A kobiety nadal wyją

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

laczego kobiety wPolsce nadal muszą tak cierpieć? Nasze szpitale pełne są wyjących z bólu. Ale ich krzyki, skowyt, płacz, choć donośne, mało kogo zdają się wzruszać. Amiało już tak nie być. W lipcu 2015 r. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenie, na mocy którego refunduje się wszystkim kobietom znieczulenia przy porodzie. Wszystkim – to znaczy, że już niepotrzebne jest wskazanie medyczne, znieczulenie można dostać na życzenie. Prawem kobiet jest rodzić bez bólu. Teoretycznie. Praktycznie – to prawo w wielu szpitalach pozostaje fikcyjne, bo brakuje anestezjologów. Wniektórych województwach tylko w kilku szpitalach na kilkadziesiąt można w ogóle otrzymać znieczulenie. W dużych miastach jest lepiej – anestezjolog w szpitalu jest, ale jeśli np. znieczula właśnie do cesarskiego cięcia, inna rodząca nie dostanie zewnątrzoponówki. Oczywiście są kobiety, które ten ból chcą przeżyć. Ich prawo. Ale są takie, które niepotrzebnie są narażone na cierpienie. Niektóre z nich – pisze o tym w „Wysokich Obcasach” w reportażu

DAgnieszka Urazińska – wychodzą z porodówki z syndromem stresu pourazowego. Czy naprawdę musi tak być? Przecież gdy pacjent narażony jest na wielki ból, lekarze nie odmawiają mu znieczulenia w innych przypadkach. Czy to możliwe, że ta dziedzina walki z bólem jest tak zaniedbana, bo dotyczy kobiet? Czy to możliwe, że kobiety nadal nie są traktowane poważnie? Że ich ból przy porodzie postrzegany jest jako coś „naturalnego” czy nawet zapisanego w planie boskim?

„Feminizm to radykalne przekonanie, że kobiety sa ludźmi” – głosi słynne hasło amerykańskiej badaczki gender, feministki Cheris Kramarae. Być może jednak nadal i wtej dziedzinie – służbie zdrowia – kobiety „nie zasługują” na ludzkie traktowanie. Ich ból jest lekceważony.

Tekst o tym, jak rodzi się wPolsce, czytałam na raty, bo samo czytanie mnie bolało. Myślałam o przyszłych matkach i o tym, jak bardzo muszą bać się porodu, niepotrzebnie przecież.

Skończmy już z tym sadyzmem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.