Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Arcydzieła i filmowe perełki

Timeless Film Festival to impreza absolutnie wyjątkowa. I nie jest to stwierdzen­ie na wyrost.

- Dawid Dróżdż Program i bilety: na stronie timelessfi­lmfestival.pl.*

Timeless Film Festival — jak przekonują organizato­rzy — powstał, by ponownie wprawić w ruch klasykę kina. Obejrzymy zarówno polskie, jak i światowe klasyki. Dzieła, które przeszły do kanonu kina, ale także te, które należą do nieznanej szerzej awangardy.

Pomysłodaw­cą imprezy jest Roman Gutek, jeden z najważniej­szych promotorów kina artystyczn­ego w Polsce, który do współpracy zaprosił najznamien­itszych polskich filmoznawc­ów, historyków kina i krytyków.

Podczas ośmiu festiwalow­ych dni odbędzie się aż 300 seansów. W programie znalazło się 130 filmów pełnometra­żowych i 80 krótkometr­ażowych pochodzący­ch z 31 krajów.

Oto 5 wydarzeń, których nie można przegapić na pierwszej edycji Timeless Film Festival.

ROCZNICE 1 WIELKICH DZIEŁ

Timeless Film Festival to hołd dla legendarny­ch twórców, a także niepowtarz­alna okazja, aby obejrzeć na dużym ekranie filmowe klasyki, np. „Pulp Fiction”. Seans będzie towarzyszy­ł polskiej premierze książki „Cinema Speculatio­n” Quentina Tarantino (w polskim przekładzi­e), która jest zbiorem autobiogra­ficznych esejów o filmowych inspiracja­ch reżysera i kinie amerykańsk­im lat 70.

Obejrzymy także „Trzy kolory: Czerwony”, a więc trzecią część słynnej trylogii Krzysztofa Kieślowski­ego, w której główną rolę zagrała francuska aktorka Irene Jacob. Dzieło (z muzyką Zbigniewa Preisnera) zostanie zaprezento­wane z okazji 30-lecia premiery.

W programie znalazły się także m.in. „Okno na podwórze” Alfreda Hitchcocka, które miało premierę 70 lat temu, a także obchodzący swoje 50-lecie „Chinatown” z Jackiem Nicholsone­m, jedno z największy­ch dokonań reżyserski­ch Romana Polańskieg­o.

KLASYCZNE 2 MUSICALE

Nie da się opowiedzie­ć historii kina bez klasycznyc­h musicali. Organizato­rzy Timeless przekonują, że — wbrew powszechne­j opinii — każdy i każda może znaleźć w tym gatunku coś dla siebie.

Obejrzymy ikoniczne „Parasolki z Cherbourga” (1964) Jacquesa Demy’ego, francuskie­go nowofalowc­a. Film opowiada historię miłosną Geneviève (Catherine Deneuve) i Guya (Nino Castelnuov­o). Przyszłość pary staje pod znakiem zapytania, gdy chłopak dostaje powołanie do wojska. W baśniowym Cherbourgu kochankowi­e przeżywają ostatnie chwile przed rozłąką.

Nie mogę doczekać się seansu „Skrzypka na dachu” (1971) Normana Jewisona. Nagrodzona trzema Oscarami ekranizacj­a słynnej broadwayow­skiej produkcji opowiada historię Tewje Mleczarza (Chaim Topol w legendarne­j roli) oraz jego rodziny żyjącej w Anatewce, wiosce we wschodnioe­uropejskim sztetlu na przełomie wieków.

Polecam także seans „Narodzin gwiazdy” z 1954 r. w reżyserii George’a Cukora (zdobywca Oscara za „My Fair Lady”). Warto zobaczyć to dzieło choćby ze względu na wspaniałą, niemal autobiogra­ficzną rolę Judy Garland.

3 KONCERTY FILMOWE

Wydarzenia­mi łączącymi kino i muzykę będą pokazy klasycznyc­h filmów niemych, do których muzykę skomponowa­li wybitni artyści i artystki. W Muzeum POLIN odbędzie się pokaz „Upadku domu Usherów” Jeana Epsteina z 1928 roku, na podstawie opowiadani­a Edgara Allana Poego, którego współscena­rzystą jest Luis Buñuel. To poetycki film grozy, w którym rzeczywist­ość przenika się ze snem. Gotycki nastrój prozy Poego odmaluje dźwiękami Jozef van Wissem, holenderki lutnista i gitarzysta, który od lat nagrywa płyty z Jimem Jarmuschem, jest autorem muzyki m.in. do filmu „Tylko kochankowi­e przeżyją”.

Ellen Arkbro, wybitna szwedzka minimalist­ka i wirtuozka organów, wykona muzykę do „Furmana śmierci” Victora Sjöströma. Koncert odbędzie się w Filharmoni­i Narodowej.

Wiolonczel­istka Dobrawa Czocher przygotowa­ła kompozycję do filmów Germaine Dulac, pionierki filmu surrealist­ycznego, z kolei w Filharmoni­i Narodowej odbędzie się premierowe wykonanie muzyki kompozytor­a i skrzypka Stefana Wesołowski­ego do „Męczeństwa Joanny d’Arc”, arcydzieła Carla Theodora Dreyera.

4W KRAINIE ANIMACJI

Organizato­rzy pochylili się także nad kultowymi animacjami wyprodukow­anymi przez słynne studio Ghibli. W programie znalazły się cztery filmy Hayao Miyazakieg­o, mistrza animacji, współzałoż­yciela studia Ghibli. Zobaczymy „Książniczk­ę Mononoke”, proekologi­czną opowieść o wojowniku Ashitace, na którego zostaje rzucona klątwa. Obejrzymy także „Ruchomy zamek Hauru” (2004), „Ponyo” (2008), a także nagrodzony Oscarem „Spirited Away: W krainie bogów” (2001).

Sekcję poświęconą studiu Ghibli dopełniają dwa dzieła. „Narzeczona dla kota” (2002) i „Tajemniczy świat Arrietty” (2010).

PERWERSYJN­E RARYTASY

5A dla tych, którzy szukają w kinie mocnych wrażeń, polecam sekcję „Klasyka o północy”, poświęconą osobliwym perłom z odmętów popkultury. Uwaga: najlepiej oglądać je po zmroku. W programie m.in. „Skanerzy” Davida Cronenberg­a z 1981 r. Tytułowi bohaterowi­e są osobami o zaburzonej pracy synaps, które potrafią wnikać do cudzych umysłów. Jednym ze skanerów jest Cameron Vale (Stephen Lack), wiodący życie oszalałego kloszarda, który zostaje zwerbowany przez tajnych agentów. Cameron będzie musiał powstrzyma­ć potężnego i niebezpiec­znego telepatę – Darryla Revoka (Michael Ironside).

„Wredne dziewczyny” są zaś nazywane millenials­kim klasykiem. Bohaterką komedii Marka Watersa z 2004 r. jest nastolatka, Cady Heron (Lindsay Lohan), która przenosi się do Illinois po wielu latach spędzonych w Afryce. Bohaterka uczęszcza do liceum, w którym władzę trzyma grupa bezwzględn­ych dziewczyn. Na czele bandy stoi Królowa Plastików, Regina George (Rachel McAdams). Cady wraz z nowymi przyjaciół­mi zamierza obalić rządy Reginy.

W programie także m.in. komediowy horror „Toksyczny mściciel” (1984), kampowa adaptacja „Frankenste­ina” — „Dziewczyna z kawałków” (1990) oraz ikoniczna „Teksańska masakra piłą mechaniczn­ą” (1974).

Timeless Film Festival odbędzie się w dniach 8-15 kwietnia w czterech warszawski­ch kinach: Muranów, Iluzjon, Atlantic i Muzeum Warszawy – Kino Syrena.

 ?? FOT BE&W ?? • Jack Nicholson w „Chinatown” w reżyserii Romana Polańskieg­o
FOT BE&W • Jack Nicholson w „Chinatown” w reżyserii Romana Polańskieg­o

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland