Moderatorka:

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - BYĆ KOBIETĄ W POLSCE -

Tabletka poronna została wynaleziona w 1982 roku i zarejestrowana w 1988 we Francji. Zgodnie z badaniami tabletka, która zawiera substancję blokującą wydzielanie progesteronu, w połączeniu z dawką leku wywołującego skurcze jest metodą skuteczną w 98 proc. Lekarze i środowiska prokobiece od początku pokładały w tabletce nadzieję na bezpieczniejszą i tańszą metodę aborcji. Organizacje anti-choice rozpoczęły z kolei protesty i groźby bojkotu, co sprawiło, że koncern, który był właścicielem patentu, wycofał się z produkcji tabletki poronnej. Nie zgodził się na to ówczesny minister zdrowia Claude Évin: „Nie mogę pozwolić, aby dyskusja na temat aborcji miała pozbawić kobiety produktu będącego dowodem postępu wmedycynie. Odkąd przyznano rządowe pozwolenie na obrót *, jest on traktowany jako dobro należne wszystkim kobietom, a nie tylko własność producenta”.

Dziś tabletka poronna jest dostępna w blisko 70 krajach. Polska jest jednym z niewielu państw europejskich, które go nie zarejestrowały.

Dopuszczone są za to tabletki zawierające składnik wywołujący skurcze macicy. ka, że krwawienie zaczyna się dopiero po tym, jak organizm wyrzuci płód. Wtedy endometrium zaczyna się złuszczać. Dziś to wszystko wiem, wtedy naprawdę się bałam, nikt nie przygotował mnie na to, że to będzie przebiegać spokojnie.

Ciąża się skończyła, ale Justyna wciąż wracała na forum. – Poziom hormonów zrobił mi zamieszanie w głowie, potrzebowałam pogadać sobie z dziewczynami. Z jedną, również Justyną, wymieniłyśmy się telefonami i tak się zaprzyjaźniłyśmy.

Gdy samopoczucie wróciło do normy, Justyna wraz z koleżanką nadal zaglądały na forum. Odpowiadały na pytania, uspokajały, wspierały. Pod koniec listopada powiedziały sobie: to nie może tak być, że każdy może tutaj zajrzeć i nas zbluzgać. Musimy mieć swoje bezpieczne miejsce. I tak powstało forum Kobiety w Sieci. Wszelkie informacje na temat aborcji farmakologicznej i potencjalnych skutków ubocznych czerpały od organizacji Women on Web, siostrzanej organizacji Women on Waves, założonej przez Rebeccę Gomperts organizacji, która słynie z akcji happeningowych dotyczących dostępu do antykoncepcji i aborcji (statek, drony z aborcją). Women on Web powstało po to, aby udostępnić aborcję farmakologiczną na zasadzie usługi telemedycznej.

Dwa lata później do Justyny Wydrzyńskiej odezwała się Kinga Jelińska pracująca wtedy wWomen on Web: „Hej, robicie świetną robotę, spotkajmy się”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.