SKÓRA NA WYSOKOŚCIACH

Czy lot trwa godzinę, czy sześć, skóra cierpi niemal tak samo. Wita nowe miejsce sucha, ściągnięta, szara

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - URODA W SAMOLOCIE -

wielbiam podróżować samolotem. Ten moment, gdy samolot pręży się, by się poderwać z betonowej płyty lotniska, jest dla mnie niezmiennie ekscytujący. Na horyzoncie czekają przygody, nowe miejsca, ludzie i smaki. O ile ja znoszę loty świetnie – niezależnie od tego, czy trwają godzinę, czy godzin sześć – o tyle z kondycji mojej cery można wyczytać coś zupełnie innego. Skóra zdaje się cierpieć (a raczej nie cierpieć lotu). Ściągnięta, wysuszona, szara i matowa wita nowe miejsce w najgorszym możliwym stanie. A potem przez kilka dni dochodzi do siebie. Ratunku dla niej postanowiłam szukać u kogoś, kto lata najwięcej, a jakimś cudem

Uzazwyczaj wygląda na pokładzie samolotu najlepiej – u stewardesy.

Podniebna pustynia

– Jeśli miałabym wymienić jedną rzecz, która wmojej pracy najbardziej oddziałuje na skórę, byłoby to specyficzne powietrze. Ale to nie taki straszny wróg, jeśli się wie, jak zadbać o cerę i nawodnienie organizmu – pociesza Karolina Chudy, członkini zespołu pokładowego Emirates.

Karolina pracuje w chmurach od blisko czterech lat, spędza wpowietrzu setki godzin rocznie. Wilgotność powietrza w samolocie to zaledwie 20 proc., a często nawet mniej (w nowoczesnych samolotach utrzymywany jest wyższy poziom wilgotności niż w starszych modelach), podczas gdy przyjętą normą dla zamkniętych pomieszczeń jest 30-65 proc. Jak zatem utrzymać nawilżenie skóry mimo bardzo częstych lotów?

Niezbędny jest dobry krem nawilżający, a podczas lotu warto używać również wody różanej, którą można przewieźć w pojemniku aerozolowym wielokrotnego użytku – odświeży i nawilży skórę, nawet jeśli ma się makijaż. To banał, ale trzeba pamiętać, by skórę nawadniać też od środka.

– Najlepiej pić jak najwięcej wody mineralnej, i to zanim poczujemy pragnienie. Staram się wypijać przynajmniej jedną dużą butelkę wody podczas kilkugodzinnego lotu. Kiedy znudzi mi się jej smak, dodaję kilka plasterków pomarańczy albo ogórka, rozmaryn lub świeże truskawki. Na pewno lepiej zapobiegać odwodnieniu, niż borykać się z jego skutkami!

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.