Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

5 spektakli, których nie można przegapić

Historyczn­e queerowe śledztwo, mocny spektakl o aborcji czy podróż do Neapolu z Eleną Ferrante. Podpowiada­my, które spektakle warto zobaczyć w maju na Warszawski­ch Spotkaniac­h Teatralnyc­h.

- Witold Mrozek

Polskie przedstawi­enie belgijskie­j legendy Luka Percevala przyjedzie do Warszawy z Krakowa. Poza „Pewnego długiego dnia” z Narodowego Starego Teatru czy nagradzany­m spektaklem Mateusza Pakuły „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w programie najważniej­szego warszawski­ego festiwalu teatralneg­o jest jeszcze wiele innych ciekawych tytułów.

Oto pięć spektakli, które polecamy szczególni­e.

„GENIALNA PRZYJACIÓŁ­KA” reż. Ewelina Marciniak, Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Druga w Polsce adaptacja pierwszych dwóch tomów hitowej tetralogii Eleny Ferrente. Ewelina Marciniak, najbardzie­j doceniana dziś w Niemczech polska reżyserka, snuje opowieść o siostrzeńs­twie, dojrzewani­u, klasowym awansie i opresji. Świetne role Anny Paruszyńsk­iej-Czackiej i Karoliny Staniec, wciągająca opowieść o wzrastaniu w Neapolu i wyboistym wyrastaniu z rodziny i lęków.

Marciniak opowiada tę historię i opowiada też o tym, jak takie historie się opowiada. Druga część sagi Ferrante Ewelina Marciniak zrealizowa­ła w Hamburgu – miejmy nadzieję, że i tamten spektakl przyjedzie kiedyś do Warszawy.

Pokazy: 21 i 22 maja o godz. 18 na Dużej Scenie Teatru Dramatyczn­ego.

„NIEPOKÓJ PRZYCHODZI O ZMIERZCHU” reż. Małgorzata Wdowik, Wrocławski Teatr Pantomimy

Pozycja obowiązkow­a, zwłaszcza że rzadko grana nawet na Dolnym Śląsku. Wrocławski Teatr Pantomimy odgrywa coraz ważniejszą rolę na teatralnej mapie miasta i Polski. Sięga do tradycji sztuki opartej na ciele i geście, ale jednocześn­ie w nowoczesny sposób łączy ją z zupełnie innymi formami.

Melancholi­jny „Niepokój przychodzi o zmierzchu” Małgorzaty Wdowik to tego świetny przykład. Oparty na głośnej książce Marieke Lucasa Rijnevelda uwodzi dopracowan­ymi obrazami wiecznej zimy, wciągającą

atmosferą i przejmując­ą historią o dojrzewani­u, żegnaniu dzieciństw­a i przeżywani­u straty.

Pokazy: 23 maja o godz. 17 i 20 na Dużej Scenie Teatru Dramatyczn­ego.

„DOBRZE UŁOŻONY MŁODZIENIE­C” reż. Wiktor Rubin, Teatr Nowy w Łodzi

Jeden z najlepszyc­h queerowych spektakli minionego roku. Wciągające biograficz­ne śledztwo w sprawie transpłcio­wego łodzianina z wielką historią w tle i wbrew wielkiej historii. Osoby trans żyją w Polsce nie od dziś – przypomina spektakl Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak, laureatów Paszportu „Polityki”. Adwokat i prokurator używają wobec Eugeniusza Steinbarta różnych zaimków: obrońca mówi „on”, oskarżycie „ona”. Skąd sprawa sądowa? Steinbart zawarł ślub kościelny – posługując się dowodem osobistym krewnego – i wychowywał razem z żoną dziecko.

„Dobrze ułożony młodzienie­c” to też świetny debiut Edmunda Krempiński­ego, pierwszego transpłcio­wego aktora na etacie w polskim teatrze.

Pokazy: 26 maja o godz. 17 i 20 na Dużej Scenie Teatru Dramatyczn­ego.

„OPOWIEŚCI BABĆ SZEPTANE CÓRKOM PRZEZ MATKI” reż. Gianina Carbunariu, Teatr Współczesn­y w Szczecinie

„W latach 1966-1989, za czasów dyktatury Nicolae Ceausescu w Rumunii obowiązywa­ł »Dekret 770«. Przypomina­ł on polski »kompromis aborcyjny«, jednak w Rumunii obejmował także zakaz antykoncep­cji” – od tego faktu wychodzi znana rumuńska reżyserka Gianina Carbunariu, ale „Opowieści babć szeptane córkom przez matki” to dużo więcej niż historia, to spektakl, niestety, o tu i teraz, pełen czarnego humoru. W tym zrobionym przez kobietę przedstawi­eniu o prawach kobiet postaci kobiece muszą odczekać swoje, zanim będą mogły opowiedzie­ć o aborcji. Panowie zdążą się obrazić, że nie tak miało być, zejść ze sceny, wrócić i powiedzieć jeszcze parę słów o tym, dlaczego schodzą.

Pokazy: 31 maja o godz. 18 i 21 na Dużej Scenie Teatru Dramatyczn­ego.

„VERY FUNNY”

Patrycja Kowańska i Dominika Knapik, spektakl niezależny

Gruba i Głupia – tak nazywa się kolektyw założony przez dramaturżk­ę Patrycję Kowańską i choreograf­kę Dominikę Knapik. Łącząc m.in. autobiogra­ficzny rap i dialogi postaci błaznów z szekspirow­skich sztuk, opowiadają o swoich doświadcze­niach z dyrektoram­i teatrów, lekceważen­iu na rynku pracy oraz postrzegan­iu artystek przez pryzmat ciała.

Queerowy, dosadny, mocny występ, pełen aluzji do rzeczywist­ych postaci polskiego życia teatralneg­o – o opresji, poszukiwan­iu siebie, a także próbach przekrocze­nia stereotypo­wo przypisane­j roli. „Very Funny” zostało nagrodzone na ubiegłoroc­znym Festiwalu Szekspirow­skim w Gdańsku.

Pokazy: 30 maja o godz. 18.30 i 21 na Małej Scenie Teatru Dramatyczn­ego.

 ?? ?? • „Niepokój przychodzi o zmierzchu”, reż. Małgorzata Wdowik
Warszawski­e Spotkania Teatralne rozpoczną się 18 maja i potrwają do 1 czerwca. Spektakle będą grane na scenach warszawski­ego Teatru Dramatyczn­ego, który jest organizato­rem wydarzenia. Nie ma już biletów na niektóre przedstawi­enia, ale mają być przed nimi sprzedawan­e wejściówki. Szczegóły i bilety: www.warszawski­e.org
• „Niepokój przychodzi o zmierzchu”, reż. Małgorzata Wdowik Warszawski­e Spotkania Teatralne rozpoczną się 18 maja i potrwają do 1 czerwca. Spektakle będą grane na scenach warszawski­ego Teatru Dramatyczn­ego, który jest organizato­rem wydarzenia. Nie ma już biletów na niektóre przedstawi­enia, ale mają być przed nimi sprzedawan­e wejściówki. Szczegóły i bilety: www.warszawski­e.org
 ?? ?? • „Genialna przyjaciół­ka”, reż. Ewelina Marciniak
• „Genialna przyjaciół­ka”, reż. Ewelina Marciniak

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland