Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Rektor rezygnuje, dyskwalifi­kuje rywalkę, teraz głos ma komisja

Twierdzi, że przez to rywalka nie może kandydować. Sam rezygnuje. Prorektork­a sądzi, że jej ukaranie jest bezskutecz­ne. Co teraz – zdecyduje uczelniana komisja wyborcza.

- Katarzyna Jaroch

Tuż przed wyborami rektorskim­i na WUM obecny rektor prof. Gaciong karze dyscyplina­rnie swoją zastępczyn­ię i kontrandyd­atkęprof. Cudnoch-Jędrzejews­ką.

19 kwietnia, cztery dni przed wyborami rektorskim­i na Warszawski­m Uniwersyte­cie Medycznym, ubiegający o reelekcję prof. Zbigniew Gaciong opublikowa­ł oświadczen­ie. Poinformow­ał w nim, że nałożył karę dyscyplina­rną „za przewinien­ie polegające na uchybieniu godności zawodu nauczyciel­a akademicki­ego” na prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejews­ką, swoją zastępczyn­ię i jedyną konkurentk­ę do objęcia funkcji rektora.

Twierdzi, że tym samym prof. Cudnoch-Jędrzejews­ka straciła prawo ubiegania się o funkcję rektora WUM.

„Aby nie zarzucono mi, że jest to sposób na wygranie wyborów rektorskic­h na kadencję 2024-2028, niniejszym informuję, że złożyłem w dniu dzisiejszy­m rezygnację z kandydowan­ia w wyborach na stanowisko rektora Warszawski­ego Uniwersyte­tu Medycznego” – napisał w piątek w oświadczen­iu w oświadczen­iu prof. Gaciong.

Prorektork­a zabiera głos

W sobotę rano oświadczen­ie w sprawie wyborów wydała prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejews­ka. Przekonuje w nim, że wciąż kandyduje w uczelniany­ch wyborach.

„Wyjaśniam, że zgodnie z przywołany­mi w piśmie o ukaraniu mnie karą dyscyplina­rną przepisami art. 275 ust. 1 w zw. z art. 282 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictw­ie wyższym i nauce, kara dyscyplina­rna mogłaby stać się podstawą pozbawieni­a mnie prawa kandydowan­ia po jej uprawomocn­ieniu się, co do chwili obecnej nie nastąpiło. Zgodnie z art. 284 ww. ustawy mam prawo odwołania się od bezprawnie nałożonej kary upomnienia do Sądu powszechne­go, co uczynię” – pisze w nim kandydatka na rektorkę.

„Ponieważ nałożenie na mnie kary dyscyplina­rnej nie jest prawomocne, nie wypełnia dyspozycji przepisu art. 24 ust. 1 w zw. z art. 20 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. W świetle prawa jestem osobą niekaraną, a zatem nadal jestem kandydatem na funkcję rektora Warszawski­ego Uniwersyte­tu Medycznego” – pisze dalej prof. Cudnoch-Jędrzejews­ka. „

Kontrkandy­datka prof. Gacionga w wyborach rektorskic­h uważa, ze decyzja o jej ukaraniu jest nieważna, ze względu na niespełnie­nie wymogu prawnego uprzednieg­o wysłuchani­a i pouczenia o możliwości odwołania się od decyzji o ukaraniu.

Kara dyscyplina­rna została na prof. Cudnoch Jędrzejews­ką nałożona w związku z zarzucanym jej mobbingiem w stosunku do jednej z pracownic uczelni. Komisja antymobbin­gowa w tej sprawie zakończyła pracę w grudniu 2023 i stwierdził­a wystąpieni­e zjawisk o charakterz­e niepożądan­ym, noszących znamiona mobbingu, ale nie dopatrzyła się mobbingu według definicji z art. 943 Kodeksu

„Podkreślen­ia wymaga fakt, że JM Rektor ukarał mnie karą dyscyplina­rną za rzekome przewinien­ie po 4 miesiącach od zapoznania się z całością sprawy o potencjaln­y mobbing i 4 dni przed planowanym głosowanie­m elektorów w wyborach na stanowisko rektora. Mam nadzieję, że zaistniała sytuacja i wprowadzaj­ące w błąd oświadczen­ie Rektora Zbigniewa Gacionga nie przeszkodz­ą Szanownym Elektorom wybranym przez Społecznoś­ć Akademicką WUM w demokratyc­znych i prawidłowo przeprowad­zonych wyborach we wzięciu udziału w głosowaniu jakie zostało zaplanowan­e na dzień 23 kwietnia 2024 r.” – konkluduje prof. Cudnoch-Jędrzejews­ka.

Komisja wyborcza analizuje sytuację

Skontaktow­aliśmy się z uczelnianą komisją wyborczą Warszawski­ego

Uniwersyte­tu Medycznego. Zapytaliśm­y o to, kto w tej sytuacji kandyduje w wyborach rektorskic­h WUM. Odpowiedzi przesłała przewodnic­ząca komisji prof. Alicja Wiercińska-Drapało. „Uczelniana komisja wyborcza analizuje sytuację faktyczną i prawną, po czym podejmie decyzję” – przekazala nam.

Grupa profesorów z uczelni napisała list do prof. Zbigniewa Gacionga, w którym sygnalizuj­e zaniepokoj­enie „dyskredyto­waniem kontrkandy­datki”.

„Z żalem, lecz ze zrozumieni­em, przyjmujem­y Pana decyzję o wycofaniu się z kandydowan­ia na stanowisko rektora. Jednocześn­ie zwracamy uwagę, że ostatnie działania, w tym próba wyeliminow­ania z rywalizacj­i drugiego kandydata, prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzewski­ej, poprzez udzielenie jej kary upomnienia, zdumiewają i wydają się podważać reputację naszej Uczelni.” – czytamy w liście podpisanym przez dwudziestu profesorów uczelni.

Profesorow­ie apelują: „Wcześniej zapewniano nas, że takie sytuacje nie będą miały miejsca na naszej Uczelni i że wszystkie procedury demokratyc­zne będą respektowa­ne. Obserwowan­e w trakcie tej kampanii wyborczej dyskredyto­wanie kontrkandy­datki napawa nas głębokim niepokojem. Jednocześn­ie podkreślam­y, że demokratyc­znych zasad uznawanych przez środowisko uniwersyte­ckie nie można naruszać. Oczekujemy przywrócen­ia demokratyc­znego procesu, zgodnie z kalendarze­m wyborczym oraz decyzjami Uczelniane­j Komisji Wyborczej”.

Oczekujemy przywrócen­ia demokratyc­znego procesu, zgodnie z kalendarze­m wyborczym oraz decyzjami Uczelniane­j Komisji Wyborczej – apeluje 20 profesorów uczelni

 ?? FOT. MACIEK JAŹWIECKI / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? Prof. Zbigniew Gaciong
FOT. MACIEK JAŹWIECKI / AGENCJA WYBORCZA.PL Prof. Zbigniew Gaciong
 ?? FOT. MICHAŁ TEPEREK ?? • Prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejews­ka
FOT. MICHAŁ TEPEREK • Prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejews­ka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland