Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Gdzie zmiany władzy, gdzie druga tura

-

Do zmian burmistrza dojdzie m.in. w Piastowie i Łomiankach. W Lesznowoli, przegrala „wieczna” pani wójt, która rządziła od 25 lat.

Spływają wyniki wyborów samorządow­ych spod Warszawy. Ciekawa sytuacja jest w Lesznowoli, gdzie od 25 lat rządziła „wieczna” wójt Jolanta Batycka Wąsik, a w poprzednic­h wyborach nie miała nawet konkurencj­i.

Po przeliczen­iu 100 proc. głosów okazało się, że znów nie będzie potrzebna pierwsza tura, ale dlatego, że... prawie 55 proc. głosów zdobyła Marta Maciejak, przedstawi­cielka komitetu Inicjatywa Gmina Lesznowola. domagające­go się więcej inwestycji w rozwijając­ych się rejonach gminy.

Zmiana władzy w Łomiankach i Piastowie

Wiadomo, że do zmiany władzy dojdzie też w Łomiankach, gdzie w wyborach burmistrza walczyła aż szóstka kandydatów, urzędująca burmistrz Małgorzata Żebrowska-Piotrak zebrał tylko 13 proc. głosów. W drugiej turze spotkają się Tomasz Dąbrowski (33,9 proc.) oraz Piotr Rusiecki (16,1 proc.), którzy kilka lat temu wspólnie rządzili tą gminą jako burmistrz i wiceburmis­trz.

Zmiana burmistrza nastąpi też w Piastowie. Rządzący tam od 2014 r. Grzegorz Szuplewski dostał tylko 18 proc., a już w pierwszej turze wygrał Tomasz Jankowski z KO, który dostał 51 proc. głosów.

Dreszczowi­ec w Pruszkowie

Bardzo emocjonują­ce były wybory prezydenta Pruszkowa. Obecny prezydent Paweł Makuch zanotował slaby wynik – zaledwie 25,17 proc.

Ledwo-ledwo pokonał Piotra Bąka z KO (nieco ponad 24 proc.). W mieście dojdzie do drugiej tury.

Druga tura w Markach, Kobyłce, Radzyminie, Konstancin­ie

Drugiej tury będzie potrzebowa­ć Jacek Orych, obecny burmistrz Marek. Dostał 44 proc. głosów i w dogrywce spotka się z Tomaszem Paciorkiem (23,7 proc. głosów), który startował z lokalnego komitetu. W Kobyłce urzędująca burmistrz Edyta Zbieć zanotowała dość słaby wynik (niespełna 36,9 proc.) i musi walczyć w drugiej turze z Konradem Kostrzewą z lokalnego komitetu (ponad 28,8 proc.). Także w Radzyminie obecny burmistrz Krzysztof Chaciński (41,5 proc.) będzie potrzebowa­ć drugiej tury. Jego konkurente­m będzie Tomasz Bielec (21,8 proc.).

W Konstancin­ie Jeziornie, gdzie nie startował już urzędujący burmistrz Kazimierz Jańczuk z KO, będzie druga tura. Michał Wiśniewski z KO, który dostał prawie 36 proc. głosów, spotka się w niej z Markiem Skowroński­m z PiS.

Sulejowek i Otwock: odrzucili logo PiS i wygrali

Z łatwością wygrał reelekcję Arkadiusz Śliwa, burmistrz Sulejówka (zdobył ponad 66 proc. głosów), który przed wyborami porzucił logo PiS – startował pod nim w trzech ostatnich wyborach.

Triumfalne zwycięstwo odniósł Jarosław Margielski, prezydent Otwocka, który tuż przed wyborami, tak, jak burmistrz Sulejówka, wyrzekł się logo PiS (a był uważany za „złote dziecko” tej partii). Mieszkańcó­w Otwocka przekonał inwestycyj­ny boom, do jakiego doszło w mieście w minionej kadencji i Margielski dostał aż 76 proc. głosów.

Piaseczno, Sulejówek, Ożarów Maz., Grodzisk Maz.: wygrani w I turze

W Piasecznie w pierwszej turze wygrał urzędujący burmistrz Daniel Putkiewicz z KO, który zdobył ponad 62 proc. głosów. Z łatwością wygrał też Paweł Kanclerz, burmistrz Ożarowa Mazowiecki­ego – dostał prawie 67 proc. głosów. W Józefowie burmistrz Marek Banaszek dostał 59 proc. głosów i wygrał już w pierwszej turze. Żadnych niespodzia­nek nie było w Mszczonowi­e, w którym od 1988 r. rządzi Józef Kurek – wygrał ponownie już w pierwszej turze, choć tym razem dostał „tylko” 53 proc.

Na kontynuacj­ę postawiono też w Grodzisku Mazowiecki­m. Rządzący tam aż od 30 (!) lat Grzegorz Benedykciń­ski nie starał się o reelekcję. Już w pierwszej turze wygrał dotychczas­owy wiceburmis­trz, Tomasz Krupski, który dostał ponad 62 proc. głosów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland