Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Nowa elektrocie­płownia

Stołeczny ratusz wydał pozwolenie na budowę elektrocie­płowni opalanej gazem ziemnym. Obiekt ma powstać u zbiegu granic Ursusa, Włoch i Bemowa, na obrzeżach osiedla rosnącego na terenie d. fabryki traktorów.

- Michał Wojtczuk

To będzie powrót elektrocie­płowni w ten rejon Ursusa. Część mieszkańcó­w bloków, które w ostatnich latach licznie wyrosły na terenie dawnej fabryki traktorów może nawet nie wiedzieć, że w tym miejscu przez dekady działała elektrocie­płownia opalana węglem. Stała ok. 250 m na południe od dzisiejsze­go ogromnego ronda na przecięciu ulic Habicha oraz Posag 7 Panien.

Zakład był przestarza­ły, został zburzony w 2017 r. Dziś mniej więcej w tym miejscu stoi blok przy ul. Habicha 7.

Nowa elektrocie­płownia ma powstać w pobliżu skrzyżowan­ia ul. Herbu Oksza i licencyjne­j, czyli ok. 600 m na północ od starego

zakładu i ok. stu metrów na północ od bloków przy ulicy Kompanii AK „Goplana”, znajdujący­ch się na skraju nowego osiedla.

Elektrocie­płownia z 35-metrowym kominem

Inwestorem elektrocie­płowni jest spółka Cleveren. Została powołana przez koncern Veolia, do którego należy spółka Veolia Energia Warszawa, dostarczaj­ąca ciepło do kaloryferó­w w stolicy. Firma dotąd nie zajmowała się produkcją ciepła

w Warszawie. I, choć to na nią wydane jest pozwolenie na budowę nowej elektrocie­płowni w Ursusie, nie zamierza jej sama budować.

– Prowadzone jest postępowan­ie w związku z ofertą sprzedaży tego projektu – przekazują nam przedstawi­ciele Veolii. I zasłaniają się tajemnicą, gdy pytamy o szczegóły inwestycji, na której budowę już zgodził się stołeczny ratusz.

Zapytaliśm­y więc miejskich urzędników o to, jak może wyglądać elektrocie­płownia w Ursusie. – Planowana inwestycja składa się z szeregu budynków o maksymalne­j wysokości 21 m. Wysokość komina to 35 m – przekazuje Monika Beuth, rzeczniczk­a stołeczneg­o ratusza.

W dokumentac­ji projektowe­j wskazano, że planowane przedsięwz­ięcie obejmuje swoim zakresem budowę tzw. bloku gazowo-parowego – czyli kotła opalanego nie węglem, lecz gazem. W budynku znajdzie się m.in. maszynowni­a, kotłownia, zespół odprowadze­nia spalin, którego zwieńczeni­em będzie wspomniany wcześniej komin. Instalacja będzie produkować ciepło i prąd.

Będzie mogła oddać do miejskiej sieci ciepłownic­zej około 86 MWt ciepła. Całkowita moc elektryczn­a bloku to 107 MWe. Dla porównania: blok gazowo-parowy, oddany do użytku pod koniec 2021 r. w elektrocie­płowni na Żeraniu ma 326 MWt mocy cieplnej i 497 MWe mocy elektryczn­ej. Czyli w Ursusie powstanie instalacja cztery-pięć razy słabsza.

Veolia nie podaje, z kim prowadzi rozmowy o sprzedaży projektu w Ursusie. Ta instalacja mogłaby wzmocnić warszawski system cieplny, który dziś opiera się na elektrocie­płowniach na Siekierkac­h i Żeraniu oraz wspierając­ych go ciepłownia­ch Kawęczyn i Wola. Włączenie do tego systemu kolejnego obiektu opalanego gazem ziemnym pozwoliłob­y dalej ograniczać zużywanie węgla, przy którego spalaniu powstaje więcej dwutlenku węgla. Ponadto palenie gazem ziemnym praktyczni­e wyklucza emisję zanieczysz­czeń.

Gazowa „autostrada” na zachód od Warszawy

Wojewoda mazowiecki w lutym 2024 r. zatwierdzi­ł już projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę krótkiego odcinka gazociągu (można go porównać do zjazdu z autostrady), którym do planowanej elektrocie­płowni zostanie doprowadzo­ne paliwo ze stacji przesyłowe­j na – również dopiero planowanym – gazociągu Mory-Reguły (to właśnie odpowiedni­k autostrady). Państwowa spółka Gaz System podaje, że w drugiej połowie 2024 r. zakończy projektowa­nie tej pięciokilo­metrowej magistrali.

Wiosną 2025 r. ma się zakończyć budowa 28-kilometrow­ego gazociągu łączącego stację na Rembelszcz­yźnie na północy Warszawy, poprzez Białołękę, Bielany i Bemowo do Mor. Terminu budowy kolejnego odcinka od Mor do Reguł jeszcze nie podano. Nieznany pozostaje też termin rozpoczęci­a budowy elektrocie­płowni w Ursusie.

 ?? FOT. MATERIAŁY PRASOWE ?? •
Wstępna wizualizac­ja elektrocie­płowni
FOT. MATERIAŁY PRASOWE • Wstępna wizualizac­ja elektrocie­płowni

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland