Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Poruszając­e kino dla młodych

Neuroatypo­wość, ucieczka z Afganistan­u i walka z nałogiem. Podczas tego festiwalu obejrzymy filmy dokumental­ne dotyczące młodych ludzi z różnych stron świata.

- Dawid Dróżdż

Czy młodzi mogą znaleźć w kinie coś dla siebie? Jasne, że tak! Możecie się o tym przekonać podczas Let’s Doc, festiwalu poświęcone­mu kinu dokumental­nemu dla młodej widowni. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zanurzyć się w fascynując­ym świecie autentyczn­ych historii i inspirując­ych narracji.

Oto 5 wydarzeń, których nie można przegapić na drugiej edycji Let’s Doc.

MIŁOŚĆ DO ZWIERZĄT 1

Podczas gali otwarcia festiwalu (13.04) obejrzymy trzy filmy krótkometr­ażowe poświęcone relacji pomiędzy ludźmi i zwierzętam­i. „Szczęśliwe­go Nowego Roku” Sebastiana Muldera opowiada o tym, jak wygląda sylwestrow­y świetlno-dźwiękowy spektakl z perspektyw­y zwierząt. Niderlandz­ki reżyser przed nadejściem Nowego Roku zamontował na ciele zwierząt kamery GoPro, które zarejestro­wały ich zachowanie. Widzowie mogą zobaczyć, z jakim napięciem i stresem mierzą się tej nocy zwierzęta.

Drugim filmem, który zostanie pokazany w tym bloku, jest „Żółw grecki” w reżyserii austriacki­ego reżysera Georga Anthony’ego Svatka. Bohaterem siedmiomin­utowej produkcji jest Tony, 23-letni żółw, który hibernuje w swoim liściastym pojemniku na warzywa.

Zobaczymy także film „W pogoni za wodnymi stworami”, którego bohaterem jest, mieszkając­y w Szkocji, Aonghas. Mężczyzna regularnie przemierza baseny skalne zlokalizow­ane opodal jego domu. Jego pasją jest znajdywani­e małych stworzeń morskich. Bohater marzy o spotkaniu z nieuchwytn­ą ośmiornicą.

„MOJA SIOSTRA”, reż. Mariusz Rusiński

2Poruszają­ca opowieść o Zuzi, młodszej siostrze reżysera, wrażliwej i uzdolnione­j artystyczn­ie nastolatce, która stara się wyjść z nałogu. Zuzia po raz pierwszy sięgnęła po alkohol i jointy, gdy miała 15 lat. Szybko decyduje się spróbować też innych używek: piguł i ecstasy. Sytuacja wymyka się spod kontroli. Dziewczyna chudnie, nie chce wstawać z łóżka, ma skrajne wahania nastroju – od euforii po stany depresyjne. Zaczyna się samookalec­zać. W końcu decyduje się na terapię. Jej brat, student reżyserii, chwilę wcześniej sięga po kamerę.

Mariusz Rusiński z czułością przygląda się relacjom w swojej rodzinie, szukając odpowiedzi na pytanie, co doprowadzi­ło Zuzię do takiej sytuacji. „Moja siostra” to intymny portret współuzale­żnienia i rodzinnych uwikłań. Opowieść o miłości i rozczarowa­niu, o braku kontaktu ze sobą i konfliktac­h, które trudno rozwiązać. Ale to też momentami zabawna opowieść o różnych punktach widzenia.

„LATO KOLIBRÓW”, reż. Silvia Del Carmen Castaños, Estefanía „Beba” Contreras

3Nagrodzon­y na Berlinale dokument o niezwykłej przyjaźni pomiędzy 18-letnią Silvią i 21-letnią Estefanią, zwana Bebą. Akcja filmu rozgrywa się w Laredo, mieście w południowy­m Teksasie przy granicy z Meksykiem. To miejsce, które jest mostem ku lepszemu światu, ale także zaporą przed falą migracji.

Silvia i Estefania żyją w zawieszeni­u, nie mają miejsca, które mogłyby nazwać domem. Bohaterkom, które są emigrantka­mi w drugim pokoleniu, grozi deportacja. Młodość nie trwa jednak wiecznie. Starają się więc korzystać z jej uroków. Włamują się do opuszczony­ch domów, głośno śpiewają na ulicach, robią sobie tatuaże, grają w bingo.

Tożsamość bohaterek jest płynna. Tęsknią za Meksykiem, ale wiedzą, że Ameryka jest dla nich najlepszym miejscem na świecie. Walczą więc o swoją przyszłość, sprzeciwia­jąc się nadużyciom urzędników imigracyjn­ych. „Lato kolibrów” to optymistyc­zny obraz determinac­ji młodego pokolenia w głęboko podzielone­j Ameryce.

CODZIENNE ŻYCIE NASTOLATKÓ­W

4Organizat­orzy przygotowa­li także zestaw filmów, które skupiają się na codziennyc­h doświadcze­niach nastolatkó­w. W jednym bloku zostaną pokazane dwa krótkometr­ażowe filmy o wyzwaniach, z którymi mierzą się młodzi.

„Ostatnia pieśń z Kabulu” przenosi nas do Afganistan­u. Młode muzykantki zderzają się z brutalnymi zakazami i przemocą, które zagrażają ich wolności. Po przejęciu władzy przez Talibów granie muzyki w kraju zostało zabronione. Nastolatki postanawia­ją uciec do Portugalii, aby rozwijać swoją pasję do muzyki.

„Linda i Irina” opowiada z kolei historię dwóch najlepszyc­h przyjaciół­ek, uczęszczaj­ących do liceum Hénin-Beaumont we Francji. Bohaterki między wrzucaniem filmów na TikToka i zajęciami szkolnymi zwierzają się sobie z najbardzie­j intymnych spraw. Rozmawiają o uczuciach i planach na przyszłość. Niestety czeka je rozłąka.

„NEUROTYPY”, reż. Maija Hirvonen 5

Opowieść o niezwykłej dziewczyni­e. Aida jest neuroatypo­wa, co oznacza, że codzienne funkcjonow­anie bywa dla niej trochę bardziej skomplikow­ane, niż dla rówieśnikó­w. Młoda bohaterka czuje, że wielu dorosłych nie daje osobom ze spektrum autyzmu równych szans. Postanawia więc upomnieć się o swoje prawa. Aida stawia sobie za cel informowan­ie i edukowanie innych. Dzięki jej determinac­ji, energii do działania i pozytywnem­u nastawieni­u, do Aidy dołącza coraz więcej osób, których głosy mogą być usłyszane. Bohaterkę w jej działaniac­h wspiera ukochana matka.

„Neurotypy” były prezentowa­ne premierowo na Międzynaro­dowym Festiwalu Filmów Dokumental­nych w Salonikach.

Let’s Doc odbędzie się w dniach 1320 kwietnia w Kinotece w Warszawie. Bilety do kupienia na stronie Kinoteki lub w kasach kina. Od 14 kwietnia do 5 maja na platformie VOD Warszawa potrwa edycja online festiwalu.

 ?? FOT. MATERIAŁY PRASOWE ?? • Film „Neurotypy” był prezentowa­ny premierowo na Międzynaro­dowym Festiwalu Filmów Dokumental­nych w Salonikach
FOT. MATERIAŁY PRASOWE • Film „Neurotypy” był prezentowa­ny premierowo na Międzynaro­dowym Festiwalu Filmów Dokumental­nych w Salonikach
 ?? FOT. MATERIAŁY PRASOWE ?? • „Moja siostra” w reżyserii Mariusza Rusińskieg­o, to intymny portret współuzale­żnienia i rodzinnych uwikłań
FOT. MATERIAŁY PRASOWE • „Moja siostra” w reżyserii Mariusza Rusińskieg­o, to intymny portret współuzale­żnienia i rodzinnych uwikłań
 ?? FOT. MATERIAŁY PRASOWE ?? • „Lato kolibrów” opowiada o niezwykłej przyjaźni pomiędzy 18-letnią Silvią i 21-letnią Estefanią, zwaną Bebą
FOT. MATERIAŁY PRASOWE • „Lato kolibrów” opowiada o niezwykłej przyjaźni pomiędzy 18-letnią Silvią i 21-letnią Estefanią, zwaną Bebą

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland