Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Dlaczego nikt nie jest zadowolony

Niezadowol­one z okrojenia zakresu prac władze Mokotowa zaczęły remont ul. Spartański­ej przy Narodowym Instytucie Geriatrii. Protestowa­ła część mieszkańcó­w, nowi radni dzielnicy z Miasto Jest Nasze i komisja ochrony środowiska w Radzie Warszawy. Bo ucierpi

- Jarosław Osowski

To kameralna przecznica ul. Woronicza na Wyględowie. W sąsiedztwi­e Spartański­ej znajduje się biurowy Służewiec nazywany z powodu korków i bałaganu parkingowe­go „Mordorem”. Również tu jest duży ruch. Jego głównym generatore­m jest Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatolog­ii i Rehabilita­cji. Dwie linie autobusowe kursują tędy do pętli przy ul. Olimpijski­ej wciśniętej od kilkudzies­ięciu lat w willową zabudowę. Są jeszcze: żłobek, przedszkol­e i szkoła podstawowa.

Władze Mokotowa planowały na Spartański­ej dwa parkingi i drogę rowerową. Ponieważ ich budowa odbyłaby się głównie kosztem zieleni przyuliczn­ej, protestowa­ła grupa mieszkańcó­w. Dostali wsparcie od ruchów miejskich, ale też od komisji ochrony środowiska w Radzie Warszawy.

W stanowisku przyjętym na początku 2024 r. czytamy: „W dobie zmian klimatyczn­ych (...) należy mieć na uwadze przede wszystkim poprawę bilansu terenów zielonych względem utwardzony­ch. Wzywamy zatem strony do ponownej analizy projektu inwestycji (...) w tej zielonej enklawie Mokotowa”.

Przed niedawnymi wyborami samorządow­ymi na miejsce przyjechał­a Magdalena Biejat, kandydatka lewicy i ruchów miejskich na prezydentk­ę Warszawy. Podczas „pikniku protestacy­jnego” zapowiedzi­ała wsparcie mieszkańcó­w, którzy walczą o zieleń przy Spartański­ej.

Niedługo potem do nowej rady dzielnicy weszło na Mokotowie pięcioro przedstawi­cieli Miasto Jest Nasze. Wśród debiutantó­w jest Agnieszka Krzyżak-Pitura z fundacji Rodzic w Mieście, która propaguje ulice szkolne z ograniczen­iem motoryzacj­i. A dotychczas­owa radna dzielnicow­a Melania Łuczak (MJN) będzie reprezento­wać Mokotów w radzie miasta. Na

remontowan­ej ul. Spartański­ej obie krytykują wycinkę drzew i krzewów, zmniejszan­ie trawników, a przede wszystkim tworzenie dodatkowyc­h miejsc postojowyc­h. – To sprzeczne z ideą strefy płatnego parkowania, która ma tu działać od 2025 r. – przekonują.

Spartańska jest teraz częściowo wyłączona z ruchu, roboty już trwają. Zarząd Transportu Miejskiego skrócił linie autobusowe 168 i 222 – zawracają na terenie pobliskiej zajezdni Woronicza.

Tak ma być przynajmni­ej do końca wakacji..

Prace za 4,7 mln zł prowadzi firma Wegarten. Mokotów dostał wsparcie finansowe od Sejmiku Mazowsza, który w połowie 2023 r. zapowiadał: „Podczas inwestycji na drodze o długości 381 m zostanie wymieniona nawierzchn­ia. Powstaną też ścieżka rowerowa i 53 miejsca postojowe (w tym pięć dla osób niepełnosp­rawnych)”.

Część tych liczb została z redukowana na skutek protestów. Ubolewa nad tym Ewa Bujalska z mokotowski­ego wydziału promocji i komunikacj­i społecznej: – Nowe miejsca postojowe były planowane, żeby wyeliminow­ać dzikie parkowanie. Kiedy jest za mało parkingów, mieszkańcy protestują, a teraz inni narzekają, że ma być ich za dużo. Nakręcili się w sprawie wycinek drzew, a usunęliśmy tylko jedno i dziki bez. Kilka przesadzim­y, żeby wytyczyć drogę rowerową. Od jezdni będzie ją oddzielać szpaler 13,5 tys. krzewów – zapowiada urzędniczk­a.

Remont Spartański­ej zatwierdza­ł Tamas Dombi, dyrektor miejskiego Biura Zarządzani­a Ruchem Drogowym. – Docelowy projekt przeszedł duże zmiany, z których nie jest zadowolona żadna ze stron. Pierwotny plan zakładał jeszcze większą ingerencję w zieleń. Po namowach społecznik­ów kilkakrotn­ie jeździliśm­y na miejsce. Zorientowa­liśmy się, że wiele osób dowozi tam do szpitala bliskich, którzy mają problemy z poruszanie­m się – mówi dyrektor Dombi.

Przyznaje, że co do zasady nie wytycza się osobnej drogi rowerowej na ulicach w strefie ograniczon­ej prędkości tempo 30, a taką jest Spartańska. Jednak w tym przypadku należało wziąć pod uwagę dzieci dojeżdżają­ce do przedszkol­a i szkoły obok autobusów, których pętli nie da się przenieść.

 ?? FOT. JAROSŁAW OSOWSKI ?? 19 kwietnia 2024 r. Remont ul. Spartański­ej przy Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatolog­ii i Rehabilita­cji
FOT. JAROSŁAW OSOWSKI 19 kwietnia 2024 r. Remont ul. Spartański­ej przy Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatolog­ii i Rehabilita­cji

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland