SKLEP ZE SŁODYCZAMI

KUCHNIA Sernik bez sera, beza bez jajek. Nie każdy składnik tradycyjny wymaga zamiennika

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - DLACZEGO W POLSCE BOLI BARDZIEJ - TEKST MAGDALENA GŁAZ

myślenia. Wegańskie pieczenie ciast to inny sposób

bezę. Zmielone i zalane wrzątkiem siemię lniane, jak postoi, przypomina konsystencję białka jajka. W marchewkowym cieście doskonale skleja składniki. Jajko można zastąpić też np. purée z dyni lub bananem – tłumaczy Kaja.

Sernik bez sera? – Ser zastępuje się tofu i powstają popularne tofurniki. Żeby się pozbyć sojowego smaku, który niektórym przeszkadza w cieście, wystarczy dodać soku i skórki z cytryny – cierpliwie opowiada Marysia. – Sernik można zrobić też z orzechów nerkowca, zmiksować orzechy z olejem kokosowym i smakowymi dodatkami. Doskonałą bazą sernikową może być kasza jaglana, a serniki jaglane zwie się jagielnikami.

– Jak zamienić tradycyjne składniki na wegańskie? – pytam.

– Nie we wszystkim jest zasada, że trzeba szukać zamienników. To inny sposób myślenia – tłumaczy Marysia.

Dopóki nie spróbuję, nie mogę zrozumieć, że w cieście kruchym niepotrzebne jest żółtko. Kruche tradycyjne to mąka, cukier, tłuszcz i zawsze żółtko. Jeszcze nigdy nie pominęłam go podczas przygotowywania np. szarlotki. Dowiaduję się, że wwersji wegańskiej dajemy jedynie tłuszcz, np. olej kokosowy, oraz mąkę i cukier. Gdzie żółtko? Aby powstało ciasto, jest niepotrzebne. Jeśli się nie lepi ijest za sypkie, trzeba dodać wody lub mleka kokosowego. Aby było żółte, można dodać trochę kurkumy lub upieczonej dyni.

Pierwsze dziesięć biszkoptów pieczonych przez siostry wylądowało w koszu. Nieprzespane noce, wydane pieniądze, frustracja.

– Jesteśmy z natury dość uparte, jak chcemy coś zrobić, to poświęcimy wszystko. Byłyśmy zdeterminowane, żeby się nauczyć – mówi Marysia.

Pomysł na wegańską pracownię cukierniczą narodził się po weselu Kai, które siostry organizowały samodzielnie z zaangażowaniem całej rodziny.

– Gotowałyśmy, piekłyśmy, dekorowałyśmy. Mięsożercy zajadali roślinne dania.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.