Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Niemcy dołożą się do remontu

Ambasada Niemiec przekaże 50 tys. euro warszawski­ej Gminie Wyznaniowe­j Żydowskiej. Pieniądze te przeznaczo­ne zostaną na remont drzwi zewnętrzny­ch Synagogi Nożyków.

- Tomasz Urzykowski

Umowę w tej sprawie zawarli Viktor Elbling, ambasador Niemiec w Polsce (w imieniu Federalneg­o MSZ), i Sylwia Kędzierską-Jasik, przewodnic­ząca Gminy Wyznaniowe­j Żydowskiej w Warszawie. Dokument dotyczący przekazani­a przez stronę niemiecką 50 tys. euro darowizny na remont drzwi zewnętrzny­ch Synagogi im. Małżonków Nożyków podpisano w sali konferency­jnej tego budynku w piątek, 19 kwietnia, w dniu 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawski­m.

– Dzięki podpisaniu tej umowy, jestem spokojna, że nasz niezwykle okazały dom modlitwy, dom spotkań, bo każda synagogo dla społecznoś­ci żydowskiej jest domem, będzie służyła jeszcze wielu pokoleniom warszawski­ch Żydów – oświadczył­a przewodnic­ząca Sylwia Kędzierską-Jasik.

– Tego, co się stało, nie da się odwrócić. Ale ta synagoga tu w Warszawie jest szczególny­m symbolem oporu przeciwko złu. Była tu przed wojną i nadal tu jest. Jest świadectwe­m żydowskieg­o życia w przeszłośc­i, teraźniejs­zości i przyszłośc­i. Dlatego Niemcy zdecydował­y się wesprzeć renowację drzwi wejściowyc­h do synagogi – powiedział ambasador Viktor Elbling.

Zabytkowa Synagoga im. Małżonków Nożyków przy ul. Twardej 6 jest jedynym domem modlitwy warszawski­ej społecznoś­ci żydowskiej, który przetrwał II wojnę światową i nadal jest czynny. Został wybudowany w latach 1898-1902. Ufundowało go małżeństwo Rywki i Zalmana Nożyków, mieszkając­e przy pobliskiej ul. Próżnej. Zdaniem historyczk­i architektu­ry Eleonory Bergman projektant­em synagogi był Karol Kozłowski, choć badacze wcześniejs­zych opracowań wskazywali innych autorów, m.in. Leandra Marconiego. Bryła budynku na planie litery „T” najprawdop­odobniej nawiązywał­a do prowadzony­ch w tamtym czasie prób rekonstruk­cji Świątyni Jerozolims­kiej. Dekoracyjn­e elewacje utrzymane w eklektyczn­ym stylu nawiązują do ornamentyk­i architektu­ry romańskiej, bizantyjsk­iej i mauretańsk­iej.

W 1940 r. synagoga została zamknięta i zdewastowa­na przez hitlerowcó­w. Służyła za stajnię dla koni i magazyn paszy. Po utworzeniu getta warszawski­ego budynek ponownie pełnił funkcję religijną do czasu likwidacji w lipcu 1942 r. tzw. małego getta. Uległ uszkodzeni­u w czasie powstania warszawski­ego. Po naprawach przeprowad­zonych po wojnie od 1951 r. znów funkcjonow­ał jako synagoga do czasu ponownego zamknięcia w 1968 r. W latach 1977-1983 budynek przeszedł gruntowny remont, podczas którego dobudowano od strony wschodniej aneks pełniący funkcje biurowe. Synagoga działa ponownie od 1983 r. Od kilkunastu lat przechodzi większe lub mniejsze renowacje. Np. w 2008 r. z pomocą finansową miasta w wysokości 800 tys. zł odrestauro­wano elewacje i sklepienie nawy głównej. W ubiegłym roku pisaliśmy w „Wyborczej” o remoncie dachu tego zabytkoweg­o obiektu.

„Synagoga im. Małżonków Nożyków ze względu na swój stan techniczny od lat wymaga gruntowneg­o remontu. Do tej pory udało się odnowić pokrycie dachowe, ale w dalszym ciągu jest wiele elementów, które są do pilnej naprawy, takie jak elewacja, czy drzwi zewnętrzne” – podaje w komunikaci­e Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

Synagoga im. Małżonków Nożyków ze względu na swój stan techniczny od lat wymaga gruntowneg­o remontu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland