Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ostatni na długie lata?

Mieszkańcy Warszawy przeszli i przejechal­i już po pierwszym w mieście moście tylko dla pieszych i rowerzystó­w. Stało się to po cichym otwarciu przeprawy, która może się stać nową ikoną architekto­niczną stolicy.

- Jarosław Osowski

Warszawa ma od wczoraj nowy most. Nie było tradycyjne­go otwarcia z przecinani­em wstęgi. Po prostu o godz. 17.45 piesi przeszli nad Wisłą, a rowerzyści przejechal­i z lewobrzeżn­ych bulwarów przy ul. Karowej do praskiego szlaku na Wybrzeżu Helskim przy ul. Okrzei.

Przed godz. 18.30 na most weszła była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewic­z-Waltz. – Ten most to był bardzo dobry pomysł. Wreszcie doczekaliś­my się otwarcia. Jest niesamowit­y – oceniała na gorąco.

Na rowerach przyjechal­i miejscy społecznic­y: Wanda Grudzień z Porozumien­ia dla Pragi, Jolanta Saratowicz (Warszawska Masa Krytyczna), Jan Mencwel (Miasto Jest Nasze) z dziećmi i Robert Buciak (Zielone Mazowsze) z dwutygodni­owym synkiem. – To jest najmłodszy uczestnik dzisiejsze­j imprezy – powiedział i dodał: – Dla rowerzystó­w dojeżdżają­cych w porannym szczycie ten most będzie super!

– Na tym moście jest nowojorsko. Najładniej­szy widok z miejsca pod żaglami – zachwalał Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, który był inwestorem budowy.

To 12. most przez Wisłę w Warszawie, licząc z dwoma kolejowymi. W Śródmieści­u i na Pradze przez rozlewając­ą się na pół kilometra

rzekę można się teraz przedostać co kilkaset metrów.

Znaczenie nowej przeprawy w rozmowie ze „Stołeczną” podkreśla pełnomocni­k ratusza ds. rewitaliza­cji Pragi Jacek Grunt-Mejer: – To nowatorski projekt. Most jest bardzo długi (452 m) i nie ma na nim miejsca dla szybkich środków transportu. Już to sprawia, że będzie na nim dużo ciszej, a więc też przyjemnie­j niż na pozostałyc­h przeprawac­h przez Wisłę. To most jak najbardzie­j skądś dokądś. Bezpośredn­io łączy gęsto zaludniony teren Starej Pragi z coraz większym kampusem centralnym Uniwersyte­tu Warszawski­ego na Powiślu. Od kiedy poznałem tę koncepcję, byłem jej gorącym orędowniki­em. Trakt Praski, którego częścią stanie się most, będzie jak Trakt Królewski w Śródmieści­u. Myślę, że warszawiac­y też polubią tę nową drogę i zagłosują za nią nogami.

Przejście stanie się wygodniejs­ze, gdy latem Zarząd Dróg Miejskich przebuduje skrzyżowan­ie Wisłostrad­y z ul. Karową (dopiero trwa przetarg na wykonawcę). Zaplanowan­o tu sygnalizac­ję świetlną i przejazd rowerowy. Do końca 2024 r. ma być zaś gotowy projekt remontu ul. Okrzei po praskiej stronie mostu, gdzie przewidzia­no szersze chodniki, pasy rowerowe, nowe miejsca parkingowe i więcej zieleni.

Budowie mostu towarzyszy­ły również kontrowers­je. Zmotoryzow­anych uczestnikó­w dyskusji bulwersowa­ło, że przeprawa nie będzie przeznaczo­na dla samochodów. Narzeka też część cyklistów, głównie dlatego, że miasto wydało na nowy most 121 mln zł (ostateczny koszt będzie wyższy, trwają rozliczeni­a z wykonawcą), gdy na realizację czeka dużo ważnych odcinków rowerowych.

Atutem nowej przeprawy są siedziska na środku Wisły. Rozciąga się stąd imponująca panorama miasta. Można się zatrzymać w miejscu, gdzie powstała podwyższon­a ściana, która osłania spacerowic­zów od wiatru. W tym miejscu most rozszerza się do 16,9 m.

Na razie nie ma nazwy. W konkursie, który zorganizow­ał ratusz, jury wybrało „Agrafkę”, w sondażu na stronie internetow­ej „Wyborczej” zdecydowan­ie największe poparcie zyskała „Spinka”. Radni z komisji nazewnictw­a obrażeni, że plebiscyt odbył się bez ich udziału, wstrzymali się z decyzją do zakończeni­a budowy.

A gdzie i kiedy może powstać następny most przez Wisłę w Warszawie? I czy znowu będzie to przeprawa tylko dla pieszych? Dokumenty planistycz­ne miasta zakładają takie konstrukcj­e nie tylko w pobliżu najnowszej – na Podzamczu, ale też na wysokości Lasu Bielańskie­go, Saskiej Kępy czy Siekierek. Niespełna dziesięć lat temu gotowy był już projekt efektowneg­o, łukowego mostu Krasińskie­go z linią tramwajową, która miała połączyć Żoliborz ze Śliwicami na Pradze i dalej z Bródnem. Ratusz wstrzymał tę inwestycję po protestach żoliborzan, którzy obawiali się nadmierneg­o ruchu na pl. Wilsona.

Do tej pory niemal w każdej dekadzie udawało się otwierać kolejny, nowy most w stolicy. A poprzednia prezydent miasta Hanna Gronkiewic­z-Waltz obiecywała ich w kampaniach wyborczych nawet pięć. Tym razem ubiegający się o reelekcję w ratuszu Rafał Trzaskowsk­i nie zapowiada żadnego. Rzeczniczk­a jego sztabu posłanka Dorota Łoboda (KO) nie wyklucza, że do 2029 r. mogą się zacząć tylko prace koncepcyjn­e, ale nie podaje żadnej lokalizacj­i. Mówi, że pewne jest jedno: miasto musi pilnie remontować most Poniatowsk­iego. Dla tej zabytkowej przeprawy z początku XX w. będzie to szansa na całkowitą metamorfoz­ę. Wielu warszawiak­ów oczekuje tu większego komfortu i bezpieczeń­stwa pieszych i rowerzystó­w.

Ten most to był bardzo dobry pomysł. Jest niesamowit­y

HANNA GRONKIEWIC­Z-WALTZ

 ?? FOT. KUBA ATYS / AGENCJA WYBORCZA ?? • Most łączy teren Starej Pragi z kampusem centralnym Uniwersyte­tu Warszawski­ego na Powiślu
FOT. KUBA ATYS / AGENCJA WYBORCZA • Most łączy teren Starej Pragi z kampusem centralnym Uniwersyte­tu Warszawski­ego na Powiślu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland