LEKCJA NIGDY NIEODROBIONA

Dobry wujek z Ameryki to przedstawiciel handlowy, który mówi, co chcesz usłyszeć, i przehandluje twoje 30 miliardów

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - FELIETON - Sylwia Kubryńska

aka zagadka. Co się stanie z krajem, który jest skłócony, podzielony i zajęty prowadzeniem wewnętrznego sporu? Podpowiedzi jest kilka. Pierwsza taka, że obok tego kraju leży mocarstwo, które od wieków na niego napadało, uczestniczyło w jego rozbiorach i z ochotą czyniło go podległym. Druga podpowiedź to fakt, że wspomniane mocarstwo zabrało sobie niedawno kawałek sąsiedniego państwa przy całkowitym braku reakcji świata. Trzecia podpowiedź jest na ulicach każdego większego miasta, w jego tramwajach, sklepach i na dworcach. Wszędzie. Wystarczy posłuchać. Jak przystało na rasową zagadkę, nie obędzie się bez wicu. Wic jest trochę śmieszny, ale bardziej straszny. Otóż rząd osłabionego kraju, owszem, straszy swo-

Tich obywateli najeźdźcą, ale takim, który nie istnieje. A właściwie to składa się z podtopionych uchodźców z kraju, który przestał istnieć. Swoją drogą – to już kiedyś było. W niewoli u „przyjaciół” rząd grzmiał na syjonistów. Dobrze jest namierzyć wroga, szkoda, że zawsze błędnie.

Zgadliście? Jeszcze nie? To może dodajmy najnowszą pozycję dziennikarza śledczego Tomasza Piątka, który wykazuje powiązania szefa wojsk ze wspomnianym mocarstwem. Kolejna podpowiedź: rząd szefa wojsk nie odwołał.

Tak, to trudna zagadka. Niezwykle zawiła. Zwłaszcza po wizycie prezydenta innego mocarstwa, dającego pozór dobrego wujka z Ameryki. Tylko że wujek to przedstawiciel handlowy, który mówi, co chcesz usłyszeć, i przehandluje twoje 30 miliardów. A potem i ciebie z tym drugim mocarstwem. Brzmi niefajnie? To też już było. Wszkole nie lubiliśmy języka rosyjskiego. Wstyd było mieć piątkę, wstyd było się uczyć. Została w nas więc ta lekcja rozpoczęta, bolesna. I nigdy nieodrobiona.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.