ABORCJA JEST OK

Często słyszymy: społeczeństwo nie jest gotowe, musi dojrzeć. Społeczeństwo to nie awokado, ktoś musi wykonać tę pracę

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - KULTURA - TEKST KAROLINA DOMAGALSKA

borcja jest normalna. Jestem za aborcją. Każdy kocha kogoś, kto miał aborcję. Do tego dużo różu, uśmiechu i brokatu. Już nie: Nikt nie jest za aborcją. Nie znam nikogo, kto chciałby mieć aborcję. Aborcja powinna być legalna, bezpieczna i rzadka. Idzie nowe. A dokładnie to jedzie. Poznajcie Aborcyjny Dream Team on tour. Czyli Aborcyjny Zespół Marzeń w trasie. W skład zespołu wchodzą: Karolina Więckiewicz: prawo, Natalia Broniarczyk: ideolo, Justyna Wydrzyńska: doświadczenie, Kinga Jelińska: wsparcie instytucjonalne.

A1 na 3

– O, już zebrałyśmy jeden procent – informuje Karolina znad komórki. – Przepraszam, ale dziś – po pierwsze – jest rocznica powstania teamu, a po drugie – właśnie odpaliłyśmy internetową zrzutkę na billboardy proaborcyjne. Będzie na nich napisane: „Statystycznie 1 z 3 twoich znajomych miała aborcję. Nie jesteś sama”.

– Chcemy zrobić te billboardy, bo uważamy, że to jest właściwa odpowiedź na krwawe billboardy organizacji anti-choice, a nie, jak proponują niektórzy, pokazywanie zdjęć dzieci zwadami letalnymi – wyjaśnia Natalia, nauczycielka akademicka, która pisze doktorat na temat nielegalnych strategii dostępu do aborcji. – Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że aborcja to jest moje największe hobby.

– Rok temu zaprosiłam dziewczyny do współpracy, marzyło mi się, żeby jeździć po kraju i opowiadać o aborcji bez owijania w bawełnę – opowiada Justyna, która od 2006 roku prowadzi forum Kobiety w Sieci (obec-

Natalia Broniarczyk, Karolina Więckiewicz, Justyna Wydrzyńska, czyli Aborcyjny Dream Team on tour

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.