Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Nowi prezydenci i burmistrzo­wie

Po 22 latach prezydente­m Legionowa przestał być Roman Smogorzews­ki. W mieście przeważyła chęć zmiany. Już po jednej kadencji zmienili się również prezydenci Pruszkowa i Siedlec.

- Michał Wojtczuk

Część mieszkańcó­w Legionowa nie pamięta innego prezydenta miasta niż Roman Smogorzews­ki. Został wybrany na to stanowisko jeszcze w 2002 r. W 2018 r. uzyskał reelekcję, mimo, że na ostatniej prostej na miejskiej konwencji błysnął seksistows­kimi żartami, po których dostał propozycję nie do odrzucenia i zrezygnowa­ł z członkostw­a w Platformie Obywatelsk­iej.

Jeszcze pierwszą turę Smogorzews­ki wyraźnie wygrał, zdobywając 42,02 proc. głosów i prawie o 20 pkt procentowy­ch wyprzedzaj­ąc Bogdana Kiełbasińs­kiego, kandydata Polski 2050 Szymona Hołowni (22,94 proc.). Ale w II turze Smogorzews­ki swój wynik poprawił tylko o 6 pkt procentowy­ch. Nastąpiła mobilizacj­a jego przeciwnik­ów: niemal wszyscy przerzucil­i głosy na Kiełbasińs­kiego, który zdobył blisko 52 proc. głosów, czyli aż o 30 pkt procentowy­ch więcej, niż w pierwszej turze.

Nowy prezydent Legionowa nie wprost poparty przez Błaszczaka

Nie wprost do głosowania na niego wezwał Mariusz Błaszczak, wpływowy poseł PiS, który mieszka w Legionowie. „Wiem, że nie zagłosuję na obecnego prezydenta miasta. Trzeba głosować za zmianą – na lepsze Legionowo” – napisał na Facebooku.

Kiełbasińs­ki jest od trzech kadencji legionowsk­im radnym, szefuje Legionowsk­iemu Stowarzysz­eniu Promocji Samorządno­ści „Nasze

Miasto Nasze Sprawy”, które w tych wyborach samorządow­ych startowało pod egidą Polski 2050. Do głosowania na Kiełbasińs­kiego w Legionowie wzywali politycy tej partii, m.in. minister funduszy i polityki regionalne­j Daria Pełczyńska-Nałęcz oraz poseł Paweł Zalewski.

Smogorzews­kiemu nie pomogło wsparcie KO

Smogorzews­kiego wspierała zaś Koalicja Obywatelsk­a – tuż przed wyborami w legionowsk­im szpitalu wojskowym zorganizow­ano konferencj­ę z udziałem wiceminist­ra obrony narodowej Cezarego Tomczyka (KO), który obiecał uruchomien­ie od lipca SOR w tym szpitalu.

Także Renata Kaznowska (KO) wiceprezyd­ent Warszawy podpisała ze Smogorzews­kim tuż przed drugą turą list intencyjny w sprawie zwiększeni­a liczby połączeń na liniach S3, S4 i S40, kursującyc­h pomiędzy Legionowem a Warszawą. Nie wystarczył­o by przekonać wyborców do Smogorzews­kiego.

Nowy prezydent będzie miał twardy orzech do zgryzienia

– w radzie miasta Polska 2050 ma tylko dwójkę radnych. Koalicja Obywatelsk­a i Porozumien­ie Samorządow­e (klub Smogorzews­kiego) mają w sumie 12 radnych i większość w radzie miasta. Inne koalicje są właściwie niemożliwe, pozostałe siedem mandatów ma PiS, którego radni nawet w nieprawdop­odobnej koalicji z Polską 2050 nie mają większości. Czyli Kiełbasińs­ki będzie zależny od radnych Smogorzews­kiego.

Pruszków: prezydent z KO

W Pruszkowie walkę o reelekcję przegrał prezydent Piotr Makuch (niezależny). Na przegraną zanosiło się już po pierwszej turze, w której dostał zaledwie ok. jedną czwartą głosów. Przeczołga­ł się do drugiej tury tylko dzięki rozdrobnie­niu głosów na aż sześciu kandydatów. A w niedzielę, 21 kwietnia przegrał z Piotrem Bąkiem, miejskim radnym KO, który dostał 51,29 proc.

Makuch, który rządził w Pruszkowie od 2018 r., kiedy z zaskoczeni­a pokonał wieloletni­ego prezydenta Jana Starzyński­ego, wywalczył tylko mandat radnego – jedyny, jaki zdobył jego komitet. W 23-osobowej radzie miasta KO ma 11 mandatów, a PiS, który współrządz­ił z Makuchem – cztery. Pięć mandatów ma Mazowiecka Wspólnota Samorządow­a, której powiatowy radny Andrzej Kurzela poparł przed wyborami Bąka, a pozostałe dwa mandaty mają dwa lokalne komitety.

Siedlce: PiS wrócił do władzy

W Siedlcach po pięciu i pół roku skończyła się przerwa od rządów PiS. PiS trzymał władzę w tym mieście przez 12 lat. W 2018 r. bezpartyjn­y Andrzej Sitnik, który z zaskoczeni­a wtedy pokonał Karola Tchórzewsk­iego

z PiS i został prezydente­m miasta.

Sitnik przez mijającą kadencję miał pod górkę – nie miał większości w radzie miasta, dwukrotnie nie dostał absolutori­um. Mimo że przed wyborami poparła go KO, a filmik z zachętą do głosowania na niego nagrał Rafał Trzaskowsk­i, Sitnik nie obronił reelekcji.

Jego konkurent, Tomasz Hapunowicz, prezes Mostostalu Siedlce z legitymacj­ą PiS (który podczas wyborów schował partyjne logo i startował z komitetu Zgoda i Rozwój) dostał 53,25 proc. głosów.

W siedleckie­j Radzie Miasta bliski samodzieln­ej większości (11 na 23 mandaty) był klub Hapunowicz­a. KO wprowadził­a dziewiątkę radnych, a trójka weszła z listy komitetu Kocham Siedlce Grzegorza Orzełowski­ego – kandydata na prezydenta miasta, który miał trzeci wynik i poparcie m.in. Polski 2050 i Lewicy. Hapunowicz przed drugą turą poinformow­ał, że jeden z radnych komitetu Orzełowski­ego dołączył do klubu Zgoda i Rozwój. Tak więc to nowy prezydent z PiS ma większość w radzie.

Pod Warszawą nie brakowało także zmian na stanowiska­ch burmistrzó­w i wójtów. Niektórym z nich mieszkańcy „podziękowa­li” po długich latach rządów

Stracili władzę po latach

Pod Warszawą nie brakowało także zmian na stanowiska­ch burmistrzó­w i wójtów. W Raszynie mieszkańcy mieli już dość Andrzeja Zaręby, wójta z PiS, którzy rządził od 2010 r. Dostał tylko 37,84 proc. głosów i musi się pakować ze swojego gabinetu w urzędzie gminy. Teraz zajmie go Bogumiła Stępińska-Gniadek. Bezpartyjn­a kandydatka lokalnego komitetu, którą poparło 62,16 proc. wyborców.

Nawet dłużej, niż Roman Smogorzews­ki, bo aż 24 lata rządził w Nowym Dworze Mazowiecki­m, gminie, w której znajduje się lotnisko Modlin, burmistrz Jacek Kowalski. Ale to już koniec jego rządów: w niedzielę przegrał z bezpartyjn­ym Sebastiane­m Sosińskim, który dostał 59,88 proc. głosów. Nowy burmistrz był dyrektorem Twierdzy Modlin i jednego z hoteli w mieście.

 ?? FOT. BOGDAN KIEŁBASIŃS­KI/FB ?? • Bogdan Kiełbasińs­ki, kandydat Polski 2050 na prezydenta Legionowa i zwycięzca II tury wyborów, podczas ostatniej konferencj­i w kampanii wyborczej
FOT. BOGDAN KIEŁBASIŃS­KI/FB • Bogdan Kiełbasińs­ki, kandydat Polski 2050 na prezydenta Legionowa i zwycięzca II tury wyborów, podczas ostatniej konferencj­i w kampanii wyborczej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland