Super (pra)babki

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

yobrażasz sobie, że musisz mieć zgodę męża, by móc pracować? I nic z tym nie możesz zrobić – bo takie jest prawo? Wyobrażasz sobie przepisy, które zrównują mężatkę z dzieckiem? Wszystkie decyzje podejmuje mąż, od którego widzimisię zależy to, z kim się spotykasz, co czytasz, czy masz pieniądze, jak się ubierasz. A ty nie masz wmałżeństwie żadnych praw – nie możesz dysponować własnym majątkiem, nie możesz się rozwieść bez podania powodów, które sędzia mężczyzna uzna za naprawdę ważne (wciąż zmagają się z tym kobiety wIranie). Nie możesz się uczyć, bo słyszysz, że to ci szkodzi (pod koniec XIX w. brytyjski psychiatra Henry Maudsley przestrzegał, że studiowanie powoduje wysychanie piersi, aprofesor Uniwersytetu Harvarda Edward Clarke twierdził, że wysiłek umysłowy kobiety przypłacają bezpłodnością), nie możesz brać udziału w igrzyskach sportowych, a jeśli chciałabyś być prawniczką albo sędzią, to usłyszysz, że jesteś „zbyt emocjonalna, by wykonywać ten zawód” (swoją drogą mamy

W2018 r., aJulie Delpy – rozmowa w numerze – właśnie usłyszała od producenta, że kobiety są zbyt rozchwiane, by powierzać im pieniądze, i cofnął jej kasę na film!). Sto lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Do Sejmu weszło osiem kobiet i 442 mężczyzn. Walczyły jak lwice: z pornografią, alkoholizmem, o edukację dziewcząt, z handlem kobietami, o uniezależnienie od mężów. Razem, ponad partyjnymi podziałami. Żeby nam, ich prawnuczkom, żyło się lepiej.

Mamy rok 2018. Wyobrażasz sobie, że nie masz dostępu do antykoncepcji? Że nie możesz decydować o swoim ciele, o tym, ile, kiedy i z kim chcesz mieć dzieci? Że mężczyźni prowadzący programy publicystyczne o aborcji czy in vitro zapraszają do studia wyłącznie mężczyzn? Dzięki naszym prababkom możemy głosować, startować wwyborach, wiązać się, z kim chcemy, rozwodzić, studiować.

Od nas zależy, czy naszym córkom, wnuczkom i prawnuczkom będzie żyło się lepiej. Jest o co powalczyć.+

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.