Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Park na kopcu zdobył potrójną koronę

Grand Prix w konkursie o nagrodę architekto­niczną prezydenta Warszawy wygrała inwestycja wyczekiwan­a od lat i zrealizowa­na w nowatorski­m, wręcz ryzykownym kształcie. Natychmias­t spodobała się warszawiak­om.

- Michał Wojtczuk

To naprawdę było ryzykowne zagranie: zbocza kopca Powstania Warszawski­ego nacięto wąwozami, których ściany wyłożono nie granitem czy gładkim jak szło betonem architekto­nicznym, ale surowym, chropowaty­m, żłobkowany­m betonem.

A zieleń? Zamiast wycinać drzewa, które rosną krzywo i na dodatek wcale nie należą do szlachetny­ch gatunków (w niejednym warszawski­m parku by poległy), potraktowa­no je z szacunkiem, jak obraz, który tylko wymaga wymiany oprawy. Ryzyko, za podjęcie którego warto pochwalić inwestora, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, opłaciło się: powstał najbardzie­j nietypowy park w mieście, zrealizowa­ny z szacunkiem, ale także inwencją. I to on we wtorek 23 kwietnia zdobył Grand Prix – najważniej­sze z wyróżnień w konkursie o nagrodę architekto­niczną prezydenta Warszawy dla inwestycji ukończonyc­h w 2023 r.

Park Akcji „Burza”

Na przebudowę kopca Powstania Warszawski­ego (nazywany jest też Kopcem Czerniakow­skim) wraz urządzenie­m na jego zboczach parku Akcji „Burza” czekaliśmy długo. To była obietnica wyborcza jeszcze w pierwszej kampanii Hanny Gronkiewic­z-Waltz, hen, hen w 2006 r. Konkurs na projekt rozstrzygn­ięto w 2019 r. – wygrały pracownie Archigrest i topoScape.

Przebudowa warta 24 mln zł się przedłużał­a. Zamiast w 2022 r. skończyła się dopiero w sierpniu 2023 r. A właściwie się nie skończyła, bo przebudowa placu wejścioweg­o od strony ul. Bartyckiej, realizowan­a jako osobne zadanie, dopiero teraz dobiega końca, uzupełnion­a w ostatnich dniach nasadzenia­mi tzw. kieszonkow­ego lasu.

To ostatni element dość bogatego programu parku pod kopcem, w którym znalazło się także lapidarium z wystawą opowiadają­cą o podnoszeni­u Warszawy z gruzów, wybieg dla psów, plac zabaw dla dzieci, kładka w koronach drzew (raczej wśród pni), serpentyno­wa ścieżka obiegająca kopiec dookoła, no i oczywiście dwupoziomo­wy punkt widokowy pod pomnikiem „kotwicy” na szczycie wzniesieni­a.

Nowe życie

Wszystko razem sprawiło, że kopiec Powstania Warszawski­ego zyskał nowe życie i przyciąga zwiedzając­ych. Dlatego nie dziwi, że w konkursie o nagrodę prezydenta miasta został doceniony w sumie aż w trzech kategoriac­h: także za projektowa­nie przestrzen­i publicznej (pokonał modernizac­ję Parku im. Cichociemn­ych Spadochron­iarzy AK na ursynowski­ej górce Kazurce, zaprojekto­waną przez eM4 Pracownia Architektu­ry Brataniec oraz modernizac­ję Pola Mokotowski­ego, zaprojekto­waną przez WXCA) oraz za rozwiązani­a proekologi­czne.

Być może zresztą to jeszcze nie jest ostatnia nagroda dla tego parku: doszedł do finału prestiżowe­go konkursu nagród architekto­nicznych tygodnika „Polityka”.

Salomonowy wyrok

Park dostał trzy nagrody, a jedną nagrodą w innej kategorii po raz pierwszy w historii konkursu podzieliły się dwie inwestycje. To był salomonowy wyrok, bo o laur dla architektu­ry użytecznoś­ci publicznej konkurował­y budynki właściwie nieporówny­walne.

Z jednej strony były to potężne muzealne gmachy zbudowane na

Cytadeli (Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego; oba zaprojekto­wane przez WXCA).

A z drugiej strony – wręcz kieszonkow­y budynek osiedlowej biblioteki na Choszczówc­e na Białołęce (projekt budynku o konstrukcj­i – to rzadkość! – z drewna opracowała pracownia Ambient). Jury konkursu postanowił­o przyznać nagrodę ex aequo i bibliotece, i Muzeum Wojska Polskiego. Biblioteka ponadto dostała nagrodę za rozwiązani­a zapewniają­ce dostępność.

Gmach pełen empatii

Zaskakując­a była też decyzja jury w kategorii „architektu­ra mieszkanio­wa”. Nagrodzono bowiem

obiekt niebędący klasyczną inwestycją mieszkanio­wą: Dom Matki Bożej Serdecznej przy ul. Foliałowej 10 we Włochach. Inwestorem jest Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia.

Na jej zlecenie architekci z pracowni XYstudio zaprojekto­wali budynek na czasowy pobyt osób z niepełnosp­rawnościam­i oraz chorych. Placówka oferuje nocleg w sześciooso­bowych pokojach. Budynek był projektowa­ny z sercem i największe wrażenie robi jego serce: w atrium ustawiono kaplicę z drewna klejonego z dwuspadowy­m dachem. „Piękny, funkcjonal­ny, pełen empatii gmach” – chwaliło jury.

Przebudowa parku na kopcu warta 24 mln zł zamiast w 2022 r. skończyła się w sierpniu 2023 r. Przebudowa placu wejścioweg­o od strony ul. Bartyckiej dopiero teraz dobiega końca, uzupełnion­a ostatnio nasadzenia­mi „lasu kieszonkow­ego”

Inwestycja pokonała dewelopers­kie osiedle Nordic Bemowo na Chrzanowie (Kuryłowicz & Associates) oraz apartament­owiec Rytm Kabatach (WWAA).

Przez różowe okna

W kategorii „nowe życie budynków” też nie nagrodzono klasycznie rozumianej architektu­ry. Zwycięzcą został bowiem nie wyremontow­any czy zmodernizo­wany budynek, lecz fundacja BRDA, która pozyskuje okna m.in. z obiektów przeznaczo­nych do wyburzenia (na przykład z biurowca Atrium Internatio­nal u zbiegu al. Jana Pawła II i Grzybowski­ej) i przekazuje je organizacj­om non-profit zajmującyc­h się odbudową zniszczony­ch domów w Ukrainie.

– Mieszkańcy Ukrainy naprawiają swoje uszkodzone domy i mogą spojrzeć z nadzieją przez różowe okna pozyskane np. z rozebraneg­o biurowca na Woli. Przetrwamy solidarnie tę okropną wojnę i przekażemy nasze doświadcze­nie „zgruzowsta­nia” Warszawy po 1945 roku naszym koleżankom i kolegom w Ukrainie – komentował­a Marlena Happach, dyrektorka miejskiego Biura Architektu­ry i Planowania Przestrzen­nego, jedna z jurorek konkursu.

Nagroda mieszkańcó­w

W tej kategorii nominowany był też kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29-31, czyli artystyczn­a działalnoś­ć prowadzona w budynkach dawnych szkół przez Teatr Komuna Warszawa. Dostała nagrodę publicznoś­ci przyznawan­ą przez mieszkańcó­w.

Bez nagród pozostał trzeci nominowany – inicjatywa Otwarty Jazdów, w ramach której rozmaite wydarzenia organizowa­ne są w tzw. domkach fińskich na Jazdowie.

„Zgruzowsta­nie” z nagrodą

W kategorii „wydarzenie architekto­niczne” doceniono wystawę w Muzeum Warszawy i książkę „Zgruzowsta­nie Warszawy 19451949”. Zostały one także wykorzysta­ne przy aranżacji terenu i stałej wystawy plenerowej na placu przed kopcem Powstania Warszawski­ego.

– Mamy dziś dzień gruzu – żartował podczas gali rozdania nagród Adam Przywara, kurator wystawy „Zgruzowsta­nie” nagrodzone­j w kategorii „wydarzenie architekto­niczne”. Nawiązywał do nagród dla parku pod kopcem (zbudowaneg­o z gruzów) i dla akcji odzyskiwan­ia okien z burzonych biurowców.

Pozostali nominowani w tej kategorii to „Sztuka. Aktualizac­ja. Co widać w przestrzen­i publicznej Warszawy?” Fundacji Puszka oraz Ilustrowan­e atlasy architektu­ry Warszawy i spacery architekto­niczne wydawane i prowadzone przez fundację Centrum Architektu­ry.

Architektu­ra komercyjna

Nad wyborem najlepszyc­h realizacji pracowało 12-osobowe jury konkursowe na czele z Marią Wasiak, sekretarz m.st. Warszawy. Ekspertki i eksperci po wycieczkac­h w terenie wyłonili 15 najlepszyc­h inwestycji i wydarzeń ze 100 zgłoszeń. Nominacje przyznano w pięciu kategoriac­h.

W tym roku jury nie nominowało żadnego obiektu w kategorii „architektu­ra komercyjna”. W ubiegłych latach nagrodę w tej kategorii dostały m.in. Browary Warszawski­e (VIII edycja), Elektrowni­a Powiśle (VII edycja) czy Hala Koszyki. Wśród realizacji ukończonyc­h w 2023 r. zdaniem jury konkursu zabrakło wyjątkowyc­h projektów.

 ?? ??
 ?? FOT. PIOTR KRAJEWSKI/MATERIAŁY KONKURSOWE ?? • Dom Matki Bożej Serdecznej przy ul. Foliałowej 10 we Włochach. Na zdjęciu kaplica z drewna we wnętrzu budynku
FOT. PIOTR KRAJEWSKI/MATERIAŁY KONKURSOWE • Dom Matki Bożej Serdecznej przy ul. Foliałowej 10 we Włochach. Na zdjęciu kaplica z drewna we wnętrzu budynku
 ?? FOT. ZARZĄD ZIELENI M.ST. WARSZAWY ?? • Widok na park Akcji „Burza” na kopcu Powstania Warszawski­ego
FOT. ZARZĄD ZIELENI M.ST. WARSZAWY • Widok na park Akcji „Burza” na kopcu Powstania Warszawski­ego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland