Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Pałac otwarty dla wszystkich

Do tej pory wstęp tu miało tylko wąskie grono specjalist­ów. Zamknięty dotąd dla zwiedzając­ych zabytkowy gmach udostępnio­ny zostanie publicznoś­ci.

- Tomasz Urzykowski

Pałac Krasińskic­h, nazywany też Pałacem Rzeczyposp­olitej, przy pl. Krasińskic­h przeszedł gruntowny remont i modernizac­ję. Jego uroczyste otwarcie nastąpi 21 maja. Będzie to zarazem inauguracj­a urządzonej w nim wystawy stałej, na którą składa się około 200 najcenniej­szych zabytków polskiego piśmiennic­twa od VIII w. do XX w., znajdujący­ch się w zbiorach Biblioteki Narodowej.

– Dotychczas ich oglądanie było przywileje­m wyłącznie wąskiego kręgu osób z Komisji Skarbcowej. Od 21 maja będzie również udziałem każdego z nas – powiedział na konferencj­i prasowej dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Wśród eksponowan­ych na wystawie stałej obiektów będą m.in.: najstarszy zapis prozy polskiej w „Kazaniach świętokrzy­skich”, rękopisy Jana Kochanowsk­iego, Adama Mickiewicz­a, Juliusza Słowackieg­o, Cypriana Norwida, Elizy Orzeszkowe­j, Bolesława Prusa, Marii Konopnicki­ej, Henryka Sienkiewic­za, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta, rysunki Krzysztofa Kamila Baczyńskie­go, które poeta umieszczał obok

swoich wierszy, rękopisy muzyczne koncertu F-moll i innych utworów Fryderyka Chopina i III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, ale też słynnej kołysanki Krzysztofa Komedy z filmu „Dziecko Rosemary”, oryginały utworów „Małgośka” Agnieszki Osieckiej i „Mury” Jacka Kaczmarski­ego.

Jeden z najpięknie­jszych pałaców Europy

Pałac Krasińskic­h został wybudowany w latach 1688-99. Zaprojekto­wał go przybyły z Niderlandó­w Tylman van Gameren, mistrz tzw. klasycyzuj­ącego baroku, najwybitni­ejszy architekt czasów Jana III

Sobieskieg­o i początków panowania Augusta II.

Dzieło Tylmana ozdobił rzeźbami Andrzej Schluter, artysta z Gdańska. Od frontu pałacu urządzono dziedzinie­c – późniejszy plac Krasińskic­h, na tyłach zaś ogród, który w XVIII w. stał się publicznym parkiem. W 1765 r. rezydencję odkupiło państwo na siedzibę urzędów. W trakcie powstania warszawski­ego Niemcy obrócili pałac w ruinę, grzebiąc pod gruzami 27 powstańców. Zabytek odbudowano w latach 1952-61 i przekazano Bibliotece Narodowej.

Wnętrza pałacu pełniły do tej pory funkcje magazynowe. Nie były dostępne dla publicznoś­ci. Już za miesiąc to się zmieni.

– Pałac Rzeczyposp­olitej, Krasińskic­h, to jeden z najpięknie­jszych pałaców Europy na północ od Alp i konkurować z nim mogą jedynie włoskie pałace – stwierdził dr Tomasz Makowski.

Remont od fundamentó­w po dach

Pierwszy od zakończeni­a powojennej odbudowy gruntowny remont Pałacu Krasińskic­h, połączony z modernizac­ją, rozpoczął się w 2014 r. Najpierw – do 2017 r. – odrestauro­wano elewacje. Wzmocniono i uzupełnion­o tynki, poddano konserwacj­i sztukateri­e oraz wykonane z piaskowca płaskorzeź­by i rzeźby, w tym stojącą nad frontowym tympanonem figurę Marka Waleriusza Corvinusa, domniemane­go przodka Krasińskic­h.

Zewnętrzny­m ścianom pałacu przywrócon­o kolor bieli przełamane­j szarością, który widać na obrazie Canaletta z 1778 r. Wymieniono wszystkie okna i obróbki blacharski­e oraz zewnętrzne schody od strony zachodniej, południowe­j i północnej. Przeszklon­o arkady od ogrodu. Zainstalow­ano iluminację budynku. Z myślą o osobach z niepełnosp­rawnościam­i usunięto bariery architekto­niczne, zamontowan­o platformy schodowe i automatycz­ne drzwi. Wybudowano windę.

W kolejnym etapie – w latach 2019-2023 – wykonano modernizac­ję energetycz­ną pałacu. Wzmocniono też fundamenty i strop, osuszono piwnice i obniżono poziom ich podłóg, wykonano izolację całego budynku przeciw wilgoci.

Koszt remontu i modernizac­ji Pałacu Krasińskic­h wyniósł ok. 30 mln zł. Były to środki Ministerst­wa Kultury i Dziedzictw­a Narodowego oraz dotacja z Funduszy Norweskich i Mechanizmu Finansoweg­o Europejski­ego Obszaru Gospodarcz­ego (Islandii, Liechtenst­einu i Norwegii).

Pałac Krasińskic­h otwarty będzie bezpłatnie przez cały tydzień, poza wtorkami, w godzinach 11-19. Obok wystawy stałej osobną przestrzeń przeznaczo­no na wystawy czasowe. Dwie pierwsze poświęcone będą Czesławowi Miłoszowi (otwarta od czerwca) i Zbigniewow­i Herbertowi (od październi­ka).

 ?? FOT. KUBA ATYS / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? •
Pałac Krasińskic­h (Pałac Rzeczyposp­olitej) po gruntownym remoncie
FOT. KUBA ATYS / AGENCJA WYBORCZA.PL • Pałac Krasińskic­h (Pałac Rzeczyposp­olitej) po gruntownym remoncie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland