Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy

ZATRZYMAĆ PRZEMOC

Dorasta kolejne pokolenie chłopców, którzy za nic mają cudze granice

- Anna Dryjańska

awsze był outsiderem, uczniem, który nawet gdy próbował się dopasować, to i tak odstawał. Obrywał za to od kolegów na boisku, w szatni, na korytarzu. Aż pewnego dnia dopadli go w szkolnej toalecie. Wzięli kij od szczotki i zdjęli mu spodnie. Popłynęła krew. Scena rówieśnicz­ego gwałtu na chłopcu wstrząsnęł­a widzami serialu „Trzynaście powodów” do tego stopnia, że niektórzy domagali się skasowania produkcji. Netflix się nie ugiął. Rzecznik firmy argumentow­ał, że przemoc seksualna chłopców wobec innych chłopców jest tematem tabu, a nie powinna być.

Niedawno polskie media obiegła informacja o tym, że 10-letni chłopcy na wycieczce szkolnej wKrakowie najpierw rozebrali do naga swojego rówieśnika, a potem włożyli mu w odbyt kawałek pizzy. Upodlony chłopiec miał spędzić tę noc na korytarzu. Koledzy znęcali się nad nim od dawna, teraz tylko zwieńczyli dzieło. Dyrektor przyznaje, że doszło do nagannego incydentu, ale zaprzecza, by chłopcy zgwałcili kolegę. Rodzice mówią o szkolnej

Zzmowie milczenia. Internauci komentując­y wiadomość pocieszają się, że ta sytuacja to jakiś ewenement, a najpewniej wogóle się nie wydarzyła, anawet jeśli, to została wyolbrzymi­ona. Bądźmy poważni, przecież chodzi o 10-latków, ci chłopcy to jeszcze dzieci! Można zagadać własny wstrząs, a można też zacząć słuchać: chłopców, mężczyzn, kolegów, znajomych, partnerów, członków rodziny. Nie będzie łatwo coś z nich wydobyć, przecież są wychowywan­i do tego, by milczeć. Gdy jednak się uda, można się dowiedzieć, że szkolną tradycją jest tzw. cwelenie. Grupa chłopaków rzuca się na rówieśnika, unierucham­ia go, a potem jeden z nich wykonuje za nim ruchy frykcyjne. Dzięki kolejnym rządom uczniowie piątej i szóstej klasy mogą nie mieć żadnej wiedzy o seksualnoś­ci poza tym, że można się nią posłużyć jak bronią, by kogoś upokorzyć. Podobnemu celowi służy popularne wśród uczniów tzw. szczucie k***sem, czyli rysowanie w zeszytach i książkach nielubiane­go kolegi symbolu męskich narządów płciowych. Tę „zabawę” wraz z całą artylerią szkolnych obelg związanych z seksualnoś­cią i innych form przemocy opisuje na konkretnyc­h przykładac­h dr Iwona Chmura-Rutkowska. Dorasta kolejne pokolenie chłopców, którzy za nic mają cudze granice. Szkoła się nie zmienia – to ofiary zmieniają szkołę.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland