77 KAWAŁKÓW Z ŻYCIA

Surfuje między światłem i ciemnością. Pije i kocha na umór. Ma trzech mężów i czterech synów, wciąż się przeprowadza. Pisze olśniewające opowiadania, świat usłyszy o nich po jej śmierci

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - PORTRET LUCIA BERLIN - TEKST PATRYCJA PUSTKOWIAK

ajwiększa amerykańska pisarka, o której nigdy nie słyszeliście” „Najlepiej strzeżona tajemnica Ameryki” „Geniusz” Nagłówki prasowe w 2015 roku – po ukazaniu się w Ameryce zbioru opowiadań „Instrukcja dla pań sprzątających” – wręcz krzyczą. Oto nieodkryta literacka perła. Pisarka olbrzymiego talentu, która odeszła praktycznie nieznana. Książka wdziera się na listę bestsellerów „New York Timesa”. Wdwa tygodnie sprzedaje się tyle egzemplarzy, ile jej autorka Lucia Berlin nie sprzedała przez całe życie. Tak barwne jak jej autobiograficzna literatura.

Nprysznic, ona robi drinki. Niebawem na świat przyjdzie młodsza siostra Lucii. Żyją całkiem szczęśliwie. Tyle że w Europie wybucha II wojna światowa. Kiedy ojciec pisarki rusza na front, matka z córkami musi wrócić do swoich rodziców. El Paso, Teksas. Czerwony kurz, meksykańskie dzieci do późna bawiące się na dworze, długie, gorące noce. „Nie pracuję dla czarnych” – głosi napis w oknach gabinetu dziadka pięcioletniej Lucii. Jest wybitnym dentystą, członkiem Ku Klux Klanu i skończonym alkoholikiem. Co wieczór się upija, wyzywa wszystkich od Meksykańców, Indiańców i czarnuchów, terroryzuje rodzinę. Coraz częściej to samo robi matka Lucii. Dziadek pije w swoim pokoju, matka w swoim. Nie robią tego razem, bo się nienawidzą. Dziewczynka słyszy, jak z gulgotem opróżniają kolejne butelki alkoholu. Potem często dostają szału, nazywają ją „diabelskim nasieniem”, musi się przed nimi chować.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.