PLAN WELLMAN

Czekałam, czekałam i się nie doczekałam. Postanowiłam spróbować napisać swój program i zobaczyć, czy to jest takie trudne

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - FELIETON - Dorota Wellman

zekałam, czekałam i się nie doczekałam. Tak zwana totalna opozycja nie zaprezentowała żadnego programu. Za to kłóci się między sobą. Kto ważniejszy, kto ładniejszy. Nie przychodzi na ważne głosowania, bo ma to gdzieś. Twierdzi też, że nie umie głosować, bo się przez dwa lata nie nauczyła. Aż głupio słuchać. Nie wyłoniła lidera. Jakby opozycji nie było w Sejmie, nie zauważylibyśmy żadnej różnicy. Postanowiłam więc spróbować napisać swój program i zobaczyć, czy to jest takie trudne.

Ochrona praw człowieka i obywatela niezależnie od płci, wyznania, orientacji seksualnej. Wyższe płace. Legalizacja związków partnerskich. Skuteczne działanie państwa na rzecz ściągania alimentów. Utrzymanie programu 500+. Bezpłatne i dostępne dla wszystkich dzieci żłobki i przedszkola. Bezpłatna komunikacja miejska dla wszystkich po ukończeniu 70 lat. Likwidacja Senatu. Zmniejszenie liczby posłów o połowę. Kadencyjność burmistrzów

Ci prezydentów miast. Świeckie państwo, rozdział Kościoła od państwa. Religia w salach katechetycznych, a nie wszkołach. Stworzenie przyjaznego Polakom prawa gospodarczego i podatkowego. Jawność wszystkich oświadczeń majątkowych urzędników państwowych i samorządowych. Likwidacja wszystkich immunitetów: posłów, sędziów i prokuratorów wsprawach niezwiązanych z polityką. Poprawa działalności służby zdrowia. Reforma szkolnictwa wyższego i kształcenie studentów w nowoczesny sposób. Konkursy jawne i otwarte na wszystkie stanowiska kierownicze w spółkach skarbu państwa, wurzędach państwowych i samorządowych. Zdecydowana, przekonsultowana ze społeczeństwem reforma wymiaru sprawiedliwości: sądów, prokuratury, policji. Zapewnienie środków bezpieczeństwa socjalnego tym, którzy tego potrzebują: rodzinom wielodzietnym o niskich dochodach, rencistom i emerytom, inwalidom. Obniżenie finansowania partii z budżetu państwa. Ochrona przyrody. Ochrona praw zwierząt. Edukacja seksualna, dostęp do antykoncepcji, w tym antykoncepcji awaryjnej.

Na pewno wielu rzeczy brakuje. Na pewno coś pominęłam. Ale chociaż się starałam! Musi być program. Głosowanie przeciw komuś, na złość lub z braku laku już nie wchodzi w grę. Weźcie się do roboty, lenie patentowane, bo wstyd Polsce przynosicie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.