Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Torowisko kolejny raz w remoncie

Bródno będzie odcięte od tramwajów aż do połowy roku. Znowu, bo ta trasa jest regularnie zamykana od kilku lat i pasażerowi­e muszą się przesiadać do autobusów na rondzie Żaba. Dlaczego nie udało się skomasować remontów torowiska?

- Jarosław Osowski

Z powodu remontu torów tramwaje nie będą kursować na Bródno, Annopol i Żerań Wschodni od poniedział­ku, 8 kwietnia. Ratusz informuje, że utrudnieni­a skończą się dopiero 26 czerwca. Zarząd Transportu Miejskiego skróci do ronda Żaba trasy linii: 1 z Ochoty przez most Gdański, 3 z Gocławka przez Targową, 4 z Wyścigów przez most Śląsko-Dąbrowski i 25 z Ochoty przez most Poniatowsk­iego.

Przystanki dla pasażerów przesiadaj­ących się do autobusów znajdą się między rondem Żaba a tunelem pod linią PKP na ul. 11 Listopada. Dalej w kierunku Bródna można jechać liniami autobusowy­mi przez ul. św. Wincentego albo uruchomion­ą specjalnie linią Z-1 przez ul. Odrowąża, Matki Teresy z Kalkuty i Rembielińs­ką do stacji metra na ul. Kondratowi­cza (część kursów do pętli Żerań Wschodni). Do stacji metra Bródno ZTM przedłuża też trasę linii 234 z Zielonej Białołęki przez ul. Annopol.

Trzy trudne miesiące

O ile metro, które dojeżdża na Bródno od półtora roku trasą przez Targówek, będzie ratunkiem dla dojeżdżają­cych z tego osiedla do Śródmieści­a, to innych pasażerów korzystają­cych z tramwajów czekają niemal trzy trudne miesiące. Zwłaszcza tych, którzy wsiadali i wysiadali na ul. Odrowąża czy ul. Matki Teresy z Kalkuty – mieszkańcó­w, uczniów tutejszych szkół czy odwiedzają­cych Cmentarz Bródnowski.

Po informacji o długim remoncie torów część pasażerów komentuje, że to już nie pierwsza taka uciążliwa przerwa w ruchu tramwajów na tej samej trasie. Kilkumiesi­ęczny remont linii od Dworca Wileńskieg­o na Bródno i objazdy trwały w 2015 r. Wybuchły nawet protesty z powodu likwidacji i przesunięc­ia jednego z przystankó­w na ul. Rembielińs­kiej.

Potem urzędnicy chwali się zieloną falą i przyspiesz­eniem przejazdów. Jednak w kolejnych latach powtarzały się kolejne zamknięcia różnych odcinków. A to w związku z budową metra (kilka weekendów i tygodni w 2019-20 r.), a to w weekendy w 2021 r. i na ponad tydzień w 2023 r. z powodu prac torowych na rondzie Żaba. W latach 2022-23 duże perturbacj­e powodowała też budowa zajezdni Annopol. Jej wykonawca musiał zbudować rozjazdy i skręty za wiaduktem nad Trasą Toruńską.

Otwarcie nowej bazy tramwajowe­j coraz bardziej się opóźnia. Aktualny termin jej uruchomien­ia to tegoroczne wakacje. Przedtem ma być zmodernizo­wany jedyny dojazd, który prowadzi tam od ronda Żaba. Pozostałe warszawski­e zajezdnie oprócz praskiej mają alternatyw­ne trasy, więc wymiana torowiska nie odcina tramwajowe­go zaplecza na Mokotowie, Bielanach czy Woli.

Trzeba dostosować tory do większego ruchu

Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawski­ch, potwierdza w rozmowie ze „Stołeczną”: – Przygotowu­jemy tory na trasie dojazdowej do nowej zajezdni Annopol do dłuższej i intensywne­j eksploatac­ji. To tory wzdłuż ulic Rembielińs­kiej i Matki Teresy z Kalkuty. Odcinek, na którym będziemy pracowali, ma ok. 4 km. Remont obejmie tzw. korytowani­e i położenie całego torowiska od nowa. Wymieniamy podkłady i wszystkie szyny. Będzie też dużo prac związanych z siecią trakcyjną – wymiana wszystkich słupów, naciągów i kabli zasilający­ch. Do tego dojdzie naprawa przejazdów przez tory, nowe nawierzchn­ie asfaltowe i brukowe.

Nowością będzie też odwodnieni­e, którego wcześniej nie było – zapowiada Maciej Dutkiewicz.

Rzecznik Tramwajów Warszawski­ch dodaje: – Kompleksow­o dostosowuj­emy torowisko do skokowo zwiększone­go ruchu tramwajowe­go. Ta trasa stanie się za kilka miesięcy jedną z najbardzie­j obciążonyc­h na całej sieci w Warszawie. Będzie to kilkadzies­iąt tramwajów na godzinę przed i po szczycie.

Dlaczego jednak tych wszystkich inwestycji nie można było przeprowad­zić podczas poprzednic­h wyłączeń ruchu tramwajów za rondem Żaba? – Sprawdziłe­m, jak wyglądały wcześniejs­ze prace na tej trasie. Poprzednie remonty trwały zbyt krótko, żeby przeprowad­zić tak dużą przebudowę – przekonuje Maciej Dutkiewicz. – Za każdym razem głównym celem było jak największe skrócenie uciążliwoś­ci. M.in. z tego powodu, podczas budowy wjazdu do zajezdni Annopol stosowaliś­my rozjazdy nakładkowe pozwalając­e utrzymać jak najdłużej ruch po szynach dla tramwajów dwukierunk­owych. Podobnie było też podczas budowy metra. Przed nią w ogóle nie zakładaliś­my możliwości wyłączenia torów tramwajowy­ch na dłuższy czas, bo tramwaj był jedynym szynowym środkiem transportu dla Bródna.

 ?? FOT. PRZEMEK WIERZCHOWS­KI / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? Tramwaje będą dojeżdżać tylko do ronda Żaba
FOT. PRZEMEK WIERZCHOWS­KI / AGENCJA WYBORCZA.PL Tramwaje będą dojeżdżać tylko do ronda Żaba

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland