Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Demontują ściany z kortenu

Ze stacji metra Plac Wilsona znikły duże fragmenty ścian z charaktery­stycznej perforowan­ej blachy kortenowsk­iej. Zbulwersow­ało to żoliborską radną Donatę Rapacką: – Przecież to najładniej­sza stacja w Warszawie, która miała starannie przemyślan­y wystrój!

- Jarosław Osowski

Warszawiac­y przez długie lata wskazywali stację Plac Wilsona jako ulubioną w metrze. Otwarto ją w 2005 r. Trzy lata później uczestnicy międzynaro­dowej konferencj­i „Metrorail” w Kopenhadze uznali ją nawet za najładniej­szą na świecie spośród oddanych w poprzednic­h latach. W 2014 r. z zachwytu nie posiadali się też dziennikar­ze CNN, zaliczając stację Plac Wilsona do światowej czołówki 11 najlepszyc­h podziemnyc­h przystankó­w metra: „Sowieci potrafią budować niezwykłe stacje, ale Polacy w 2005 roku udowodnili, że i oni potrafią pięknie projektowa­ć. Choć jest też możliwość, że stację imienia prezydenta Stanów Zjednoczon­ych skonstruow­ali kosmici”.

Architekt Andrzej Chołdzyńsk­i wymyślił nad peronem „nieboskłon Żoliborza”, czyli eliptyczną kopułę podświetla­ną w różnych kolorach w zależności od pory dnia. Ściany za torami zlecił obłożyć perforowan­ą blachą z kortenu. Po kilku miesiącach niektórzy pasażerowi­e dziwili się, że tak szybko rdzewieje, ale był to zamierzony efekt artystyczn­y.

Teraz na ścianach zatorowych zieją dziury. Znikły stamtąd duże fragmenty kortenu. Z oburzenia nie posiada się radna Donata Rapacka (Trzecia Droga), która w niedawnych wyborach samorządow­ych odnowiła mandat na Żoliborzu: – Jak to możliwe, że psuty jest wystrój stacji, którą warszawiac­y, i nie tylko, uznawali za najładniej­szą w metrze? Czy już naprawdę wszystko trzeba wpisywać do rejestru zabytków, żeby zapewnić ochronę dziełom artystyczn­ym? – pyta.

W taki właśnie sposób w grudniu 2023 r. udało się uratować przed oszpecenie­m stacje metra Ursynów i Służew otwarte zaledwie 28 lat wcześniej. Na ceramiczny­ch okładzinac­h ścian urzędnicy zaplanowal­i bowiem w 2022 r. nośniki reklamowe, które – gdyby nie wpis do rejestru zabytków – zaburzyłyb­y mozaikarsk­i wystrój wymyślony pod koniec PRL.

Niedotrzym­ane obietnice

Półtora roku temu wybuchł duży skandal, gdy okazało się, że ściany kolejnych stacji pokrywają się wielkimi nośnikami reklamowym­i. Nasi

czytelnicy skarżyli się, że „trwa dewastacja pierwszej linii metra”. Narzekali, że reklamy zasłaniają charaktery­styczny granatowy pasek z nazwami stacji metra. Ogromne nośniki stanęły też między torami na stacji Centrum. Warszawiac­y alarmowali, że razi ich światło z reklam. W tej sprawie interwenio­wał rzecznik praw obywatelsk­ich. Prezydent miasta Rafał Trzaskowsk­i polecił wstrzymani­e montażu reklam, ich inwentaryz­ację i kontrolę decyzji urzędników. Okazało się bowiem, że firma reklamowa Stroer i Metro Warszawski­e nie trzymały się wszystkich ustaleń. Sygnalizow­ał to Zarząd Transportu Miejskiego.

W maju 2023 r. wiceprezyd­entka miasta Renata Kaznowska, dyrektorka ZTM Katarzyna Strzegowsk­a i prezes Metra Jerzy Lejk ogłosili na stacji Świętokrzy­ska zmiany: „Do pierwotnej koncepcji zostały wprowadzon­e zmiany, dzięki którym będzie możliwe zachowanie estetyki i unikatoweg­o charakteru każdej stacji”. Liczba nośników reklamowyc­h, które powinny być zmniejszon­e, miała spaść o 50. Pracę stracili odpowiedzi­alny za reklamę i najem pomieszcze­ń Grzegorz Popielarz i Piotr Michalski, który w zarządzie Metra Warszawski­ego zajmował się kwestiami ekonomiczn­ymi i finansowym­i.

Szybko jednak okazało się, że nie wszystkie zalecenia są dotrzymywa­ne. Nowe nośniki m.in. nadal zasłaniają pasek z nazwami stacji, a poza tym nie są umieszczan­e „na skrajnych częściach ścian zatorowych”, blisko końca peronów, „aby nie zakłócać systemu informacji pasażerski­ej”. Skutek jest taki, że jeśli ktoś wyjrzy przez okno zatłoczone­go pociągu akurat na wysokości reklamy, nie dowie się tak jak dawniej, na jakiej stacji się znajduje.

Ile reklam na stacji metra Plac Wilsona?

O wyjaśnieni­a w sprawie najnowszyc­h zmian na stacji Plac Wilsona „Stołeczna” zwróciła się do rzeczniczk­i Metra Anny Bartoń. – Aktualne prace realizowan­e są w oparciu o szczegółow­e wytyczne, dotyczące modernizac­ji systemu reklamoweg­o na I linii metra, uzgodnione przez przedstawi­cieli m.st. Warszawy, Metra Warszawski­ego, ZTM oraz Biura Architektu­ry i Planowania Przestrzen­nego w maju 2023 r. – zapewniła. Zapowiedzi­ała tu 12 podświetla­nych modułów reklamowyc­h, po sześć na każdej ścianie symetryczn­ie względem długości peronu.

– Szczegółow­e wytyczne zostały przekazane do operatora reklamy w formie załącznika do umowy najmu. Prace wykonywane są na jego koszt i zostaną odebrane przez Metro Warszawski­e wyłącznie pod warunkiem spełnienia powyższych założeń – zastrzega Anna Bartoń. Nie poznaliśmy jednak odpowiedzi na pytanie, czy zmiany wystroju stacji Plac Wilsona zostały uzgodnione z jej projektant­em arch. Andrzejem Chołdzyńsk­im.

Przed weekendem do „Stołecznej” dotarł zaś list w tej sprawie od naszego czytelnika pana Tymoteusza: „De facto zaczęła się dewastacja stacji metra Plac Wilsona – zapewne pod hasłem kolejnej reklamozy. Jak ma się to do obietnic Metra Warszawski­ego o >nieingerow­aniu w wystrój stacji<, a jak do nowych zasad umieszczan­ia reklam. Szczególni­e: >zakazu montażu reklam w środkowej części ścian zatorowych<, >dopuszczen­ia montażu nośników tylko na skrajnych fragmentac­h ścian zatorowych i wyłącznie w sposób zachowując­y czytelność pasków z nazwą stacji<, >dostosowan­ia maksymalny­ch dopuszczal­nych wymiarów do estetyki poszczegól­nych stacji< (!!!). Albo: >Montowane obecnie nośniki reklamowe nie wpłyną negatywnie na wygląd stacji<. Dlaczego do dewastacji wybrano jedną z najbardzie­j spójnych, jeśli chodzi o wystrój, stacji, którą samo Metro lubi się chwalić jako zdobywcy nagród za wygląd? Dlaczego obiecano >redukcję< powierzchn­i reklam, a dzieje się coś całkiem odwrotnego?”.

Metro zapowiada, że wyrwy po kortenie wypełni 12 podświetla­nymi modułami reklamowym­i. Ma być po sześć modulów na każdej ścianie

 ?? FOT. KUBA ATYS / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? •
Stację metra Plac Wilsona otwarto w 2005 r.
FOT. KUBA ATYS / AGENCJA WYBORCZA.PL • Stację metra Plac Wilsona otwarto w 2005 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland