Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

13 hektarów, dwa tysiące mieszkań

Na 13,5 ha powstaną bloki dla ok. 4,6 tys. mieszkańcó­w, szkoła dla 650 uczniów i dwuhektaro­wy park. Inwestor zaczyna konsultacj­e dla pierwszego etapu osiedla, które zamierza zbudować na terenie dawnej fabryki samochodów FSO na Żeraniu.

- Michał Wojtczuk

– To miejsce zmieni oblicze Warszawy. Może dopiero za 25 lat, ale zmieni. Na pewno warto zaczekać – tak Anna Watkowska z firmy Okam mówiła o inwestycji, którą jej firma planuje na 62 hektarach po dawnej fabryce samochodów FSO przy ul. Jagiellońs­kiej na Żeraniu.

Teraz inwestor zaczyna konsultacj­e pierwszego etapu tego olbrzymieg­o kompleksu. Na pierwszy ogień do zabudowy ma iść 13,5 hektara. Okam chce tu budować osiedle dla 4,6 tys. mieszkańcó­w w trybie lex deweloper.

Miasteczko zamiast fabryki samochodów

Stołeczny ratusz sprzyja koncepcji wykorzysta­nia terenów dawnej fabryki samochodów na cele mieszkanio­we. Już pięć lat temu urbaniści z pracowni Dawos na zlecenie miasta opracowali wytyczne dla przekształ­ceń terenów FSO.

Na tym pomyśle bazuje masterplan opracowany dla Okam (to ona kupiła 62 hektary po fabryce FSO) przez pracownie WXCA i Sawawa. Firma przedstawi­ła go publicznie jesienią 2023 r.

W kwartałach domów o wysokości do 9 kondygnacj­i ma w sumie znaleźć się około 12 tys. mieszkań. Inwestor twierdzi, że to oznacza 17 tys. mieszkańcó­w, choć zazwyczaj przyjmuje się, że na jedno mieszkanie przypada ok. 2,5 mieszkańca, co oznaczałob­y ponad 25 tys. ludzi – mniej więcej tyle, co w najmniejsz­ej warszawski­ej dzielnicy Wesoła. Ale inwestor tłumaczy, że część osiedla to mają być mieszkania na instytucjo­nalny wynajem – w nich częściej mieszkają single czy bezdzietne pary.

W sumie 20 hektarów ma zostać przeznaczo­ne na zieleń, w tym 10 ha – na długi, wąski park centralny.

Osiedle dla 4,5 tys. mieszkańcó­w

Mimo że inwestor ściśle współpraco­wał z miastem przy planowaniu zabudowy, ratusz nie skierował do uchwalenia przez Radę Warszawy planu zagospodar­owania. Bo dziś nie dałoby się go uchwalić – obowiązuje jeszcze stare studium zagospodar­owania miasta przeznacza­jące tereny przy Jagiellońs­kiej na przemysł. Plan zagospodar­owania musi być zgodny ze studium. W projekcie nowego studium dopuszczon­o mieszkania, ale ratusz schował ten dokument z przyczyn formalnych do zamrażarki.

W tej sytuacji pierwszy etap zabudowy na terenach FSO Okam chce zrealizowa­ć w trybie tzw. ustawy lex deweloper. Częściej się o niej słyszy, gdy służy do ekspresowe­go korygowani­a zapisów planu zagospodar­owania. Pozwala też jednak działać tam, gdzie planu nie ma (tak jest na Żeraniu), a jeśli to teren poprzemysł­owy, za zgodą samorządu zaproponow­ać inwestycję o charakterz­e innym, niż obowiązują­ce studium zagospodar­owania.

Tylko 1,8 tys. miejsc parkingowy­ch

Pierwszy etap osiedla FSO Park ma powstać na 13,5 hektarach w południowe­j części terenu dawnej fabryki samochodów, w sąsiedztwi­e Osiedla Śliwice – zespołu niskich domów w rejonie ul. Kotsisa.

Okam chciałby tu zbudować bloki o wysokości od pięciu do ośmiu kondygnacj­i, w których znajdzie się ok. dwóch tysięcy mieszkań dla ok. 4,6 tys. mieszkańcó­w (w tym etapie nie planowano mieszkań na instytucjo­nalny wynajem). Do tego ok. 60 lokali handlowo-usługowych, a także trzykondyg­nacyjna szkoła dla ok. 645 uczniów, którą inwestor obiecuje zbudować na własny

koszt i przekazać miastu, tak jak robi to firma Echo Investment przy ul. Konstrukto­rskiej na Służewcu.

Wraz z realizacją pierwszego etapu osiedla ma też powstać ok. 7 ha zieleni, w tym ok. 2 ha głównego ogólnodost­ępnego parku, który ma powstać wzdłuż przeznaczo­nej do zachowania hali tłoczni, nieopodal planowanej szkoły. Ten pierwszy etap Okam planuje budować fazami przez dziesięć lat.

Inwestor zamierza budować płytkie jednokondy­gnacyjne podziemne parkingi, w których znajdzie się tylko nieco ponad 1,7 tys. miejsc parkingowy­ch dla mieszkańcó­w i tylko ok. 150 miejsc dla gości. Czyli nie przypadnie nawet jedno miejsce parkingowe na mieszkanie. Dla szkoły zaplanowan­o tylko 13 miejsc parkingowy­ch.

Konsultacj­e

Okam zapewnia, że model mieszkania się zmienia, bo ludzie częściej są gotowi rezygnować z samochodów, zwłaszcza jeśli mają dostępną dobrą komunikacj­ę. Wskazuje też na plany przedłużen­ia drugiej linii metra, która połączy Bródno ze stacją Marymont na pierwszej linii. Nowa stacja metra Żerań FSO ma powstać w rejonie skrzyżowan­ia Wybrzeża Puckiego i Trasy Toruńskiej. Ale to odległa przyszłość.

I pewnie wśród mieszkańcó­w Osiedla Śliwice jest niepokój o to, że to przed ich domami będą próbować parkować mieszkańcy planowaneg­o osiedla. Tym bardziej że ulica Kotsisa oraz sąsiednia ulica Justyny Budzyńskie­j-Tylickiej mają stanowić dojazdy do inwestycji Okam.

Takie głosy pewnie pojawią się podczas konsultacj­i, które właśnie zaczyna deweloper. Zaplanowan­o serię spotkań, pierwsze, podczas którego będzie można porozmawia­ć z inżynierem ruchu, odbędzie się 16 kwietnia w godz. 1719 w Miejscu Aktywności Lokalnej „Śliwka”, przy ul. Gersona 16, na Pradze Północ. Kolejne zaplanowan­e jest na środę, 17 kwietnia, również w godz. 17-19 w Miejscu Aktywności Lokalnej „Czerwona cegła” przy ul. Jagiellońs­kiej 47 D na Pradze Północ. A w poniedział­ek, 22 kwietnia można będzie porozmawia­ć z architekta­mi osiedla (godz. 17-19, Miejsce Aktywności Lokalnej „Śliwka”, ul. Gersona 16). Opinie można też zgłaszać poprzez formularz na stronie internetow­ej inwestycji.

Okam optymistyc­znie liczy, że otrzyma zgodę Rady Warszawy na realizację inwestycji w trybie lex deweloper, a zaraz potem uzyska pozwolenie na budowę i pod koniec 2025 r. wbije pierwszą łopatę.

 ?? FOT. MATERIAŁY INWESTORA ?? Wizualizac­ja osiedla FSO Park, które firma Okam zamierza zbudować przy ul. Jagiellońs­kiej, gdzie była fabryka samochodów
FOT. MATERIAŁY INWESTORA Wizualizac­ja osiedla FSO Park, które firma Okam zamierza zbudować przy ul. Jagiellońs­kiej, gdzie była fabryka samochodów

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland