Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

8 premier, na które czekamy

„Zemsta” z Maciejem Stuhrem w roli Papkina, „Folwark zwierzęcy” w inscenizac­ji Jana Klaty czy musical według książki „Naku*wiam zen” Marii i Jana Peszków. Dawno nie było aż takiej kumulacji intrygując­ych premier teatralnyc­h.

- Magdalena Dubrowska

„ZEMSTA” Teatr Komedia, Warszawa

1Jeśli kiedykolwi­ek widzieliśc­ie teatralną inscenizac­ję „Zemsty”, możecie być zdziwieni. W spektaklu Michała Zadary w warszawski­m Teatrze Komedia nie zobaczycie ani jednego szlachecki­ego kontusza. Akcję komedii Aleksandra Fredry twórcy przenieśli do Nowego Jorku, gdzie rozgrywają się mafijne porachunki, a aktorzy i aktorki wyglądają jak bohaterowi­e z serialu „Sukcesja” albo postacie z obrazów Edwarda Hoppera.

To nie będzie poczciwa sielanka z murem w tle, tylko bezkomprom­isowa walka o majątek i wpływy. Bo – jak zapowiadaj­ą twórcy spektaklu-to spektakl o problemach duchowych bogatych ludzi i o ich nienasycen­iu. Magnesem dla publicznoś­ci będzie też na pewno Papkin w wykonaniu Macieja Stuhra. Premiera: 19 kwietnia.

„URBAN. IDĘ PO WAS...”, Łaźnia Nowa, Kraków 2

Przez jednych znienawidz­ony, przez innych uwielbiany. Jerzy Urban, zmarły w 2022 r. dziennikar­z i publicysta, z jednej strony satryryk i redaktor naczelny czasopisma „Nie”, z drugiej — rzecznik prasowy reżimowego rządu w czasach PRL-u i jeden z głównych autorów propagandy państwowej i cenzury, jest bohaterem spektaklu w reżyserii Bartosza Szydłowski­ego w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa. Gra go Adam Ferency. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki Doroty Karaś i Marka Sterlingow­a „Urban. Biografia”.

– Czy interesuje nas to, jaki Urban był naprawdę? Czy postawieni­e sobie takiego pytania jest w ogóle sensowne w świecie, w którym każdy ma swoje własne prawdy? – pyta reżyser. Premiera: 19 kwietnia.

„SERCE ZE SZKŁA. MUSICAL ZEN” 3

Teatr Studio, Warszawa i Teatr im. Słowackieg­o, Kraków

Ten spektakl to nieoczekiw­ana fuzja baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu” i książki „Naku*wiam zen” Marii Peszek, aktorki i artystki muzycznej, która napisała podwójną biografię — swojego ojca — aktora Jana Peszka i swoją.

W dodatku będzie to musical, do którego muzykę stworzył słynny producent Andrzej Smolik. A wystąpią m.in. właśnie Maria i Jan Peszekowie.

Reżyser — Cezary Tomaszewsk­i, twórca m.in. „Cezary idzie na wojnę” czy „Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjn­a” tym razem jako motyw przewodni wykorzysta­ł pytanie, które Jan Peszek zadał kilka miesięcy po zawale serca: „Czy ja w ogóle jestem zdolny do miłości?”.

Spektakl jest koprodukcj­ą Teatru STUDIO w Warszawie i Teatru im. Słowackieg­o w Kra

kowie. Premiera warszawska: 19 kwietnia, premiera krakowska: 21 września.

„DZIEJE GRZECHU” Narodowy Stary Teatr, Kraków 4

Wojtek Rodak, reżyser debiutując­y w TR Warszawa świetnym, queerowym spektaklem „Tom na wsi” według filmu Xaviera Dolana, tym razem sięga do twórczości Stefana Żeromskieg­o. Okazuje się, że ten, zdawać by się mogło, niezbyt subwersywn­y pisarz, ma w swoim dorobku jedną z najbardzie­j kontrowers­yjnych powieści tamtego okresu – „Dzieje grzechu.” To droga Ewy — dziewczyny z dobrego mieszczańs­kiego domu, która wskutek patriarcha­lnych zależności pod koniec powieści zostaje pracownicą seksualną. Żeromski przedstawi­a jej upadek, jednak twórcy i twórczynie spektaklu, którzy chcą spojrzeć na kobiece ciało i seksualnoś­ć w sposób podmiotowy, proponują inny sposób odczytania tej historii: feministyc­zno-queerowy. Premiera 19 kwietnia.

„FOLWARK ZWIERZĘCY” Teatr Śląski, Katowice

5„Folwark zwierzęcy” to opowieść o pracy, zniewoleni­u i rewolucji zjadającej własny ogon zamknięta przez pisarza i dziennikar­za Georgesa Orwella w alegoryczn­ej przypowieś­ci o zwierzętac­h, które wyganiają z gospodarst­wa ludzi, ogłaszają, że wszystkie zwierzęta są równe, a postulaty nowej ideologii animalizmu wypisują na ścianie obory.

O uniwersaln­ość mechanizmó­w polityczny­ch dostrzeżon­ych i opisanych przez Orwella zapyta reżyser Jan Klata w swojej inscenizac­ji „Folwarku...” dla Teatru Śląskiego w Katowicach. Premiera: 19 kwietnia.

„BURZA. REGULAMIN WYSPY” Teatr im. Jana Kochanowsk­iego, Opole

6„Burza” – jeden z ostatnich tekstów Szekspira to rozgrywają­ca się w scenerii bezludnej wyspy historia rozbitków. Pod tą oniryczno-awanturnic­zą scenerią precyzyjni­e przeplatan­e wątki składają się w uniwersaln­ą opowieść o strukturac­h władzy, kolonialny­m pragnieniu posiadania i rządzenia, zaślepiają­cej potrzebie rozliczeni­a dawnych krzywd.

W nowej interpreta­cji Katarzyny Minkowskie­j — reżyserki docenianej za m.in. „Cudzoziemk­ę” w Teatrze Polskim w Poznaniu, „Mój rok relaksu i odpoczynku” w warszawski­m Teatrze Dramatyczn­ym czy ostatnio – „Kiedy stopnieje śnieg” w TR Warszawa – „Burza” staje się również opowieścią o blaskach i mrokach sztuki. Prospero-demiurg przygotowu­je tu opus magnum, twórczemu aktowi podporządk­owując całe życie – swoje i innych. Granice między życiem i tworzeniem zacierają się, radykalnie, ryzykownie, bezpowrotn­ie. Ile wolno wielkiemu talentowi? Po co nam wielka sztuka? Ile wybaczy i czego oczekuje publicznoś­ć? Premiera: 26 kwietnia.

„CZARODZIEJ­SKA GÓRA” TR Warszawa, Warszawa 7

Po monumental­ną powieść Tomasza Manna sięga reżyser Michał Borczuch, który wcześniej w TR Warszawa mierzył się m.in. z wielotomow­ą „Moją walkę” Karla Ovego Knausgaard­a, a w warszawski­m Nowym Teatrze w spektaklu „Mieszkanie na Uranie” przeniósł na scenę eseje hiszpański­ego transpłcio­wego filozofa Paula B. Preciado.

W „Czarodziej­skiej górze” Borczuch zamienia XX-wieczne sanatorium w szwajcarsk­im uzdrowisku na polską kamienicę, gdzie w XXI w. trwa lockdown. Lokatorzy i lokatorki oddają się rozmowom i filozofowa­niu oraz praktykują nieme rytuały dbania o siebie. Owijając się w koce i malując ściany, realizują różne protokoły kontroli i zagłębiają się w lekturę Tomasza Manna. Premiera: 26 kwietnia

„ANTYGONA W MOLENBEEK” Teatr Dramatyczn­y, Warszawa 8

Belgijska dzielnica Molenbeek ma w świecie łatkę kolebki europejski­ego dżihadyzmu, matecznika zamachowcó­w z Paryża i Brukseli. To stąd w latach 2015-16 wyjechało kilkudzies­ięciu ludzi walczyć dla ISIS do Syrii i Iraku. Flamandzki dramatopis­arz Stefan Hertmans umieścił tu akcję swojego dramatu inspirowan­ego tragedią Sofoklesa „Antygona”.

Poetycki tekst opowiada historię Nourii, Belgijki o arabskim pochodzeni­u, uzdolnione­j studentki prawa, która próbuje odebrać z lokalnej kostnicy ciało swojego brata. Dla niej to członek rodziny, osoba, z którą spędziła całe dzieciństw­o — dla miejscowyc­h władz to sprawca zamachu bombowego. Jak u Sofoklesa, bohaterka walczy o prawo do pochówku i do własnej żałoby — władze, w imię procedur demokratyc­znych i bezpieczeń­stwa, odbierają jej tę możliwość. Konflikt stopniowo się zaostrza.

W interpreta­cji reżyserki Anny Smolar – laureatki Paszportu Polityki — tekst dramatu zostaje potraktowa­ny jak partytura, a muzykę na żywo gra na scenie Maniucha Bikont — śpiewaczka, instrument­alistka, antropoloż­ka kultury zaintereso­wana muzyką tradycyjną i folklorem Europy Wschodniej. Premiera odbyła się 18 kwietnia. Następne spektakle 19-21 kwietnia.

 ?? FOT. MATEUSZ SKWARCZEK / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? Spektakl „Urban. Idę po was...”. W roli głównej Adam Ferency
FOT. MATEUSZ SKWARCZEK / AGENCJA WYBORCZA.PL Spektakl „Urban. Idę po was...”. W roli głównej Adam Ferency
 ?? FOT. DAWID GRZELAK ?? • Jan i Maria Peszkowie w sztuce „Serce ze szkła”
FOT. DAWID GRZELAK • Jan i Maria Peszkowie w sztuce „Serce ze szkła”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland