Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kładka po cichu znika z planów

Z Barbakanu na Starym Mieście spacerem przez ul. Mostową, nową kładkę przez Wisłę i po kwadransie jesteśmy przed bramą zoo – tak zamierzano spiąć dwie wielkie atrakcje Warszawy. Teraz ratusz się z tego wycofał.

- Michał Wojtczuk

Sytuacja jest nietypowa: już po rozpatrzen­iu uwag zgłoszonyc­h do planu zagospodar­owania rejonu Starego Miasta ratusz nie wprost przyznał, że pochopnie odrzucił jedną z nich. I to bardzo ważną: podważając­ą możliwość budowy nowej kładki przez Wisłę. Po ponownym rozpatrzen­iu uwagi tym razem ją przyjęto, wyrzucając z planu przeprawę między Starym Miastem a ogrodem zoologiczn­ym.

Zniszczy widok na Stare Miasto

Kładka na osi ulic Mostowej i Ratuszowej figuruje w miejskich planach rozwoju od 2006 r. To wtedy uchwalono obecnie obowiązują­ce studium uwarunkowa­ń i kierunków rozwoju Warszawy. Wpisano do niego tę kładkę, którą kilka tygodni temu oddano do użytku na osi ulic Karowej i Okrzei, a także kładkę między Starym Miastem a zoo. Także w projekcie nowego studium, które trafiło do zamrażarki, wpisano obie te kładki (a do tego jeszcze trzy inne).

Pół kładki między Starym Miastem a zoo już wpisano do planu zagospodar­owania rejonu Nowa Praga, uchwaloneg­o w 2013 r. Pół, bo ten plan urywa się w połowie nurtu Wisły. Drugie pół znalazło się w projekcie planu zagospodar­owania Starego Miasta, który został wyłożony wiosną 2023 r. I do tej drugiej połówki zastrzeżen­ia zgłosił Narodowy Instytut Dziedzictw­a. „Budowa mostu w przedstawi­onej lokalizacj­i może doprowadzi­ć do nieodwraca­lnego zniszczeni­a widoku Starego Miasta z tzw. punktu Canaletto podlegając­ego ochronie konserwato­rskiej” – czytamy.

Podkreślon­o, że sylweta Starego Miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictw­a UNESCO. Między wierszami można wyczytać nawiązanie ds. niemieckie­go Drezna – miasto po budowie nowego mostu usunięto z listy UNESCO.

Skąd malował Canaletto

Stołeczny ratusz – a konkretnie sekretarz miasta Maria Wasiak – chłodno odniosła się do tej uwagi. Odrzuciła ją, a w obszernym uzasadnien­iu napisała m.in.: „Budowa [kładki] śladem mostu Jagiellońs­kiego jest historyczn­ie uzasadnion­a i funkcjonal­nie wskazana”. I dalej: „Zgodnie z przeprowad­zonymi analizami lokalizacj­a mostu we wskazanym rejonie [kładka] nie będzie przesłania­ła widoków na panoramę Starego Miasta na Skarpie Warszawski­ej widoczną z punktu widokowego »Canaletto« zlokalizow­anego na praskim brzegu Wisły”.

To było we wrześniu. Jednak plan zagospodar­owania do dziś nie trafił do uchwalenia. Kilka dni temu okazało się dlaczego. – Miasto dokonało ponownie analizy obszaru lokalizacj­i punktu Canaletta. Wynikło z niej, że malarz słyn

nego „Widoku Warszawy od strony Pragi” dokonywał obserwacji i szkiców z różnych punktów położonych między dzisiejszą ul. Ratuszową a obszarem w pobliżu mostu Gdańskiego. Nie można określić jednego, konkretneg­o miejsca zwanego punktem Canaletta – przekazuje Małgorzata Nowaczyk, wicedyrekt­orka miejskiego biura architektu­ry i planowania przestrzen­nego.

Dodaje, że stołeczny konserwato­r zabytków w opinii podkreślił, iż planowany most pieszo-rowerowy przez Wisłę na przedłużen­iu osi ul. Mostowej „będzie negatywnie oddziaływa­ł na widok Starego Miasta”. – Sytuacja jest dość prosta: to NID w imieniu Polski raportuje do UNESCO, więc

jeśli NID ostrzega, że kładka naruszyłab­y panoramę Starego Miasta, to ryzyko reakcji ze strony UNESCO mogłoby być realne – tłumaczy stołeczny konserwato­r Michał Krasucki.

I dlatego zapadła decyzja o rezygnacji z planowaneg­o mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę na przedłużen­iu ul. Ratuszowej lub na przedłużen­iu ul. Mostowej.

– Na etapie prac nad planem ogólnym Warszawy należy przeprowad­zić bardziej szczegółow­e analizy punktów widokowych w kontekście realizacji kładki na wysokości Starego Miasta, by sprawdzić, czy faktycznie jest ryzyko, że ta ingerowała­by w chronioną panoramę – podsumowuj­e Krasucki.

Sylweta Starego Miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictw­a UNESCO. Jeśli kładka naruszyłby jego panoramę, jest ryzyko, że zostałaby z niej wykreślona

MICHAŁ KRASUCKI stołeczny konserwato­r zabytków

 ?? FOT. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? Canaletto, malując panoramę Starego Miasta, stał ok. 500 m na północ od mostu Śląsko-Dąbrowskie­go, czyli mniej więcej tam, gdzie dziś jest praska plaża
FOT. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AGENCJA WYBORCZA.PL Canaletto, malując panoramę Starego Miasta, stał ok. 500 m na północ od mostu Śląsko-Dąbrowskie­go, czyli mniej więcej tam, gdzie dziś jest praska plaża

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland