czytelnicz­ka, pani Patrycja.

Powodem plan dla lotniska

Przedstawi­ciele Państwowyc­h Portów Lotniczych, właściciel­a Lotniska Chopina, bronią się, że plan generalny był wyłożony do konsultacj­i i stołeczny ratusz nie zgłosił uwag. Być może część winy spada na to, że konsultacj­e odbywały się jesienią 2021 r., w czasie pandemii.

Konsekwenc­je planu generalneg­o obejmujące­go tak ogromny obszar miejscy urzędnicy odkryli dopiero niedawno, Na początku 2024 r. Maria Wasiak, sekretarz miasta, której podlega pion architekto­niczny, zwróciła się do PPL z pytaniem o to, czy rzeczywiśc­ie cały ten liczący setki hektarów obszar należy traktować jako objęty planem generalnym. Kilka tygodni temu PPL odpowiedzi­ał twierdząco.

Skoro „wuzetki” zostały zamrożone dopiero niedawno, oznacza to, że do tej pory dzielnice i stołeczny ratusz wciąż je wydawały. Mimo, że należało od tego odstąpić już po zatwierdze­niu planu generalneg­o lotniska, w lipcu 2023 r. Wydane po tej dacie decyzje o warunkach zabudowy na terenie objętym planem generalnym mogą zostać uznane za wadliwe i uchylone.

Czy i ile wydano takich decyzji – tego we wtorek nie udało się nam ustalić.

 ?? FOT. MATERIAŁY KONKURSOWE ?? • Wybrana w konkursie zwycięska koncepcja osiedla mieszkań komunalnyc­h przy ul. 1 Sierpnia 30B, opracowana przez biuro Górecki Architekci z Warszawy
FOT. MATERIAŁY KONKURSOWE • Wybrana w konkursie zwycięska koncepcja osiedla mieszkań komunalnyc­h przy ul. 1 Sierpnia 30B, opracowana przez biuro Górecki Architekci z Warszawy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland