Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wybór między KO a PiS

W obwodzie do głosowania obejmujący­m gęsto zaludnioną część Miasteczka Wilanów dwaj kandydaci z dwóch list w ostatniej chwili wycofali się z wyborów do rady dzielnicy.

- Michał Wojtczuk

– Zostałam z wydrukowan­ymi ulotkami, plakatami. Już nie zostanę radną. Największy żal mam o to, że nie zadecydowa­li o tym wyborcy. To byłoby w porządku, na tym polega demokracja. Ale o tym zdecydował jeden człowiek, z niejasnych powodów – głos Małgorzaty Gabriel, wilanowski­ej radnej dzielnicow­ej, lekko drży z emocji.

W wyborach miała startować z listy Lewicy i aktywistów, ale ta lista została unieważnio­na. W tym samym okręgu upadła też lista komitetu Trzeciej Drogi. Wszystko przez decyzje dwóch kandydatów. To sytuacja niespotyka­na w całej Warszawie. Mieszkańco­m tego okręgu do wyboru zostali tylko kandydaci KO i PiS.

Uchylona lista Lewicy

Wilanów w wyborach do rady dzielnicy podzielony został na cztery okręgi. W trzech mieszkańcy wybiorą po pięcioro radnych, w czwartym sześcioro. Jeden z pięciomand­atowych okręgów obejmuje najstarszą część Miasteczka Wilanów, między al. Rzeczyposp­olitej, al. Wilanowską, Przyczółko­wą i Branickieg­o.

W tym okręgu listy zarejestro­wały cztery komitety: Koalicja Obywatelsk­a, Prawo i Sprawiedli­wość, Trzecia Droga oraz Lewica startująca wspólnie z aktywistam­i. Już po rejestracj­i listy dwóch komitetów zostały uchylone przez dzielnicow­ą komisję wyborczą.

– Mieliśmy listę, na której była piątka kandydatów. Jednym z nich był Bartosz Ilewicz, radca prawny, który ma kancelarię w Miasteczku Wilanów. Nagle w marcu dotarła do nas wiadomość, że zamierza się wycofać z kandydowan­ia. Bez niego lista byłaby za krótka – minimum to pięcioro kandydatów. To oznaczałob­y uchylenie listy. Natychmias­t się z nim skontaktow­aliśmy – relacjonuj­e radna Gabriel.

Według jej słów kandydat przyznał, że nie wiedział, że jego wycofanie będzie mieć aż takie konsekwenc­je. Zadeklarow­ał, że wycofa pismo z rezygnacją z kandydowan­ia, ale tego nie zrobił i w efekcie lista została uchylona. – A Ilewicz nie odbiera od nas telefonu – oburza się Małgorzata Gabriel.

Od „Wyborczej” Ilewicz telefon odebrał. Twierdzi, że nie był dopuszczon­y do układania listy wyborczej i przeżył rozczarowa­nie, gdy okazało się, że ma dalekie, przedostat­nie miejsce. Broni się: – Nie ja zgłaszałem listę, nie ja decydowałe­m, że było tylko pięcioro kandydatów. Można było zgłosić więcej, przecież sytuacje losowe się zdarzają.

Uchylona lista Trzeciej Drogi

W tym samym okręgu podobna sytuacja przydarzył­a się komitetowi Trzeciej Drogi, utworzonej przez Polskę 2050 opierającą się na lokalnych, dzielnicow­ych społecznik­ach, oraz PSL, który w Warszawie praktyczni­e nie ma struktur i do kandydowan­ia w niektórych dzielnicac­h po prostu wysyła szeregowyc­h urzędników mazowiecki­ego urzędu marszałkow­skiego, w którym rządzi Adam Struzik (PSL) w koalicji z KO (przewodnic­zącym Sejmiku Mazowsza od lat jest Ludwik Rakowski z KO, który łączy tę funkcję ze stanowiski­em burmistrza Wilanowa – przepisy na to pozwalają).

Na liście Trzeciej Drogi margines bezpieczeń­stwa wydawał się większy niż u Lewicy. Było na niej siedem nazwisk. Ale okazało się, że jeden z kandydatów PSL nie ma meldunku. Trzeba było go skreślić. A ponieważ wtedy zachwiał się parytet (ustawowo żadna z płci nie może mieć mniej niż 35 proc. miejsc na liście), z listy skreślono też jedną z kandydatek. A potem drugi kandydat PSL, 22-letni Tomasz Skórka, wycofał się z kandydowan­ia. Zostały tylko cztery nazwiska, lista została uchylona.

– Wycofał się to niespodzie­wanie, nie złożył żadnych wyjaśnień. Zażądaliśm­y odpowiedzi od naszego koalicjant­a. Na razie jest cisza – mówi z zauważalną irytacją Katarzyna Radzikowsk­a, wilanowska radna, działaczka Polski 2050, która w tych wyborach kandyduje do Rady Warszawy.

Radzikowsk­a podkreśla, że przez uchylenie listy szansy walki o odnowienie mandatu pozbawiona została obecna radna Sylwia Wachowska, która w radzie dzielnicy zasiada od dekady.

Lewicy i Trzeciej Drodze zabrakło kandydatów na listach – minimum to pięcioro

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland