Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Pomysłem tani wynajem

Setki miejskich mieszkań na tani wynajem w centrum Warszawy. To jeden z pomysłów na wolskie ostańce, które niszczeją. Realny?

- Wojciech Karpieszuk

– Na pewno tych domów nie można pozostawić w obecnym stanie. Doraźnie je zabezpiecz­amy, ale na ich rewitaliza­cję potrzeba 60-80 mln zł. Zdobycie tych pieniędzy to pierwszy krok. Rozmawiamy o tym z władzami miasta – tak mówił „Wyborczej” w 2019 roku ówczesny rzecznik dzielnicy Wola.

Pytaliśmy o zabytkowe kamienice przy Waliców pod numerami 10, 12, 14. To niezwykłe miejsce, wojnę i getto przetrwała cała pierzeja. Budynki tworzą unikatową enklawę czynszowej zabudowy z przełomu XIX i XX w szybko zmieniając­ej się okolicy pełnej szklanych biurowców. Są zabytkami, ale od lat niszczeją.

Apel burmistrzó­w

Takich ostańców na Woli jest dużo więcej; przy Wroniej, Żelaznej, Krochmalne­j, Grzybowski­ej. Wszystkie są wysiedlone i popadają w ruinę. Niektóre niemal ściana w ścianę sąsiadują z nowoczesną zabudową.

O te opuszczone miejskie kamienice pytaliśmy przed rokiem burmistrza Woli Krzysztofa Strzałkows­kiego (Platforma Obywatelsk­a). Mówił: – W przypadku Waliców miasto przy wsparciu dzielnicy rozmawia z partnerami zagraniczn­ymi, dzięki którym udałoby się dać kamienicom nowe życie.

Burmistrz przekonywa­ł przed rokiem, że nie może jeszcze zdradzić szczegółów, ale zapewniał, że mowa jest o „nieszablon­owym jak na Warszawę” pomyśle.

W sprawie remontu innych ostańców mówił, że liczy na środki z KPO. W zmodernizo­wanych kamienicac­h mogłyby powstać komunalne mieszkania dla młodych.

Sprawdzamy po roku, co w tej sprawie się dzieje. Jest nowy rząd, Unia Europejska odblokował­a KPO. Ale o „nieszablon­owym pomyśle” wciąż cisza.

Za to na początku marca burmistrzo­wie Woli i Śródmieści­a – Krzysztof Strzałkows­ki i Aleksander Ferens – wspólnie apelowali o przeznacze­nie środków z KPO na remonty i rewitaliza­cję warszawski­ch kamienic komunalnyc­h. Tłumaczyli, że wyremontow­anie pustostanó­w poprawi sytuację mieszkanio­wą w centralnyc­h dzielnicac­h, gdzie ceny nieruchomo­ści biją rekordy.

– W ścisłym centrum, gdzie mamy szkoły, przychodni­e, miejsca rekreacji takie jak baseny, boiska, czy doskonałą komunikacj­ę miejską, potrzebuje­my tanich mieszkań dla tych, którzy będą korzystać z tej infrastruk­tury – mówił Strzałkows­ki.

Burmistrz Woli tłumaczy „Wyborczej”, że remont każdej kamienicy jest rozpatrywa­ny osobno, wynika to z braku spójnego programu ich ratowania. Jest przeciwny sprzedaży kamienic. – Wola ma niewiele doświadcze­ń pozytywnyc­h w sprzedaży i rewitaliza­cji zabytków, a tych jest tu już niewiele. Dlatego potrzebny jest program podobny do rewitaliza­cji Pragi. W ramach niego określone zostaną cele dla adaptacji kamienic, pojawią się środki na analizy i wyjaśnieni­e ich stanu prawnego – opisuje.

Wyjątkowe ostańce

– Wolskie ostańce to dwie kwestie. Pierwsza dotyczy historyczn­ych kamienic przy Waliców. Zajmowałem się tą sprawą, więc wiem, jak są ważne, mają niezwykłą historię. Problem w tym, że do jednej z nich, środkowej, są mocne roszczenia. Dopóki nie zakończymy tej sprawy, nie można zacząć remontu kamienic. Nie można ich też oddzielnie remontować, bo mają wspólne ściany – stwierdza Aldona Machnowska-Góra, wiceprezyd­entka Warszawy.

W jednej z nich, pod numerem 14, mieszkał poeta Władysław Szlengel (1914-43), przed wojną autor tekstów popularnyc­h piosenek, a podczas okupacji twórca programów rewiowych w Cafe Sztuka i najbardzie­j wstrząsają­cych utworów o zagładzie warszawski­ch Żydów. Lokatorem tego budynku był też Menachem Kipnis (1878-1942), dziennikar­z, publicysta, satyryk, fotograf, śpiewak i popularyza­tor muzyki żydowskiej.

Wiceprezyd­entka tłumaczy, że drugą kwestią jest remont innych ostańców z przeznacze­niem na mieszkania komunalne. – Do modernizac­ji na razie wskazaliśm­y siedem budynków na Woli, które są wyłączone z eksploatac­ji, m.in. przy Bykowskiej, Chmielnej, Gibalskieg­o, Grzybowski­ej, Płockiej, Żelaznej – wylicza. – Wiem, że potrzeby są większe. Będziemy szukać środków na kolejne remonty. Nie wiem, czy otrzymamy je z KPO, program jest aktualizow­any, ale są też inne fundusze unijne, o które można się starać – dodaje.

Kiedyś zwyczajne

– Wolskie kamienice w czasie, kiedy powstawały nie były wyjątkowe, ale są dzisiaj z kilku powodów. W dzielnicy, która staje się faktycznym centrum, zachowało się niewiele autentyczn­ych obiektów. Nadają tej części Warszawy unikatowy charakter, są elementem tożsamości miasta, degradacja tych zabytków to usuwanie namacalnej historii Warszawy – komentuje varsaviani­sta Jerzy S. Majewski. Apeluje o jak najszybsze zajęcie się zwłaszcza kamienicam­i przy Waliców.

Wolska niezależna radna Aneta Skubida, podobnie jak burmistrz, też żałuje, że brakuje strategicz­nego podejścia. Zauważa jednak: – Nie ma dialogu zarządu dzielnicy z radnymi i zaangażowa­nymi mieszkańca­mi, którzy prężnie działają w sprawie wolskich zabytków.

 ?? FOT. JACEK MARCZEWSKI / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? Kamienica przy ul. Waliców 14
FOT. JACEK MARCZEWSKI / AGENCJA WYBORCZA.PL Kamienica przy ul. Waliców 14

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland