IMPREZY Z MISJĄ SPOŁECZNĄ

Na co dzień zamkniętych we własnych domkach bemowskich seniorów zaprosili do klubu Karuzela. Dla arabskich instrumentów znaleźli miejsce w undergroundowej przestrzeni klubowej Berlina

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - TYP TYGODNIA - TEKST ZUZANNA LENIARSKA

ynergia to współdziałanie, więc Kasia Korytowska i Ignacy Hryniewicz stawiają na dialog. To już piąta edycja Synergii, ale mechanizm zawsze jest ten sam – wybierają bliską im sprawę, a następnie poznają związane z nią środowisko, naradzają się z aktywistami iwspólnie wymyślają program, który opiera się na muzyce, tańcu i przebywaniu razem. Imprezy z misją społeczną.

Premiera Synergii odbyła się wwarszawskiej Café Kulturalna rok temu – sala falowała wrytmie bitów z całego świata, zapominając o uprzedzeniach, podziałach i świętując to, co wszystkim wspólne – muzykę, taniec irytm. Prawie 7 tys. zł przychodu z biletów zasiliło działalność Polskiego Forum Migracyjnego od lat wspierającego uchodźców w Polsce. Współpraca Synergii zprojektem Sąsiedzi 3.0 połączyła śpiewem seniorów z Bemowa z mieszkającymi niedaleko zagranicznymi studentami. Podczas nadwiślanej edycji African Rhythms przed imprezą można było nauczyć się grać na bębnie djembe, obejrzeć dokument omuzyce tworzonej ponad podziałami wSudanie i skosztować dań przygotowanych przez migrantki i migrantów wKuchni Konfliktu. Jednak Kasia i Ignacy najwięcej nauczyli się w Berlinie.

Berliński projekt wyrósł organicznie – Kasia pojechała po licencjacie na dwumiesięczne praktyki do galerii sztuki, Ignacy do niej dołączył. Poznali Danę zJordanii i Alego zSyrii, którzy organizują arabską bibliotekę Between Us wBerlinie. Dana studiuje architekturę, aAli jest muzykiem – prawie jak Kasia, studentka ASP, i Ignacy, student i pasjonat muzyki. „Zauważyliśmy, że Dana iAli mają bardzo podob-

Sny sposób działania do nas, więc uznaliśmy, że fajnie byłoby coś zrobić razem. Zaprosili nas na arabskie jam session, gdzie poznaliśmy więcej muzyków i z pomocą berlińskiego Uniwersytetu Sztuki zorganizowaliśmy wspólne wydarzenie – koncert, jam session i imprezę z DJ-ami z siedmiu stron świata”. Poznali tam też Hunee, zaangażowanego społecznie DJ-a, którego zaprosili na kolejną Synergię. Tak powstaje krąg artystów i aktywistów z podobnymi pomysłami i pasjami.

Dzięki pracy z lokalnymi aktywistami udało im się zachęcić społeczność arabską, aby przyszła do klubu. Bo oprócz wsparcia finansowego dla fundacji, które od lat działają na rzecz potrzebujących społeczności, Kasia i Ignacy chcą też aktywizować zmarginalizowane grupy. „Taniec i muzyka są przestrzenią, wktórej każdy wyraża siebie, dlatego zależy nam na tworzeniu miejsc, gdzie każdy ma do tego swobodę”. Tak więc zaprosili zamkniętych na co dzień w domkach bemowskich seniorów do klubu Karuzela, a dla arabskich instrumentów znaleźli miejsce w undergroundowej przestrzeni klubowej Berlina. „Nie ma u nas na imprezach miejsca na jakąkolwiek dyskryminację – rasizm, seksizm, homofobię. Dlatego tak się cieszymy, kiedy słyszymy, jak nasi goście, również uchodźcy, mówią, że czują się na naszych wydarzeniach naprawdę bezpiecznie i swobodnie”.

Do tej pory Synergia skupiała się na wspieraniu uchodźców i migrantów przez pomoc finansową organizacjom, które na co dzień z nimi pracują, a zostały odcięte od finansowania państwowego – Stowarzyszenie Inter- wencji Prawnej i Polskie Forum Migracyjne. W tym roku, na fali „czarnych protestów”, Kasia i Ignacy postanowili wesprzeć Centrum Praw Kobiet, które prowadzi pomoc prawną i psychologiczną oraz telefon zaufania dla ofiar przemocy domowej. Działające od 24 lat CPK w2016 roku straciło finansowanie z budżetu państwa, ponieważ „zawęża pomoc tylko do określonej grupy pokrzywdzonych” – kobiet.

„Jednym zciekawszych aspektów muzyki jest dla nas jej umiejętność wpływania na nastrój, na emocje. Potrafi nas często wyprowadzić zmrocznych miejsc. Dlatego program dla Centrum Praw Kobiet chcemy zacząć od seansu dźwięków mis tybetańskich i gongów, przypomnieć wten sposób oinnym spojrzeniu na muzykę i dźwięk – uzdrawiającym” – opowiada Ignacy. Podopieczne Centrum Praw Kobiet zaprosili do udziału w sesji terapeutycznej prowadzonej przez Teatr Dźwięku, a potem oczywiście do pozostania na imprezach artystycznych.

„Chcemy tworzyć miejsca, gdzie można będzie poznawać nowych ludzi, bezpieczną sferę połączoną zdobrą muzyką. Zależy nam, by pokazać ludziom w naszym wieku, że możemy używać naszych własnych narzędzi, naszych pasji do robienia czegoś pożytecznego. Wiemy, że to są drobne gesty, ale chcemy zabrać głos i choć w małym stopniu odpowiedzieć na to, co się dzieje na świecie”.

Synergia: Music Therapy odbędzie się 9 marca w Komuna//Warszawa. Pieniądze z biletów (20 zł) zostaną przekazane na Centrum Praw Kobiet

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.