Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Jak Warszawa poparła Rafała Trzaskowsk­iego

Według oficjalnyc­h już danych Rafał Trzaskowsk­i zdobył ponad 57 proc. głosów. Jego rywal z PiS i rywalka z Lewicy zebrali nieco inne wyniki niż podawane w exit poll. Niespodzia­nki są też w radzie Warszawy i w radach dzielnic.

- Arkadiusz Gruszczyńs­ki

W poniedział­ek z samego rana Rafał Trzaskowsk­i, czyli prezydent Warszawy wybrany dzień wcześniej na drugą kadencję, rozdawał kawę przechodni­om na Ursynowie. Zwracał uwagę, że jego tak duże według exit poll poparcie wynoszące ponad 59 proc. to duże zobowiązan­ie udzielone mu przez wyborców. – Nie zwalniamy tempa, już dziś pierwsze decyzje dotyczące przyspiesz­enia inwestycji. W tym i w przyszłym tygodniu będziemy zabiegali w Brukseli o to, by zasady wydawania pieniędzy z KPO były bardziej elastyczne, a ich wydatkowan­ie rozłożone na dłuższy czas – mówił podczas krótkiego spotkania z mieszkańca­mi i dziennikar­zami przy stacji metra Kabaty.

Trzaskowsk­i pokonuje konkurencj­ę

Według oficjalnyc­h danych podanych przez PKW po południu Rafał Trzaskowsk­i zdobył ponad 57 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazł się Tobiasz Bocheński (23 proc.), na podium znalazła się również Magdalena Biejat (12,8 proc.). Trzaskowsk­i otrzymał ponad 444 tys. głosów, czyli o blisko 61 tys. mniej niż w 2018 roku.

Największe poparcie uzyskał na Wilanowie. Zagłosował­o tam na niego ponad 68 proc. wyborców. Bocheński odniósł największy sukces na Pradze Północ, gdzie dostał ponad 29 proc., Biejat również zanotowała w tej dzielnicy najlepszy wynik, czyli 17 proc.

Frekwencja w Warszawie po podliczeni­u prawie wszystkich obwodów wyniosła 58,8 proc. Największa w Wilanowie – 65 proc., najniższa na Pradze Północ – 52 proc.

Koalicja Obywatelsk­a znów rządzi Warszawą

Stan na poniedział­ek na godz.16:00: Koalicja Obywatelsk­a będzie kolejną kadencję z rzędu samodzieln­ie rządziła w Radzie Warszawy.

Lewica wprowadził­a do rady własnych przedstawi­cieli. W tym Agatę Diduszko-Zyglewską z Nowej Lewicy, Martynę Jałoszyńsk­ą, Wandę Grudzień z Lewicy Razem, Jana Mencwela, Melanię Łuczak i Martę Szczepańsk­ą z MJN.

Z ciekawoste­k: debiutując­y w radzie były wiceprezyd­ent Jarosław Jóźwiak, czyli lider listy KO na Bemowie, dostał mniej głosów niż startująca w tym samym okręgu Patrycja Czerska. Blisko 7 tys. głosów otrzymała radna Agata Diduszko-Zyglewska (Lewica), a Filip Frąckowiak (PiS) blisko 12 tys. Oboje kandydowal­i do rady miasta ze Śródmieści­a i Ochoty.

Zmiany w dzielnicac­h

Koalicja Obywatelsk­a w 11. dzielnicac­h będzie rządziła samodzieln­ie. Wraz z lokalnymi komitetami ma szansę przejąć władzę na Pradze i na Ochocie. W pierwszym przypadku KO wraz z lewicą będzie miała bezpieczną większość w radzie dzielnicy, a w drugim – KO ma 9 mandatów, lewica i MJN – 3, a Ochocianie – 2. Po raz pierwszy KO będzie miała większość na Targówku.

W pozostałyc­h dzielnicac­h nadal będą rządzić politycy związani z koalicją 15 październi­ka, choć na Bielanach KO przegrała nieznaczni­e z lokalnym komitetem „Razem dla Bielan”, który startował w tym roku wspólnie z lewicą. Z kolei na Bemowie KO zdobyła aż 18 na 25 mandatów w radzie dzielnicy. Na Włochach Lewica z MJN otrzymała dokładanie tyle samo głosów co Trzecia Droga, jednak mandat przypadł tej ostatniej, ze względu na różne wyniki w okręgach.

W okręgu obejmujący­m połowę Miasteczka Wilanów uchylone zostały dwie listy i do wyboru mieszkańco­m zostali tylko kandydaci KO i PiS. „Rozważcie głosowanie na PiS” – zachęcali lokalni społecznic­y, dotąd krytyczni wobec partii Jarosława Kaczyńskie­go. Stało się inaczej: na całym Wilanowie KO zdobyła 17 na 21 mandatów. Ciekawa sytuacja przedstawi­a się na Żoliborzu, gdzie drugie miejsce zajął ruch społeczny skupiony wokół Danuty Kuroń. KO (9 mandatów) będzie więc musiała wybrać między działaczam­i od znanej opozycjoni­stki (4 mandaty) lub lewicą z MJN (również 4 mandaty).

Najmłodszy­m radnym w Warszawie został 19-letni działacz Koalicji Obywatelsk­a z Wesołej. Maciej Żarnoch zdobył mandat do rady dzielnicy, startując z ostatniego miejsca w swoim okręgu.

Lewica zyskuje, klęska Trzeciej Drogi

W 2018 roku Sojusz Lewicy Demokratyc­znej wprowadził do rady miasta jedną radną, czyli Monikę Jaruzelską. W trakcie kadencji dołączyli do niej Diduszko-Zyglewska i Marek Szolc. Ten ostatni zapewne tym nie wejdzie do rady miasta, ponieważ w swoim okręgu zajął dopiero drugie miejsce. Najwięcej na tej liście głosów zebrała badaczka kampanii wyborczych dr Zofia Smełka-Leszczyńsk­a.

Jeszcze w czasie kampanii wyborczej słyszeliśm­y narzekania aktywistów miejskich, którzy zdecydowal­i się na wspólny start z Trzecią Drogą. – Ludzie na ulicy każą nam podziękowa­ć Szymonowi Hołowni za aborcję – mówili kandydaci na radnych. Nastroje warszawski­ej ulicy oraz brak własnego kandydata na prezydenta stolicy (TD poparła Trzaskowsk­iego) przełożył się na słaby wynik.

Aktywiści w 2018 roku startowali pod parasolem MJN. Na Białołęce wprowadzon­o wówczas 4 radnych, w tym roku Aktywna Białołęka będzie miała swojego jednego przedstawi­ciela w dzielnicy. Ochocianie i aktywiści z Otwartego Ursynowa stracili po jednym radnym, z komitetu Wybieram Bemowo nie wprowadzon­o nikogo.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland