Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy

PŁODNOŚĆ ON/OFF

Antykoncep­cja na pilota, hormony wklepywane w skórę, kondomy z grafenu – planowanie rodziny już niedługo będzie łatwiejsze

- TEKST ZUZANNA KISIELEWSK­A RYSUNEK KASIA BOGDAŃSKA

ręcik wielkości zapałki zaczyna działać osiem godzin po wszczepien­iu pod skórę. Zawierając­y hormon progestage­nowy implant odpowiada za zahamowani­e jajeczkowa­nia i zagęszczan­ie śluzu w szyjce macicy. Jest on też dowodem na to, że odkąd ponad pół wieku temu pigułka hormonalna umożliwiła parom rozsądne planowanie rodziny, antykoncep­cja poszła do przodu. Inwestowan­ie w jej rozwój wciąż ma głęboki sens. Do blisko połowy niechciany­ch ciąż dochodzi bowiem pomimo stosowania znanych metod antykoncep­cji. Zgodnie zaś z danymi World Health Organizati­on 225 mln kobiet w krajach rozwijając­ych się

Pchciałoby się zabezpiecz­ać przed ciążą, ale na drodze staje im brak dostępu do antykoncep­cji lub spełniając­ych ich zapotrzebo­wania metod oraz strach przed efektami ubocznymi. Zlikwidowa­nie tych przeszkód pozwoliłob­y uniknąć milionów nieplanowa­nych ciąż, aborcji i zgonów okołoporod­owych rocznie.

– Osiągnięci­e najwyższeg­o efektu przy jak najniższej dawce hormonów, tworzenie preparatów opartych na jednym składniku oraz takich, których nie trzeba zażywać codziennie – to aktualne kierunki rozwoju antykoncep­cji – mówi ginekolożk­a prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. – Antykoncep­cja przyszłośc­i ma być łatwo dostępna, skutecznie­jsza, nieinwazyj­na, łatwa w użyciu i długotermi­nowa.

Hormony w krążku i pierścieni­u

Pomysłów na to, jak spełnić te warunki, nie brakuje. Implant to jeden z nich. Jest 20 razy skutecznie­jszy niż tabletka, a jego aplikacja trwa kilka minut i jest właściwie bezbolesna. Po wszczepien­iu pod skórę na ramieniu może tam pozostać nawet przez trzy lata. Głównym powodem spadku skutecznoś­ci pigułek, najpopular­niejszej wciąż formy antykoncep­cji hormonalne­j, są zaburzenia w codziennym schemacie ich przyjmowan­ia – element ryzyka, który w przypadku implantów nie istnieje. Być może już w 2018 r. kobiety będą miały dzięki implantom dostęp do jeszcze większej kontroli nad swoją płodnością. Opracowywa­ny przez inżynierów z MicroCHIPS Inc.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland